Trzeci raz z rzędu Gliwice zajęły czwarte miejsce w ogólnopolskim rankingu zamożności samorządów, w kategorii miast na prawach powiatu.

Ranking dochodów JST „Bogactwo samorządów” to jedno z najstabilniejszych zestawień przygotowywanych przez prof. Pawła Swianiewicza i dr Julitę Łukomską z Uniwersytetu Warszawskiego dla magazynu „Wspólnota”.

W najświeższym zestawieniu uwzględniającym dochody JST za 2018 rok czwartą lokatę w kategorii miast na prawach powiatu zapewnił Gliwicom dochód na poziomie 5,3 tys. zł na mieszkańca. Na podium w tej kategorii znalazły się natomiast Sopot (7,5 tys. zł na mieszkańca), Świnoujście (7,1 tys. zł) i Płock (6,4 tys. zł).

W naszym regionie za bogate miasto należy uznać też Dąbrowę Górniczą (dochód na mieszkańca rzędu 5,2 tys. zł), a także Tychy i Bielsko-Białą (po 4,9 tys. zł) oraz Rybnik (4,5 tys. zł). Pozostałe śląskie miasta mają już niższe dochody (najniższe Świętochłowice – 3,4 tys. zł na mieszkańca).

Pismo  „Wspólnota” przeprowadza ranking zamożności JST od 2001 roku. Autorzy zestawienia uwzględniają tylko dochody własne i otrzymywane subwencje danego samorządu. Po skorygowaniu wyników dzielą daną wartość przez liczbę mieszkańców danej jednostki administracyjnej. Do dochodów nie wliczają wpływów z dotacji celowych, bo jak tłumaczą, bardzo duże dotacje (np. ze środków UE) potrafią sztucznie wywindować wielkość dochodów miasta, gminy czy powiatu, a nie ma to nic wspólnego z celem badania, czyli pomiarem trwałego wzrostu zamożności samorządu.

78 KOMENTARZE

 1. Gliwickie szpitale padają,ulice z dziurami, brak przychodni,mieszkania drogie i sitwa urzednicza harapie kasę w spółkach zależnych jak gang

 2. A reprezentacyjna ul.Zwycięstwa wygląda jak zapyziała, brudna wsiowa ulica na obrzeżach ściany wschodniej.

 3. no,bogate między innymi za pieniądze zabrane niepełnosprawnym…!!! a gościu na wózku nie mógł się ogarnąć jak był koncert w Arenie

 4. Włodarzom, w szczególności tym wieloletnim, należą się ogromne podziękowania. Malkontentów, zapraszam do “bliźniaczego” (z powodu lokalizacji; Gliwice jako zachodnia brama GOP, Dąbrowa Górnicza – jako wschodnia brama) miasta i pooglądanie sobie – jak może wyglądać miasto (ulice, chodniki, budynki, parki (o które dopiero od ubiegłego roku się powoli dba)). Jako gliwiczanin, mam okazję bacznie obserwować tą DG od ok 5 lat i zgrzytam zębami… Oceniam, że DG jest ok 30 lat za Gliwicami.

 5. Potraficie tylko narzekać .a jak były wybory prezydenckie to poszło 26 % do głosowania .bo nie chciało wam się .Gadanie że jeden głos nic nie zmieni,a jak tak powie 10 tysięcy to jest 10 tysięcy głosów .Tylko narzekać i opluwać wszystkich nic nie dając od siebie i chwalić jak w Niemczech jest dobrze .Ale Niemiec jak przyjedzie do Polski t to nawet opakowania plastikowe zabiera ze sobą .bo tam można zwrócić .Każdy uważa ,ze to nie jego to można niszczyć bazgrać po murach .syfić gdzie popadnie .śmieci wyrzucać w parkach i lasach i narzekać ,narzekać .narzekać.l

 6. Dawid Bińczycki tylko nieliczni. Potomkowie milicjantów i górników którzy dostawali w kopalni bilet, a na stadionie krupnioka 😀 żaden prawdziwy gliwiczanin nie będzie kibicował góRnikowi

 7. Miasto może i się bogaci ale coraz częściej słychać głosy, że żyje się tu trudniej. Rosną wszelkie opłaty, czynsze, woda, śmieci. Zarabiam z żoną 4500 zł i powiem szczerze jak na życie w Gliwicach to ta kwota wystarcza na bieżące potrzeby.

 8. Ewa Goworek skoro nie ma nic nadzwyczajnego to zapraszam panią do pomieszkania z dwa tygodnie w Bytomiu,zapewniam panią że szybko zmieni pani opinię o Gliwicach.Żałuję bardzo że nie mieszkam w Gliwicach.

 9. I co z tego wynika dla przeciętnego mieszkańca??? Pierwszy lepszy przykład, który akurat mnie i zapewne wielu wielu ludzi obchodzi to miejsce w żłobkach, a raczej jego dostępność???

 10. Skoro niektórym tak tu źle to po co tu nadal mieszkacie?? Żeby mieć na co narzekać??
  Ja nie zamieniłabym Gliwic na żadne inne miasto

 11. A cóż takiego nadzwyczajnego w Gliwicach ul zwycięstwa to głównie banki apteki to te zmiany a na rynku coś się dzieje czasami nie jestem malkontemtem dla dzieci też nic wcale nie tak kolorowo

 12. Takie bogate, że w tym roku osoby z orzeczonym stopniem niepełnosprawności nie dostały wsparcia finansowego do turnusów rehabilitacyjnych, bo na to nie ma środków.
  opiekunka

 13. A mi się wydaje, ze Gliwice nic nie maja do zaoferowania dla młodych ludzi,sam pochodzę z Gliwic i od 11 lat mieszkam za granica. Uważam ze z pensji 2000 netto przy założeniu ,ze mąż i żona pracują stać ich na podstawowe dobra jakim jest mieszkanie i może założenie rodziny, ale tu już dobrobyty się kończą i kończy się marzenia o super wakacjach czy o dobrym aucie. Wiec tak naprawdę to o czym rząd mówi ze jest dobrobyt tak naprawdę jest wegetacja.

 14. No i….może na tle Śląska jakoś to wygląda w skali kraju nie widać różnicy a częściej jest na niekorzyść Gliwic.

 15. Anna Szmal zewnątrz może i ładnie ale w środku demolka , chodzi mi tutaj o masowo remontowane budynki ale szkoda ze tylko zewnątrz a w środku p

 16. Tak bogate miasto że Włodarze miasta zapomnieli całkowicie o tym że na osiedlu Waryńskiego jest przedszkole , które mieści się w bloku mieszkalnym od ponad 30 lat .Wstyd dla miasta na żadnym osiedlu tak nie zapomniano o młodych ludziach jak u nas. Stawia się coraz więcej bloków sprowadza młodych ludzi a zabezpieczenia socjalnego żadnego – brak żłobka.A kokosy miasto zbija na strefie w okolicy której musimy mieszkać.

 17. takkkkkkkkkkkk,oczywiscie,ze tak!!! ale tylko najbogatszy samorzad !i tyle no i pan frankiewicz i peło