SixSilver Jubiler Gliwice

Od początku tego roku strażnicy miejscy przeprowadzili już około 250 kontroli.

W okresie jesienno-zimowym gliwiccy strażnicy miejscy prowadzą wzmożone działania ukierunkowane na walkę z niską emisją i jej groźnymi skutkami. W tym celu funkcjonariusze kontrolują przydomowe piece, paleniska i kotłownie, sprawdzając czy zamiast opału nie spala się w nich toksycznych odpadów.   

tygiel

Od początku roku nasi funkcjonariusze przeprowadzili już około 250 takich kontroli. Niestety w 6 przypadkach strażnicy stwierdzili, że doszło do nielegalnego spalania śmieci, co stanowi naruszenie art. 191 Ustawy o odpadach: Kto termicznie przekształca odpady poza spalarnią odpadów lub współspalarnią odpadów podlega karze aresztu albo grzywny.

Jedna z takich sytuacji miała miejsce we wtorek. Funkcjonariusze Wydziału Prewencji Straży Miejskiej w Gliwicach, w trakcie kontroli palenisk przy ulicy Pszczyńskiej, ujawnili spalanie pokrytych farbą olejną płyt wiórowych oraz foliowych worków. Sprawcę tego wykroczenia ukarano mandatem karnych w kwocie 500 zł oraz nakazano mu natychmiastowe zaprzestanie tego procederu.        

Straż Miejska przypomina, że utrudnianie lub udaremnienie czynności kontrolnych w zakresie ochrony środowiska w naszym kraju jest traktowane bardzo poważnie, gdyż stanowi przestępstwo naruszające założenia art. 225. § 1. Kodeksu karnego: Kto osobie uprawnionej do przeprowadzania kontroli w zakresie ochrony środowiska lub osobie przybranej jej do pomocy udaremnia lub utrudnia wykonanie czynności służbowej, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. § 2. Tej samej karze podlega, kto osobie uprawnionej do kontroli w zakresie inspekcji pracy lub osobie przybranej jej do pomocy udaremnia lub utrudnia wykonanie czynności służbowej.  

100 KOMENTARZE

 1. Parę lat walczyłam z sąsiadką ktora przez cały okrągły rok spalała śmieci w piecu postawionym w przybudówce. Lato upał a na moje podwórko leciał czarny dom . Było to parę lat temu. Straż Miejska twierdziła że nie może wejść do jej domu. Teraz moze?

 2. Ewa Hordyniak 2 tony na zimę? To ile ona pali :O Ja 2 tony to przez co najmniej dwa sezony spalam… 😮

  Kupienie tony węgla raz w roku to nie jest jakiś tam wielki wydatek. Wystarczy sobie co miesiąc trochę pieniędzy na ten cel odkładać.

 3. Niech sprawdzą dwa domy na Bojkowskiej pomiędzy lotników, a Kopalnianą i okolice Płażyńskiego przy dawnym carbochemie

 4. W ubiegłą sobotę byli u mnie. Zapaliła się dadzą w kominie i ktoś zadzwonił do SM,ze palimy śmieci. Przyjechali. Sprawdzili piec i piwnicę. Zrobili zdjęcia. Śmieci brak. Nic mi nie się nie stało. Niech chodzą i sprawdzają. Bo naprawdę nie ma czym oddychać.

 5. Tak tylko, żeby chcialo palic się od gory. Według dtr moj piec właśnie jest górnego spalania i palac tak nie umiem ogrzac 54 metrowego mieszkania przez dobre 3 godziny. Co do opału – rano z pieca zamiast popiolu wyciagam bryły niespalonego węgla.

 6. Marzena Krajewska oczywiście, że liczba użytkowników spada. Co roku nowe bloki są podłączane do sieci miejskiej. Nota bene z artykułu wynika, że problem palenia “śmieci” dotyczy ok. 2% użytkowników piecy. Nikt mi nie powie, że 2% użytkowników piecy jest odpowiedzialnych za smog, który w tym roku wyjątkowo często nas nawiedza.

