Oto 10 rad, jak 10 palców u obu dłoni, które chcielibyśmy mieć, także po skończonej zabawie:

Jak pokazuje praktyka, wypadki z fajerwerkami zdarzają się najczęściej wskutek błędów ludzkich. Z reguły to:
– niewłaściwe obchodzenie się z gotowymi fajerwerkami,
– używanie środków nieprzeznaczonych do zabawy (np. niewiadomego pochodzenia lub typu wojskowego),
– manipulowanie przy środkach pirotechnicznych (przerabianie, łączenie lub samodzielne wytwarzanie).

Pamiętaj o zasadach bezpiecznego używania fajerwerków:

-kupuj petardy i sztuczne ognie w sprawdzonych sklepach, a nie na ulicznych straganach i bazarach. Informuj Policję o handlowcach, którzy sprzedają petardy dzieciom. Uchroni to najmłodszych, którzy często padają ofiarami fajerwerków,
-fajerwerki dopuszczone do sprzedaży powinny posiadać instrukcję w języku polskim, określając zasady bezpiecznego użytkowania, numer katalogowy produktu, nazwę producenta lub nazwę importera, znak dopuszczenia produktu do sprzedaży oraz oznaczenie WPW zawierające nazwę wyrobu, numer normy i symbol klasy. Na opakowaniu powinna być także podana data ważności produktu,
-do amatorskich pokazów używaj tylko fajerwerków oznaczonych jako klasa I i II, ponieważ klasa III jest przeznaczona wyłącznie do profesjonalnych pokazów pirotechnicznych,
-korzystając z petard i sztucznych ogni pamiętaj o zachowaniu szczególnej ostrożności. Przede wszystkim przeczytaj najpierw instrukcję obsługi. Nie używaj fajerwerków w grupie osób i w miejscach, w których mogą one spowodować pożar,
-fajerwerków nie wolno odpalać z ręki, na balkonie, z okna czy z dachu pokrytego papą. Najlepiej wybrać w tym celu gładką, równą powierzchnię (np. beton czy asfalt), aby petardy nie przewróciły się,
-pamiętaj, że nie wolno rozbierać fajerwerków, podchodzić do niewybuchów i ponownie próbować je odpalać, kierować nieodpalonych fajerwerków w stronę inną niż do góry, stawiać fajerwerków odwrotnie niż jest to wskazane na etykiecie, wrzucać do ogniska,
-oddal się na co najmniej 10 m. od odpalanego fajerwerku,
-huk petard niepokoi zwierzęta, szczególnie psy. Zadbaj więc, by czworonogi nie były narażone na odgłosy wybuchów,
-szczególnie uważaj na dzieci – fajerwerkami i petardami mogą zajmować się tylko osoby dorosłe,
-pamiętaj, że za nieostrożne obchodzenie się z wyrobami pirotechnicznymi, grożą kary aresztu, grzywny lub pozbawienia wolności do lat dwóch.

Jak obchodzić się z wyrobami pirotechnicznymi i jakie zagrożenie one stwarzają – o tym opowiada film zrealizowany przez śląską policję:

źródło: KMP Gliwice

46 KOMENTARZE

 1. Ja rozumiem Natalia jakby sylwester był codziennie ale bez przesady. Petardy robią o wiele więcej hałasu jak fajerwerki. Natalia i nie generalizujmy. Głośna muzyka na masowych imprezach też niedługo będzie zakazana?

 2. Beata Janiszewska problem nie dotyczy tylko gór. Dookoła Gliwic tez są lasy i problem jest podobnej natury, mieszkają tutaj tez dziki sarny jelenie zające i inne leśne stwory. A w miastach są tez bezdomne zwierzęta, oraz dzikie . Problem tak samo dotyczy miast jak i gór. Proszę sobie porozmawiać z pracownikami schroniska jaki to dla nich jest problem, ile zwierząt po dostaje zawału ze strachu.

 3. Natalia a czy tak trudno zrozumieć że niedźwiedzie nie żyją w miastach? Już nie mówiąc o Gliwicach. Jak ktoś jest debilem i strzela petardami w lesie to powinien w mordę dostać. A psy wybiegające pod auta? No sorry ale jak ktoś jest idiota i w sylwestra wychodzi z psem bez smyczy albo w obroży z której może się pies wywinąć to już nie mój problem.

 4. Beata Janiszewska czy tak trudno zrozumieć, ze w czasie sylwestra zwierzęta tak sie boja ze uciekają w popłochu wprost pod samochody itd. Co roku Tatrzański Park Narodowy apeluje o nie strzelanie bo wystrzały budzą niedźwiedzie ktore w środku zimy nie maja pożywienia w związku z czym w pogodni za żywnością i zd strachu schodzą do doliny spanikowane i żeby nikogo nie skrzywdziły trzeba je Bogu ducha winne odstrzeliwac. Naprawdę tak trudno zrozumiec ze ziemia nie jest tylko nasza ale mieszkają tutaj tez inne istoty. Nie rozumiem tak nieempatycznego podejścia, myślenie tylko o swojej przyjemności.

 5. Są sposoby tez na bardziej kreatywne spędzanie czasu niż zakłócanie ciszy nocnej banda pijanych dresów puszczających petardy/ fajerwerki – jeden kicz. Rozrywki niskiego lotu. I tak- sprzątam po moim psie. I nie chodzi tylko o psy, ale o masę innych zwierząt dzikich i domowych, w schroniskach i w ogrodach zoologicznych. Nacpanie zwierząt nie jest zawsze możliwe. A jak głośno pani pierdzi to juz pani problem, ale raczej nie wypada w towarzystwie .

 6. Niedługo pierdnąć głośniej nie będzie można bo piesek się wystraszy. No bez przesady. Są sposoby na to żeby pies się nie bał. Jak to ktoś stwierdził jestem ciekawa czy każdy z was sprząta po swoim piesku. A jest różnica pomiędzy fajerwerkami a petardami.

 7. Nie chodzi tylko o domowe zwierzątka, które są pewnie lepiej lub gorzej zabezpieczone ale np. w schronisku nikt rolet nie opuszcza i telewizora z muzyką nie włączy, może ktoś nie wie ale są też dzikie zwierzęta, które też się boją.

 8. Nie każdy ma możliwość wyjechać za miastem 😉 a równie świetnie można się bawić bez petard a z laserami 😉 jakoś w innych krajach puszczanie petard jest zakazane i ludzie prześwietnie się bawią 😉

 9. Fajna gównoburza, ciekawe ilu z Was zbiera kupkę po tym Waszym ukochanym piesku. Nie żebym miał coś do właścicieli psow, ale jak czegoś oczekujesz od kogoś to daj coś również od siebie…

 10. Nie kupować petard i nie strzelać, jest to większy pożytek niż stres zwierząt! Można świetnie bawić się bez petard! Ten kto strzela jest idiotą!

 11. Na Ty myśmy nie przeszli to raz . A dwa mam nadzieję że z takim nastawieniem nie posiada PAN zwierząt. A trzy proszę czytać ze zrozumieniem. Pozdrawiam.

 12. nie strzelać! Miasto niech weźmie przykład z innych miast jak Kraków Poznań i wiele innych a nawet Sosnowiec nie będzie strzelał a pokaz laserów zaprezentuje zamiast fajerwerków.

 13. Nie korzystać. Nie potrzebny stres dla zwierząt. Dla ludzi zabawa dopóki komuś rąk nie upierdoli . Może wtedy się zastanowi czy bezpiecznie korzystał.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here