Od 6 sierpnia mieszkańcy Gliwic oraz turyści mogą korzystać z nowych skuterów elektrycznych na minuty. Skutery elektryczne są ciche, nie emitują spalin i poruszają się po drogach, a nie po chodniku, więc nie wchodzą w kolizję z pieszymi. Na jednej baterii mogą przejechać do 50 kilometrów.

Skutery elektryczne, zgodnie z terminologią o ruchu drogowym są tzw. motorowerem. Aby wypożyczyć taki skuter, wystarczy dowód osobisty. Skutery można wypożyczać na terenie centrum i przylegających osiedli w tym, Wojska Polskiego, Trynek i Sikornik. Specjalne strefy parkowania zostały utworzone także przy centrach handlowych, Radiostacji, Miejskiej Palmiarni oraz Nowych Gliwicach. Jeśli usługa przypadnie gliwiczanom do gustu, w przyszłości zostanie rozszerzona.

Na przykładzie 10-kilometrowej trasy średni koszt jazdy samochodem to 15 zł, hulajnogą 22 zł, a skuterem Hop.City tylko 7,50 zł. Szacunkowy koszt przejazdu spod rynku do Areny Gliwice to 4,50 zł, a z Dworca PKP do Nowych Gliwic 6,50 zł.

„W Gliwicach udostępniamy na start 30 białych skuterów. Obserwujemy potrzeby miasta Gliwic i jeżeli będziemy widzieć potencjał na rozszerzenie naszych działań, to zapewne będziemy chcieli się tutaj rozwijać i oferować mieszkańcom jeszcze więcej pojazdów oraz dodatkowych rozwiązań nad którymi obecnie pracujemy.”

Pojazdy posiadają duży kufer, a cała bryła jest bardzo nowoczesna. Światła LED zapewnią dużą widoczność na drodze, a komputer oraz całe oprogramowanie skutera zostało zaprojektowane w całości na potrzeby Hop.City. Tryb parkingowy zapobiega przypadkowemu uruchomieniu skutera podczas jego przestawiania. 

Każdy skuter wyposażony jest w pojemny kufer, w którym dostępne są zawsze 2 kaski. Dodatkowo w każdym kufrze dostępne są czepki jednorazowego użytku oraz ręczniki papierowe.

18 KOMENTARZE

  1. W Gliwicach mamy nowego dealera skuterów elektrycznych Askoll i NIU – City Rider, ul. Daszyńskiego 169. Można sobie porównać włoską i chińską produkcję 🙂

  2. w okolicach Kolberga małolaty po 2-3 na skuterze regularnie się bawią….a pro po, dotychczas widziałam na skuterach tylko smarkaczy

  3. “Aby wypożyczyć taki skuter, wystarczy dowód osobisty.” Może i tak, tylko żeby nim jeździć to trzeba dowód mieć przynajmniej od 6 lat. Po zmianie ustawy w 2013 roku do jazdy motorowerem potrzeba prawa jazdy kategorii AM. A na dowód osobisty mogą nim jeździć tylko Ci, którzy otrzymali dokument (po ukończeniu 18 lat oczywiście) tylko przed zmianą ustawy.
    Warto by było precyzyjnie to opisać w artykule, bo spora grupa potencjalnych użytkowników może skończyć z mandatami.

  4. “Na przykładzie 10-kilometrowej trasy średni koszt jazdy samochodem to 15 złotych” to ile te auta muszą palić? 150 ziko na 100 kilometrów? XD wychodzi na to, że na przejechanie 10 kilometrów spalamy 1,5 litra porównanie bezsensowne

  5. Grono ludzi nie potrafi nawet poprawnie poruszać się na rowerze wykorzystując sporadycznie jezdnię. A teraz będziemy mieli na ulicy pełno niedoświadczonych osób na skuterach, które w wielu przypadkach nawet widziały prawa jazd. Coś czuje, że ten pomysł w takim wydaniu może być katastrofalny w skutkach… 🙁

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here