 7. jak na to ze każdy kto pisze że “czuje smród palonego plastiku – wyniki kontroli są ciekawe cyt ; ” Od początku roku nasi funkcjonariusze przeprowadzili już około 250 takich kontroli. Niestety w 6 przypadkach strażnicy stwierdzili, że doszło do nielegalnego spalania śmieci, co stanowi naruszenie art. 191 Ustawy o odpadach: Kto termicznie przekształca odpady poza spalarnią odpadów lub współspalarnią odpadów podlega karze aresztu albo grzywny. – czyli mniej niz 1,5% ludzi – no zgoda – masakra

 8. niestety nie spada liczba użytkownika piecy.tylko pompa ciepła nie ma wplywu na powstanie smogu.kazdy z nas jest winowajca jeżdżąc samochodem.ogrzewajac sie.Moj synek właśnie choruje z powodu smogu.kaszle od kilku tygodni.poradnie laryngologiczne i alergologiczne sa pełne…

 9. Łukasz Var Bogya de Csepy Ale propgandy nie pokonasz . Blokowcy (sam mieszkałem 20 lat ma blachach ) maja większe pojęcie czym kto i jak pali . Ja od 16 lat mieszkam na domu i widzę różnice w jakości opału. Z roku na rok dymu coraz więcej – mimo że wszyscy sąsiedzi palą węglem (górnicy lub emeryci górniczy ) – więc wiegiel maja .

 10. Małgorzata Konior w sensie zacznijmy karać obywateli za winy przedsiębiorców i polityków? Ciekawe podejście. To tak jakby zbudować oczyszczalnię u ujścia rzeki i twierdzić, że walczy się z zanieczyszczeniem tej rzeki.

 11. Marzena Krajewska oczywiście. A jak wyjasnić fakt, że co roku spada liczba użytkowników piecy, a problem smogu się nasila? W tym roku jest zauważalnie wielokrotnie gorzej niż w zeszłym, więc co? Nagle wszyscy zaczęli palić śmieciami? Bzdura. Ludzie mieszkający w mojej okolicy znacznie dłużej ode mnie twierdzą, że tak źle jak w tym roku to jeszcze nigdy u nas nie było. A przecież jeszcze 25-30 lat temu tu w okolicy wszyscy palili w piecach, także po to, by mieć ciepłą wodę do kąpieli. Problem nie leży w użytkownikach piecy, a w jakości sprzedawanego paliwa i w narastającym natężeniu ruchu samochodowego. A jak ludzi na węgiel nie stać to wystarczy obniżyć podatki.

 12. To pomyśl sobie, że delikatnie mówiąc nie lubisz się z swoim sąsiadem. W takim wypadku musiałbym SM wpuszczać średnio raz w tygodniu bo oni ‘muszą’ sprawdzić doniesienie. Ogrzewanie mamy gazowe i groszek.. Mam już tego dosyć a konstytucja gwarantuje mi święty spokój.

 13. Jaki wpływ będą miały kontrole SM na jakość sprzedawanego węgla? 😉 Pragnę zauważyć, że użytkowników piecy jest z roku na rok coraz mniej, a problem smogu z roku na rok jest coraz większy i nikt mi nie wmówi, że nagle ludzie tak zbiednieli, że zaczęli masowo palić śmieciami. Problem leży po stronie dystrybutorów, którzy sprzedają zanieczyszczony węgiel.

  Poza tym pragnę zauważyć, że mieliśmy już kilka afer związanych z emisją spalin w samochodach. A samochodów na naszych ulicach z roku na rok coraz więcej…

 14. Najwięcej szczekają ci których problem nie dotyczy… to w takim skrócie mój wcześniejszy komentarz.
  Nie piszę o tym że popieram palenie śmieci, ale wprowadzenie jakiś smiesznych kar czy kontroli to nie rozwiązanie problemu. Nie dość, że sprzedają nam za kupe kasy (niskiej jakosci) węgiel który truje wszystkich, to jeszcze mamy za to ponosić odpowiedzialność?

