Gliwicka firma APA Group uruchomiła Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0. Projekt ma charakter edukacyjny. Jest skierowany do sektora przemysłowego, a w szczególności małych i średnich przedsiębiorstw. Pokazuje technologie Przemysłu 4.0 w rzeczywistym użyciu i uczy analizy kluczowych danych produkcyjnych. 

APA Group jest liderem na rynku inteligentnej automatyki przemysłowej i systemów zarządzania budynkami. Posiada ponad 20 lat doświadczenia i dziesiątki udanych wdrożeń dla instytucji, osób prywatnych, gmin i zakładów przemysłowych na całym świecie. Wszystkie koncepcje technologii produktów i usług powstają w Gliwicach i stają się polską wizytówką na świecie.

Podczas otwarcia CTTP4.0 zebrani goście, w których skład wchodzili m.in. przedstawiciele branży produkcyjnej, eksperci automatyzacji, robotyzacji i reprezentanci instytucji gospodarczych, mieli okazję zobaczyć, jak człowiek wydaje polecenie poprzez smartwatch mobilnemu cobotowi (robotowi przeznaczonemu do bezpośredniej interakcji człowieka z robotem we wspólnej przestrzeni), który następnie uruchomił manualnie proces produkcji na stacji ekspozycyjnej.

Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0 jest szansą dla firm na sprawdzenie nowoczesnych rozwiązań, na których opiera się koncepcja Przemysłu 4.0, jak np. IoT, big data czy machine learning, zanim w nie zainwestują. – W całej Europie zmienił się łańcuch dostaw, co jest dla małych i średnich firm olbrzymią szansą. Mogą ją wykorzystać dzięki technologii, jednak żeby chciały pójść tą drogą, musimy im pokazać, że to jest efektywne, przystępne cenowo i opłacalne. – podkreśla Artur Pollak, prezes zarządu APA Group.

Stacja produkcyjna w Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0 pozwoli, zarówno na miejscu w Gliwicach, jak i w pełni przez Internet wybrać przykładowy produkt, nadać mu cechy charakterystyczne, a następnie wytworzyć go, monitorując w czasie rzeczywistym każdy etap procesu produkcyjnego z zastosowaniem takich elementów jak IoT, Big Data, machine learning.

Po zakończonym cyklu użytkownik otrzyma przyjazny raport z oznaczeniem wskaźników jakości, wydajności, kosztów, czy zużycia energii i CO2. Pozwala to na precyzyjne oszacowanie, ile tak naprawdę kosztuje wyprodukowanie jednego komponentu. Tak szybka analiza danych i w tak szerokim zakresie nie była do tej pory dostępna dla sektora MŚP w Polsce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here