spot_img
spot_img

Gliwicki Program Rewitalizacji. 840 mln na „zwiększenie komfortu życia”

Miejscy radni przyjęli Gliwicki Program Rewitalizacji do roku 2023. To ważny dokument określający plany miasta na najbliższe lata, które mają poprawić jakość życia mieszkańców zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju w poszczególnych dzielnicach. Gliwicki Program Rewitalizacji (GPR) uszczegóławia zadania, które zostaną zrealizowane w mieście do 2023 r. To istotne przedsięwzięcia mające zintensyfikować rozwój miasta, pozytywnie wpłynąć na jego koniunkturę, a w szczególności zwiększyć komfort życia mieszkańców. – Co ważne, dokument umożliwi też ubieganie się o środki unijne na realizację tych zadań – dodaje Anna Włodarczak, zastępca naczelnika Biura Rozwoju Miasta UM.

Potrzebne inwestycje

W GPR znajdują się informacje dotyczące inwestycji, m.in. budowy Zachodniej Bramy Metropolii Silesia, rewitalizacji terenów po Fabryce Drutu i budowy centrum gliwickich inicjatyw kreatywnego przemysłu technologicznego, rozbudowy lotniska, uruchomienia Miejskiego Autobusu Szynowego na trasie Gliwice–Sośnica–Gliwice–Pyskowice, modernizacji infrastruktury lecznictwa zamkniętego, budowy Gliwickiego Centrum Edukacji Lotniczej, modernizacji i przystosowania do pełnienia funkcji kulturalnych komisariatu przy ul. Horsta Bienka, modernizacji sceny w ruinach teatru miejskiego przy al. Przyjaźni, likwidacji hałdy i rewitalizacji terenów poprzemysłowych przy ul. Pszczyńskiej, ul. Bojkowskiej, Płażyńskiego, oraz Portowej, budowy infrastruktury przy ul. Wincentego Pola (na potrzeby działalności gospodarczej małych i średnich przedsiębiorstw), budowy Małej Elektrowni Wodnej na Kłodnicy, realizacji programu ograniczenia niskiej emisji dla Gliwic, termomodernizacji budynków mieszkalnych, realizacji kolejnego etapu projektu EKO-Światło, rozbudowy systemu detekcji.

Ponadto na liście zadań do realizacji znalazło się też usuwanie materiałów zawierających azbest, uzbrojenie terenów poprzemysłowych przy ul. Dojazdowej, budowa domu św. Jacka, modernizacja infrastruktury lecznictwa zamkniętego, budowa Lokalnego Centrum Integracji i Usług, rewitalizacja wieży ciśnień przy ul. Poniatowskiego. Miasto planuje też stworzyć lokalny punkt informacyjno-konsultacyjny, Regionalny Ośrodek Wspierania Ekonomii Społecznej, inkubator przedsiębiorczości. Dokument określa także rozbudowę Technoparku i budowę farmy fotowoltaicznej. W Łabędach natomiast ma powstać Muzeum Historii Łabęd i Centrum Kulturalne Fuga.

W trosce o mieszkańców

Gliwicki Program Rewitalizacji do roku 2023 powstał w oparciu o wcześniejsze doświadczenia prowadzonych w mieście działań rewitalizacyjnych powiązanych z obowiązującymi dokumentami strategicznymi i planistycznymi. Dokument uszczegóławia planowane formy wsparcia dla społeczności lokalnych o charakterze środowiskowym, edukacyjnym i wolontaryjnym, podniesienie jakości kształcenia w Górnośląskim Centrum Edukacyjnym, dostosowanie kierunku kształcenia Zespołu Szkół Samochodowych do potrzeb rynku pracy, zwiększenie potencjału edukacyjnego i przygotowanie osób niepełnosprawnych do zawodowej pracy oraz budowę poligonów zawodowych, modernizację warsztatów szkolnych i budowę siedziby Centrum Kompetencyjnego i Kształcenia Zawodowego.

W dokumencie opisany jest też m.in. projekt polegający na stworzeniu placówek wsparcia dziennego dla dzieci i młodzieży zagrożonych uzależnieniami i patologiami społecznymi, budowa mieszkań w ramach projektu Mieszkania na start oraz dofinansowanie placówek niepublicznych organizujących opiekę nad dziećmi do lat 3. Wartość projektów zawartych w Gliwickim Programie Rewitalizacji opiewa na ponad 840 mln zł. Środki będą pochodziły z wkładu własnego oraz dotacji unijnych.

Gliwicki Program Rewitalizacji aktualizuje dotychczas funkcjonujący „Ramowy Lokalny Program Rewitalizacji Obszarów Miejskich w Gliwicach na lata 2005–2006 i następne” wraz z wynikającymi z tego dokumentu pięcioma Obszarowymi Programami Rewitalizacji dla: Ligoty Zabrskiej, Sośnicy, Łabęd, os. Kopernika, Śródmieścia oraz „Programu rewitalizacji obszarów poprzemysłowych, powojskowych i popegeerowskich”. Dokument jest w trakcie oceny przez Urząd Marszałkowski.

źródło: UM Gliwice

 

client-image
client-image
client-image
client-image

Podobne artykuły

Ulubiony Portal Gliwiczan

101,981FaniLubię
14,792ObserwującyObserwuj
1,138ObserwującyObserwuj
spot_img
spot_img

Inne artykuły