– Idea jest tak prosta, że prościej się nie da! Ustawić wieszak, zapełnić go ciepłymi ubraniami i pozwolić, by potrzebujący bez skrępowania brali ubrania… – tłumaczą organizatorzy akcji “Wymiana ciepła”

O tej inicjatywie pisaliśmy rok temu w artykule Weź ubranie, zostaw ubranie. Czy Gliwice dołączą do “Wymiany Ciepła”?, kiedy idea właśnie rozkręcała się w Polsce.

Okazało się, że gliwiczanie szybko podchwycili pomysł. Wielu naszych czytelników dopytywało, gdzie i kiedy można zostawić np. płaszcze, kurtki czy swetry dla potrzebujących. Wówczas wieszak na ciepłe ubrania pojawił się np. przy CH FORUM. Z kolei w połowie października „Wymiana ciepła” ruszyła przy przy filii nr 17 Miejskiej Biblioteki Publicznej (ul. Spółdzielcza 33a).

Do akcji przyłączyli się młodzi mieszkańcy Gliwic. Uczniowie z Górnośląskiego Centrum Edukacyjnego dostarczyli plakaty oraz ulotki, dzięki którym wypromowali akcję na osiedlu.

 „Serca łabędzian są wielkie. Dzięki naszej akcji w Łabędach robi się cieplej

W wymianie ubrań bardzo aktywnie biorą udział także Łabędy.

– Zbieranie ciepłych ubrań poszło tak wspaniale, że nie 15 stycznia, już JUTRO wieszak z ciepłymi ubraniami zostanie wystawiony w rejonie wejścia do Łabędzia od strony ul. Przyszowskiej. Wszystkich, którzy zechcą skorzystać z ofiarowanych kurtek, płaszczy itp., zachęcamy do zabrania sobie potrzebnych rzeczy. Tym, którzy odpowiedzieli na nasz apel i przynieśli do biblioteki odzież i inne elementy zimowego ubioru serdecznie dziękujemy. – czytamy we wczorajszym wpisie na fb Nasze Łabędy – strona Rady Osiedla Łabędy.

Wieszak z ciepłymi ubraniami będzie stał przed “Łabędziem” w godzinach pracy Biblioteki (poniedziałek 11-19, wtorek 8-15, środa 11-19, czwartek 8-15 piątek 11-19, sobota 8-15). Rada Osiedla Łabędy zachęca, żeby osoby potrzebujące wzięły sobie ubrania. Z kolei, jeżeli ktoś chciałby jeszcze wesprzeć innych np. ciepłą kurtką, polarem czy swetrem, może zostawić je na tym wieszaku.

– Gdy wieszaka nie będzie przed “Łabędziem” ciuchy będzie można zostawiać w szatni głównej hali. Serdecznie zapraszamy do udziału.  Jeśli jakiś płaszcz czy kurtka nie znajdą nowego właściciela w okresie trzech tygodni, to garderoba zostanie przekazana do PCK. Akcję koordynują : Filia nr 30 MBP w Gliwicach i Rada Osiedla Łabędy. – informuje RO Łabędy.

Odzew był tak duży, że włóczka już się kończy

W odpowiedzi na apel RO Łabędy wiele osób zrobiło też na drutach czapki i szaliki dla potrzebujących. One również pojawią się wieszaku przy “Łabędziu”. Darmową włóczkę można było pobrać właśnie filii nr 30 MBP. Odzew był tak duży, że włóczka już się kończy. Dlatego, jeżeli ktoś chciałby jeszcze pomóc, to można przynosić włóczkę do biblioteki.

Mówcie ludziom, żeby wieszali ciepłe kurtki, płaszcze i swetry. Piszcie o tym na Facebooku. Jeżeli ustawicie wieszak – przyślijcie organizatorom foto i lokalizację. Wstawiajcie też na swoje fb z #wymianaciepła.

Przypominamy, że przebieg akcji można śledzić na Facebooku. Po postawieniu wieszaka można samodzielnie dodać jego lokalizację na mapę Wieszaków Wymiany Ciepła w Polsce.

14 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here