spot_img

Gliwice wyróżnione za politykę mieszkaniową. Pierwsi w rankingu

spot_img

Wieloletnie działania Gliwic w dziedzinie miejskiego budownictwa mieszkaniowego, w tym przemyślane gospodarowanie zasobem mieszkań komunalnych, podnoszą komfort życia mieszkańców i są dostrzegane także w skali całego kraju.

Naukowcy ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz eksperci Fundacji Gospodarki i Administracji Publicznej stworzyli Indeks Zdrowych Miast – ranking, który miał na celu pokazać, co i w jaki sposób wpływa na jakość życia i zdrowie mieszkańców 66 polskich miast na prawach powiatu oraz wskazać, które spośród nich są najlepszymi miejscami do życia. Gliwice okazały się najlepsze w kategorii mieszkalnictwo.

Analizując 8 obszarów, ważnych – zdaniem autorów rankingu – z punktu widzenia tworzenia warunków dla zdrowego życia, pierwszy Indeks Zdrowych Miast podkreśla, że istotnym aspektem polityki miejskiej jest mieszkalnictwo, rozumiane jako działania zwiększające dostępność mieszkań o odpowiedniej jakości, lokalizacji i cenie. Indeks zwraca również uwagę na gospodarowanie zasobem mieszkań komunalnych, tak aby faktycznie były one dostępne dla osób najbardziej potrzebujących. 

Autorzy zestawienia uwzględnili m.in. liczbę mieszkań przypadających na 1000 mieszkańców, liczbę budynków mieszkalnych podłączonych do kanalizacji i sieci c.o. Pod uwagę wzięli również nakłady finansowe miast przeznaczane na kompleksowe modernizacje budynków komunalnych oraz remonty mieszkań socjalnych i docelowych. 

Indeks Zdrowych Miast w Polsce ma być opracowywany co roku jako przydatne narzędzie dla samorządów, szeroko pokazujące, co jest ważne dla mieszkańców, na jakie aspekty zwrócić uwagę i w co inwestować, aby stworzyć zdrową i zrównoważoną przestrzeń miejską. 

Gliwice – lider w kategorii mieszkalnictwo 

W latach 2018–2022 łączne nakłady z budżetu Gliwic na modernizacje budynków i lokali gminnych w budynkach wspólnot mieszkaniowych wyniosły prawie 160 mln zł. W tym czasie zrealizowano kompleksowe modernizacje budynków komunalnych, obejmujące termomodernizacje (m.in. docieplenie elewacji, stropów i dachów, izolacje), zmiany systemu ogrzewania, prace ogólnobudowlane, dobudowy przewodów kominowych, wykonanie łazienek i instalacji (m.in. wodno-kanalizacyjnych, elektrycznych), zagospodarowanie terenu, realizacje przyłączy wodno-kanalizacyjnych i gazu, opracowanie dokumentacji. 

W latach 2018–2022 modernizacje objęły ok. 40% budynków stanowiących zasób Miasta Gliwice. 

W ponad 3,8 tys. lokali komunalnych zmieniono system ogrzewania na ekologiczny. 2333 lokale podłączono do miejskiej sieci ciepłowniczej, w 1387 lokalach wykonano ogrzewanie etażowe gazowe, a w 113 lokalach ogrzewanie elektryczne. 

Tylko w 2022 roku w Gliwicach wykonano 70 remontów lokali mieszkalnych socjalnych i docelowych. 

60 lokali wyremontowano wyłącz¬nie ze środków budżetu miasta (za kwotę 1,5 mln zł), 10 lokali – ze wsparciem Banku Gospodarstwa Krajowego (za kwotę 0,5 mln zł). Tegoroczna kwota na planowane remonty kolejnych lokali sięga 1,2 mln zł. 

Mieszkanie+ po gliwicku 

Miasto zostało też wyróżnione za konsekwentnie prowadzony program miejskiego budownictwa mieszkaniowego. Dzięki temu w Gliwicach przybywa komfortowych mieszkań zarówno dla rodzin o niższych dochodach, jak i dla osób średnio sytuowanych. 

Na przestrzeni kilkunastu lat rozbudowane, bardzo dobrze wyposażone komunalne kompleksy mieszkaniowe powstały m.in. przy ulicach Jana Pawła II, Żeromskiego, Jasnej, Targowej, Kochanowskiego i Staromiejskiej. Od 2019 r., w ramach „Mieszkania+ po gliwicku”, oddano z kolei 129 wygodnych lokali komunalnych w standardzie „pod klucz”, zlokalizowanych w nowych budynkach miejskich przy ul. Anny Jagiellonki 3a oraz przy ul. Górnej 1–3–5–7. Kwota poniesionych nakładów inwestycyjnych wyniosła ponad 33 mln zł, z czego 9 mln zł stanowiło dofinansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego.

W realizacji są obecnie 103 kolejne mieszkania w różnych lokalizacjach, m.in. przy ul. Górnej, Opolskiej, Dworskiej i Zbożowej. Łącznie w planach do 2025 r. jest 327 mieszkań w standardzie „pod klucz”, a suma planowanych wydatków z budżetu miasta to 52 mln zł. Pozyskane wsparcie z BGK dla nowych inwestycji wynosi 59 mln zł.

–  Bardzo się cieszę, że wieloletnie, systematyczne działania Gliwic w sferze mieszkalnictwa zostały po raz kolejny dostrzeżone i wyróżnione. Zwracamy szczególną uwagę, aby wszelkie prace wykonywane w tym zakresie, m.in. modernizacje i remonty, które zawsze połączone są z podnoszeniem komfortu mieszkań, a także – szczególnie liczne w ostatnich latach – zmiany systemów ogrzewania na nowoczesne i ekologiczne, poza korzyściami dla mieszkańców przynosiły też wymierne efekty dla środowiska i wpływały na poprawę jakości powietrza w Gliwicach. I tak też się dzieje. W ten sposób wzrasta komfort życia codziennego gliwiczan – komentuje prezydent Gliwic Adam Neumann.

Do pobrania: Indeks Zdrowych Miast

Źródło: UM Gliwice

client-image
client-image
client-image
client-image

Podobne artykuły

Ulubiony Portal Gliwiczan

98,438FaniLubię
14,930ObserwującyObserwuj
1,138ObserwującyObserwuj

Inne artykuły