Jak to się stało, że to co jeszcze niedawno było przez prezydenta uznane za niepotrzebny wydatek zostało następnie zgłoszone przez jego środowisko jako doskonały pomysł i będzie realizowane z budżetu obywatelskiego?

Prezydent Gliwic ogłosił wyniki głosowania w ramach Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego. W roku 2021 zrealizowane zostaną 74 projekty zgłoszone i wybrane przez mieszkańców. Gliwiczanie zadecydowali, że w przyszłym roku wykonane zostaną 73 zadania dzielnicowe. Zrealizowane będzie także jedno zadanie ogólnomiejskie.

Kontrowersje wzbudziło właśnie zwycięskie zadanie ogólnomiejskie – najwięcej bo 2202 głosy otrzymał projekt uruchomienia systemu rowerów miejskich, zgłoszony przez prezydenckie stowarzyszenie Gliwicka Inicjatywa Obywatelska. Przypomnijmy, że na początku roku to właśnie decyzją prezydenta zrezygnowało z istniejącego w mieście przez lata systemu.

Gliwicki system był niezwykle popularny – miał zarejestrowanych niemal 20 tys. użytkowników i notował 80 tys. wypożyczeń w jednym sezonie. Dlaczego z niego zrezygnowano? Oficjalnym powodem była oszczędność. “W obliczu obecnego stanu zagrożenia epidemicznego miasto musi liczyć się z koniecznością ponoszenia nieprzewidzianych wydatków (…) Podjęto zatem decyzję o unieważnieniu przetargu.” – tłumaczył swoją decyzję Urząd.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here