spot_img
spot_img

Gliwice, jako pierwsze na Śląsku rozpoczną sezon rowerów miejskich!

W czwartek, 1 marca, po zimowej przerwie zostanie uruchomiony Gliwicki Rower Miejski. Tym samym zainaugurowany zostanie sezon rowerów publicznych na Śląsku. 

Rowery na dziesięciu stacjach pojawią się już wcześniej. Punktualnie o północy w nocy ze środy na czwartek system zostanie uruchomiony i będzie można wypożyczać rowery.

-Zaczynamy, jak w ubiegłym sezonie, od 10 stacji i 100 rowerów. Już wkrótce dzięki decyzji miasta system będzie jednak rozbudowany i to aż o 50% – do 15 stacji i 150 rowerów – mówi Tomasz Wojtkiewicz, prezes Nextbike Polska, operatora Gliwickiego Roweru Miejskiego.

Nowe stacje systemu pojawią się w: Łabędach – ul. Przyszowska (przy Centrum Kulturalno-Sportowym Łabędź), Sośnicy – ul. Sikorskiego (w rejonie skrzyżowania z ul. Reymonta), Szobiszowicach – ul. Lubliniecka (w rejonie Radiostacji Gliwickiej), przy Hali Gliwice – ul. Akademicka (w rejonie OSiR, kortów tenisowych, lodowiska i Parku Chrobrego) i na osiedlu Obrońców Pokoju (w rejonie szkoły i skweru).

Podczas przerwy w sezonie rowery przeszły szczegółowy przegląd, dokonano w nich też niezbędnych napraw. Każdy rower miał za sobą średnio kilkaset wypożyczeń. – Mieszkańcy Gliwic i osoby, które do miasta przyjeżdżają do pracy lub na uczelnię, przekonali się do tej formy transportu. To sukces Gliwic i Nextbike Polska” – mówi Tomasz Wojtkiewicz. „Wraz z rozwojem Gliwickiego Roweru Miejskiego i systemów Nextbike na Śląsku i w Zagłębiu, popularność komunikacji rowerowej w Metropolii będzie nadal rosła.”

W tym sezonie z systemów Nextbike Polska będzie można również korzystać m.in. w Sosnowcu i w Częstochowie. Ze wszystkich systemów Nextbike można korzystać za pomocą jednego konta, co oznacza, że rowerem publicznym można w jednym mieście dojechać na dworzec lub do innego węzła komunikacyjnego, przesiąść się np. do pociągu, i w kolejnym mieście ponownie wypożyczyć rower, by dojechać do miejsca docelowego. Wszystko na tych samych zasadach, za pomocą jednej aplikacji i zazwyczaj zupełnie za darmo. Rowery miejskie podnoszą tym samym jakość komunikacji publicznej w metropoliach, wpływają na wzrost udziału ruchu rowerowego, a co za tym idzie zmniejszenie ruchu samochodowego i związanych z nim zanieczyszczeń.

fot. Jarosław Stec

client-image
client-image
client-image
client-image

Podobne artykuły

Ulubiony Portal Gliwiczan

101,984FaniLubię
14,791ObserwującyObserwuj
1,138ObserwującyObserwuj
spot_img
spot_img

Inne artykuły