 15. Artur Goldmann a czy to, ze gdy mam ochotę na wywietrzenie sobie pokoju wieczorem i nagle powiew smrodu z czyjegoś komina sprawia, ze dostaje kolejnego ataku astmy nie jest zaburzeniem MOJEGO miru domowego? Litości! Trochę mniej egoizmu, a trochę więcej współodczuwania.

 16. Michalina Guzik zarówno zapach, jak i barwa to pojęcia mało precyzyjne, względne i uzależnione od wielu czynników. A SM otrzymuje prawo wejścia KAŻDEMU do domu bez względu na to, czy istnieją faktyczne podstawy do przeprowadzenia kontroli – po prostu na podstawie własnego widzimisię. Czyni się z obywatela niewolnika w jego własnym domu.

 17. Możliwość kontroli o każdej porze dnia i nocy jest sprzeczne z konstytucją i prawem o zachowaniu miru domowego. Ponieważ żeby kontrola miała sens trzeba wygasic piec i pobrać próbkę popiołu.

 18. Płacicie cały rok zgadzam się z tym ale wolałbym płacic cały rok niż bawić się teraz codzienne palenie.. Wy przychodzicie do ciepłego domku a tutaj zabawa w palenie i tak przez parę miesięcy. Jeszcze jednej rzeczy nie liczycie noszenia na 3 piętro węgla i syfu z palenia.. I kto ma lepiej. ..

 19. Chwała Prezydentowi, że w końcu dostrzegł problem i chce ukrócić proceder zatruwania mieszkańców. Nie chodzi o tych, co palą węglem lub drewnem, ale o mieszkańcow, którzy zbierają płyty meblowe, o przedsiębiorców, ktorzy zamiast utylizować śmieci palą je w zwykłych piecach np. zaklad poligraficzny. Jest to problem wszystkich dzielnic w Gliwicach. Zglaszano te problemy do Rad Osiedli, UM, policji i straży miejskiej. Obecnie będzie to ujednolicone – dzwonić do Straży Miejskiej i oni podejmą interwencję. Może się to wielu mieszkańcom nie podobać, ale nikt z nas nie chce zachorować na raka, bo sąsiad ma kaprys palić plasttikiem lub płytami meblowymi. Na to nie może być przyzwolenia mieszkańcow.

 20. Uwierz, ze po smrodzie i barwie dymu widać kto pali śmieciami. Nie trzeba byc geniuszem zeby to zauważyć i ‘poczuc’. Ludzie, którzy nie trują celowo innych nie maja sie o co martwić. Do nich SM nie zawita, bo nie ma po co 🙂

 21. Mam zatem rozwiazanie – powiem SM żeby przyszli z policją… jak przyjdzie policja to zapytam czy maja nakaz… a w razie czego jeżeli SM sforsuje mi drzwi lub wtargnie do mieszkania – mam świadków do sądu…

 22. Andrzej Zygmunt widzę, że ma Pan problem nie tylko z prowadzeniem dyskusji na poziomie wyższym niż przedszkole, ale także z rozumieniem tego, co Pan czyta. Proszę zatem powstrzymać się od komentowania dopóki nie skończy Pan choćby szkoły podstawowej.

 23. Michalina Guzik skoro jest powód do kontroli to niech SM uda się do sądu i uzyska nakaz. Prawo, które daje SM możliwość dowolnego przeprowadzania kontroli z powodu własnego widzimisię o dowolnej porze dnia i nocy jest po prostu prawem robiącym z obywatela niewolnika.

 24. To na dystrybutorze spoczywa obowiązek utrzymania jakości paliw ,,co sprzedają tym palimy i to lejemy do baków ,a odpowiedzialność zrzucają na odbiorcę bo duży może więcej.

 25. Państwo chyba z prawem tak jak ja z baletem – otóż prokurator będący na miejscu morderstwa nakazał policjantom wejście do sąsiedniego mieszkania i oni nie chcieli wejść ponieważ nie było papieru… Zatem potrzebny jest nakaz – a mandat mogą wystawić na podstawie dymu z komina o ile ustala czyj to komin.

