W przygotowanym przez tygodnik „Wprost” rankingu miast na prawach powiatu Gliwice zajęły drugie miejsce.

Nie jest to jednak jedyne osiągnięcie naszego miasta. W rankingach cząstkowych Gliwice zajęły drugie miejsce w zestawieniu „Kondycji Finansowej”, czwarte w „Miasto dla Biznesu” oraz znalazło się w pierwszej piątce „Najmniej zadłużonych miast”.

Pod uwagę brane były kryteria takie jak otwartość na biznes, racjonalne gospodarowanie finansami oraz przyjazność mieszkańcom. W klasyfikacji wyprzedził nas jedynie Gdańsk.

W zestawieniu znalazło się łącznie 66 miast na prawach powiatu. Co było brane pod uwagę w tworzeniu rankingu? Dane Ministerstwa Finansów, Głównego Urzędu Statystycznego i ankiety wypełniane przez mieszkańców.

Do najważniejszych informacji należały między innymi stan dochodów, wydatki miasta, inwestycje, pozyskiwanie środków z Unii Europejskiej oraz zadłużenie.

Innym czynnikiem, który pozytywnie wpłynął na wysoki wynik w rankingu jest otwartość na bizens. Obecnie ponad 90% powierzchni naszego miasta jest objęta planami zagospodarowania przestrzennego.

Wysokie umiejscowienie w rankingu możemy zawdzięczać również dochodom własnym Gliwic, które w ciągu roku zwiększyły się o ponad 17 %. Wynika z tego, że na mieszkańca przypada ponad 4,1 tys zł., co czyni z Gliwic jedno z najbogatszych polskich miast.

 

Źródło: Gliwice.eu

 

35 KOMENTARZE

  1. Jak za drogo to mozna sie wyprowadzic do Bytomia 😉 albo Zabrza 😉  Chyba, ze mieszka pan w Sosnicy, albo na Koperniku to rozumiem, brudno , niebezpiecznie…ale chyba tanio ? To jest jednak srednia wiec Sosnica, Labedy lub Kopernik centrum nie zanizaja, bo jest bardzo wysoko.

  2. Panie Arkadiuszu, ja nie mówie, że teraz jedynie asfalt i beton , napisałam, że większość gliwiczan tak uważa. mnie sie podoba tak jak jest i nie narzekam na brak zieleni. Źle mnie pan zrozumiał 🙂

  3. Pani Olu jest pani w ogromnym błędzie, pisząc o zieleni w naszym ukochanym mieście. O tuż panią zaskocze, Gliwice były, są i będą najbardziej zielonym miastem w aglomeracji górnośląskiej. O betonach i asfaltach pisze pani jakoby powstały kiedykolwiek na terenach parków i lasów. Proszę uzasadnić gdzie. Mamy najwiecej parków, skwerów i zieleńców w centrum miasta i okolicach. Pozdrawiam.

  4. Czy brali też pod uwagę rachunki za wodę ,ścieki i śmieci a może podatki gruntowe? Złodziejstwo ! Widzę że Propagandy PO ciąg dalszy. Prezydent Gliwic to przydupas Komorowskiego gdzie zdał egzamin na 6.. No ale teraz widzi na horyzoncie Nowoczesną 🙂

  5. Tylko czemu nie dodaliście, że najlepsze dla BIZNESU. Kryteria podstawowe to: stan dochodów, wydatki miasta, inwestycje, pozyskiwanie środków z Unii Europejskiej oraz zadłużenie. Czyli “przyjedź do Gliwic, twój biznes już tu jest” .

  6. Zgadzam się z tym cała Polska odbudowywała Warszawę ale Gliwice traktowali często jako ponimieckie i godzili się na powolą dewastację tak jak niektóre perełki Dolnego Śląska np .Sokołowsko .

  7. Też się zastanawiam, to właśnie jest jeden z powodów dla którego kocham moje miasto- dużo zieleni i miejsc na spacer. Jedynie do czego można byłoby się przyczepić, to Ul. Zwycięstwa i bank na banku… no ale taki urok kapitalizmu, jedynie szkoda Pizzy Hut. 😉

  8. super ! Ale i tak większość gliwiczan będzie uważać, że Gliwice kiedyś były lepszy, bo przecież ZIELEŃ, DRZEWA, SKWERKI a teraz jedynie asfalt i beton. nie wiem co Ci ludzie mają w głowach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here