spot_img
spot_img

Fundacja Rzeczy Niezwykłych. Studenci konstruują i pomagają potrzebującym

Studenci Politechniki Śląskiej założyli fundację i pomagają potrzebującym!

Nauka poprzez pomoc potrzebującym – to cel Fundacji Rzeczy Niezwykłych, założonej przez studentów i absolwentów Politechniki Śląskiej. Młodzi inżynierowie chcą wspierać osoby niepełnosprawne i poszkodowane przez los, realizując przy tym swoje pasje oraz rozwijając umiejętności związane z projektowaniem, inżynierią oraz konstruowaniem.

Fundacja ma już na swoim koncie pierwsze sukcesy – osłonę protezy nogi, czujnik odległości dla niewidomych czy wózek inwalidzki dla psa.

Założyciele Fundacji Rzeczy Niezwykłych postanowili stworzyć miejsce, w którym młodzi i pełni zapału pasjonaci mieliby możliwość wprowadzania swoich inżynierskich pomysłów w życie. Chcą przede wszystkim tworzyć rzeczy potrzebne, ale też unikalne. Interesują się głównie projektowaniem oraz budową urządzeń związanych z rehabilitacją, pomocą osobom starszym oraz niepełnosprawnym.

Chcemy, aby każdy zrealizowany przez nas projekt miał znaczenie. Wiele osób codziennie zmaga się z chorobą i różnego rodzaju ograniczeniami – możemy im pomóc w rehabilitacji, poprawie życia – możemy sprawić, aby na ich twarzach zagościł uśmiech – podkreśla Maksymilian Śmiech, absolwent Wydziału Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej i jeden z założycieli fundacji.

W tej chwili fundacja ma już na swoim koncie kilka projektów. Jednym z nich jest skonstruowany m.in. przez Maksymiliana Śmiecha oraz zespół z Wydziału Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej wózek inwalidzki dla cierpiącej na porażenie czterokończynowe suczki Agnes. Historię niepełnosprawnej suczki opisywaliśmy na naszym portalu, m.in. w artykule pt. Studenci i pracownicy z Politechniki skonstruują wózek inwalidzki dla niesprawnej suczki

Młodzi inżynierowie skonstruowali również czujnik odległości dla niewidomych, który wykrywa stojące na drodze przeszkody.

Stworzyli także prototyp osłony kosmetycznej do protezy nogi, a teraz zabierają się za tworzenie protezy dłoni przy użyciu technologii druku 3D z powszechnie dostępnych materiałów. Dodatkowo dostęp do projektów wykonanych przez młodych inżynierów może mieć każdy za darmo.

– Wszystkie projekty, dokładnie udokumentowane, wraz z opisem konstrukcji krok po kroku, będziemy bezpłatnie udostępniali w Internecie. Dzięki temu każda wystarczająco uparta i cierpliwa osoba będzie w stanie ją wykonać. Część z nich już można znaleźć na naszej stronie internetowej – dodaje Maksymilian Śmiech.

Obecnie trwają prace nad budową warsztatu, w którym młodzi inżynierowie będą mogli udoskonalać swoje umiejętności i projektować sprzęty do rehabilitacji i nie tylko. Fundacja chce udostępnić jej członkom wszelkie narzędzia potrzebne do wprowadzenia w życie ich pomysłów i projektów. W niedalekiej przyszłości jej założyciele zamierzają również prowadzić bezpłatne warsztaty dla dzieci i dorosłych z tematów związanych z inżynierią, robotyką i projektowaniem.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: kliknij tutaj .

Obecnie fundacja potrzebuje środków finansowych, aby rozbudować warsztat oraz kupić potrzebne sprzęty i narzędzia. Osoby, które chciałyby wspomóc finansowo budowę pracowni Fundacji Rzeczy Niezwykłych, mogą to zrobić przez Internet pod poniższym linkiem: https://zrzutka.pl/budowa-pracowni-fundacji-rzeczy-niezwyklych

client-image
client-image
client-image
client-image

Podobne artykuły

Ulubiony Portal Gliwiczan

102,203FaniLubię
14,755ObserwującyObserwuj
1,138ObserwującyObserwuj

Inne artykuły