 26. Owszem problem opału “tych drugich” nie dotyczy,bo tylko odkręcają kaloryfer.Ale przecieź przez cały rok płacą za CO.Natomiast ogrzewający dom indywidualnie palą w piecu ok. 6 miesięcy w roku.A to,źe ogrzewaja indywidualnie to nie znaczy,ze moga truć bezkarnie ludzi bo zamiast węglem to cholera wie co wrzucaja do pieca.

 27. Kto ponosi odpowiedzialność za jakość paliw ,sprzedający czy kupujący bo na razie kupujący ponosi całą odpowiedzialność a wat idzie na cele charytatywne .Nadal uważam iż rżną nas na tym procederze z paliwami zgodnie z Polskim prawem płać i płacz bo duży może więcej..

 28. Tak się zastanawiam… ile z komentujących tutaj osób rzeczywiście pali w piecu aby ogrzać dom indywidualne, a ile odkręca tylko kaloryfer w mieszkaniu i “problem” opału ich nie dotyczy. Mam nadzieję, że ci drudzy są tutaj w mniejszości.

 29. Może czas sprawdzić co nam sprzedają jako węgiel i kto na tym zarabia ,dotyczy się to również innych paliw ,założyć filtry cząstek stałych i EGR nie rozwiąże problemów czystości powietrza huty,koksownie zamknięte a powietrze coraz gorszej jakości .To może zamiast autobusów zwanych T 4 wróćmy do parowozów ,ze wszystkich paliw państwo czerpie zyski to niech dba o jakość tych paliw. Zwykły “Kowalski”zapłaci i można jeszcze go ukarać za zatruwanie środowiska Polskie realia łamanie konstytucji obowiązkiem wpuszczenia kontroli bez nakazu sądowego gdzie prawo własności konstytucyjnie gwarantowane ,Polska to piękny kraj i za prawem nie nadążysz .

 30. Andrzej Zygmunt tak nakazu. Nawet policja nie ma prawa wejść do domu bez nakazu, zgody lokatora lub wyraźnego powodu. Nie może być tak, że SM ma większe uprawnienia niż policja. No ale może Pan lubi być niewolnikiem w swoim własnym domu.

 31. nie podchodzę do drzwi nie otwieram – udaje że mnie nie ma – formalnie nie utrudniam bo aby utrudniać muszę zostać poinformowany że jest kontrola 🙂 wejść “z drzwiami” nie mogą i problem mam rozwiązany 🙂 tak muzykę zostawiam włączona jak wychodzę poza dom – przecież mogę 🙂

 32. Mają pozwolenie od prezydenta na kontrolę w domach.. A co prezydent ma do mojego mieszkania. Ja mu nie karze wpuszczać ludzi do domu. Już widze nowy sposób na kasę już nie będzie na wnuczka teraz będzie na kontrole… Ciekawe ile osób się zgłosi ze wpuscili oszustów ze strazy miejskiej…

 33. Krzy Woj tak, obecnie jak zaobserwuje się podejrzane zadymienie lub ktoś zgłosi zadymienie lub smród to SM jedzie w to miejsce i dokonuje oględzin w piecu, co było palone i robi zdjęcia. Proponuję mniej telewizji fantastycznejhttp://www.dziennikzachodni.pl/artykul/9199312,straz-miejska-prosze-otworzyc-piec-straznicy-sprawdzaja-czym-palimy,2,id,t,sa.html

 34. Powinni wziąć przykład z rybnickich strażników i kupić drona. Szybka weryfikacja zgłoszeń, można teren obserwować z powietrza i fotodokumentować, ponadto nie potrzeba zaproszenia właściciela mieszkania.

 35. Wystarczyłoby żeby węgiel był tańszy, to go obwarowali jakimiś podatkami, i chyba tylko po to by leżał na hałdach, i przez to ludzie palą syfem trując innych przy okazji :/

Dodaj komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here