Światowa agencja Fitch Ratings po raz kolejny potwierdziła dobrą i stabilną ekonomiczno-finansową kondycję Gliwic

Kwietniowe wyniki analiz agencji potwierdziły, że długoterminowe ratingi Gliwic dla zadłużenia w walucie zagranicznej i krajowej pozostają na poziomie „A-”, a długoterminowy rating krajowy na poziomie „AA+(pol)”. Perspektywa ratingów jest stabilna. Agencja przewiduje, że Gliwice utrzymają dobre wyniki operacyjne oraz mocne wskaźniki długu, pomimo presji na wydatki operacyjne.

– Ratingi odzwierciedlają zarządzanie strategiczne i finansowe, które w połączeniu z dobrymi wynikami operacyjnymi zapewniają Miastu wysoką zdolność do finansowania inwestycji ze środków własnych. Ratingi odzwierciedlają także umiarkowany poziom zadłużenia – napisano w raporcie.

Mamy wysokie oceny ze stabilną, niezagrożoną perspektywą. Analiza potwierdza też wzrost dochodów spowodowany rozwojem gospodarczym miasta.

– W 2017 r. Gliwice utrzymały mocne wyniki operacyjne z nadwyżką operacyjną wynoszącą 162 mln zł. Dobre wyniki operacyjne i wyższe wpływy ze sprzedaży majątku, w połączeniu z wolniejszym tempem wykonywania wydatków majątkowych, przyczyniły się do wystąpienia nadwyżki budżetowej w wysokości 29,6 mln zł – podaje Fitch.

Płynność Gliwic od lat jest dobra. Fitch prognozuje, że w latach 2018-2020 wyniki operacyjne Gliwic pozostaną na wysokim poziomie, z nadwyżką operacyjną wynoszącą średnio 150 mln zł. W raporcie wskazano, że ostrożna polityka budżetowa prowadzona przez władze Miasta gwarantuje utrzymanie dobrych wyników operacyjnych, pomimo ciągłej wysokiej presji na wydatki operacyjne, spowodowanej przede wszystkim przekazywanymi przez rząd zadaniami, często bez odpowiednich środków finansowych oraz sztywną strukturą wydatków, w szczególności w najbardziej kosztownych obszarach działalności Miasta, takich jak oświata i pomoc społeczna. Fitch zakłada, że w latach 2018-2020 dochody podatkowe Miasta będą rosły, m.in. dzięki prognozowanemu wzrostowi gospodarczemu (3,4% rocznie).

źródło: UM Gliwice

1 KOMENTARZ

  1. Gliwice sa mocno zadłużone ,mieszkania komunalne zastawione w bankach,szpitale plajtują-było ich wiecej i wiecej było lekarzy przed wojną niż teraz,były teatry-jest spalony.Brakuje żłobków,przedszkoli.Miszkańcy muszą leczyć się w Bytomiu,Zabrzu,Kedzierzynie i prywatnie .Miasto jest kontrolowane przez złodziejska sitwe która repezentuje Frankiewicz.Niech poda ile zapłacił za przychylne dla siebie opinie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here