Wiele wskazuje na to, że już wiosną przyszłego roku gliwiczanie będą korzystać z tężni solankowej, która powstanie na terenie lasu komunalnego przy ul. Chorzowskiej.

Umowa na wykonanie projektu została już podpisana.

Projekt tężni solankowej wykona katowicka firma MODULOR Architekci Mariusz Mrozek. Ma być gotowy we wrześniu. Wówczas ogłoszony zostanie przetarg na budowę tężni. Jeśli zostanie rozstrzygnięty pomyślnie, z inhalacji skorzystamy już wiosną 2020 r.

Korzystanie z tężni solankowej ma dobry wpływ na zdrowie, a przebywanie w jej pobliżu jest porównywane z dobroczynnym działaniem nadmorskich spacerów. Pod wpływem słońca i wiatru rozpylona solanka tworzy mgiełkę bogatą m.in. w jod, brom, magnez, sód, potas czy żelazo.

Wytwarzany w pobliżu aktywnej tężni mikroklimat pomaga w leczeniu chorób układu oddechowego, wzmacnia też system odpornościowy, wspomaga leczenie nadciśnienia tętniczego i alergii, pomaga wypocząć i zregenerować siły. 

69 KOMENTARZE

 1. Tylko dlaczego tak daleko, kto tam trafi… Jak budżet obywatelski proponował w Śródmieściu to miasto się nie zgodziło.

 2. Witam Panów 🙂 , Mam na imie Monika i mam 24 lata jeżeli masz ochotę Napisz do mnie na http://wyspakobiet.eu/Monia24 jeśli jesteś miłośnikiem kobiecych kształtów, lubisz piękne i inteligentne kobiety to zapraszam Cię do bliższej znajomości z moją osobą. Pozdrawiam Milutko 🙂

 3. Jak miasto jest tak bogate to morze Pan prezydent zainteresuje się przedszkolem na Łabedzkiej wyglond i warunki w jakich przebywaja dzieci woła o pomste do nieba,nawet nie chcę myślę jak te dzieci przetrwaly pod tym dachem upały,a nowa pani dyrektor w nosie wszystko ma ale zato kokosy obiecywala .Panie prezydencie proszę sprawdzić i popytac rodziców dużo Pan sie dowie czymsmy panu wyslac zdjęcia i napisać list z rzeczami do zrobienia.Pozdrawiam.

 4. Może to pytanie nie na miejscu, ale skąd będzie brana woda do rzeczonej tężni? Z Kłodnicy czy może z Bytomki?
  Bo wtedy to będzie raczej “stężnia” niż tężnia. A już na pewno coś związane z tężcem..

 5. Iwański Marek
  Wszędzie gdzie są tężnie to teren otwarty – każdy może podejść, usiąść i pójść.
  Google to dla ciebie czarna magia?

 6. Janusz Szajnowski
  A to teraz “Platfuski” rządzą???
  A nie PiS od 4 lat?
  Spytaj się Kuchcińskiego – ten to ma patent na wyprowadzanie pieniędzy…

 7. Zamiast tej tężni, która zostanie wybudowana obok osiedla dla tych co żyją tylko z 500+ i “przelewają” te pieniądze to lepszym rozwiązaniem by było wyremontować główną drogę wjazdową do Gliwic czyli ul. Chorzowską bo woła ona o pomstę do nieba już od wielu lat. Jadąc ta ulicą to dziura na dziurze, łata na łacie i można stracić zawieszenie samochodu. Oczywiście władni miasta Gliwice nie jeżdżą tą drogą więc nie wiedzą jak wygląda a to jest inwestycja, która jest ważniejsza niż tężnia, którą osoby żyjące tylko z 500+ i zasiłków z MOPS-u zniszczą bo tacy ludzie nigdy nic nie szanują.

 8. Tężnia jest miejscem w którym ma się relaksować, uspokoić i powdychac leczniczo.Każdy regulamin tężni mówi o cichym zachowaniu.A dzieci z natury swojej są głośne więc stawianie placu zabaw przy tężni jest sprzeczne z funkcją która ona ma pełnić

 9. W Knurowie może nie ma tłumów, ale zawsze jest naście osób wokół tężni – głównie osób starszych, ale nie tylko. Co ciekawe fajnie to wygląda, bo ludzie nie tylko siedzą i wdychają, ale tez i ze sobą rozmawiają. Jedynie co mnie martwi to cena tego cuda ponad 2mln zł., w Łodzi 3 małe tężnie to koszt 1,3mln zł. – https://www.radiolodz.pl/posts/49618-w-lodzi-jak-w-ciechocinku-mamy-coraz-wiecej-tezni-solankowych. Gdyby w Knurowie pomyśleli, to za te 2 mln zł. każde osiedle miałoby swoją.

 10. Ernets mieszkam na przeciwko tężni i widzę mnóstwo starszych osób tak że ławeczki są okupowane w pewnych godzinach

 11. Świetny pomysł tylko lokalizacja słaba może w parku Chopina było by lepiej w centrum dostępne dla większej liczby mieszkańców

 12. Zamiast tężni mogliby dofinansować wymianę piecy węglowych…
  czyli w Gliwicach będą tężnie w oparach dymu od października do marca – super pomysł na wywalenie kasy w błoto

 13. Ile milionow społecznych pieniedzy przyboczny grzesia wyda na ten plot z desek zanim go w koncu wywala z UM ? To jaka nowa mod czy akcja a’a palety w sloikowej warszawce? Platfuski nowa forme wrprowazania kasy znalazly?

 14. wybudowano tężnię w Knurowie !! mała popularność t.z mieszkańcy znikomo korzystają z tej inwestycji!!!