spot_img

Grobowce i kurhany – bezpłatne zajęcia dla grup szkolnych

spot_img

Grobowce i kurhany – o zmarłych w pradziejach i średniowieczu.

Zajęcia odbywać się będą w godzinach 09.00, 11.00, 13.00, a poprowadzi je archeolog z Muzeum w Gliwicach, Radosław Zdaniewicz.  Zajęcia trwać mają od 45 do 60 minut, a maksymalna liczba uczestników to 30 osób. Tuż przed Dniem Wszystkich Świętych,  od 23 do 26 października oraz  30 i 31 października 2012 roku na Zamku Piastowskim zapraszamy na bezpłatne zajęcia dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych.

W ramach zajęć, w oparciu o prezentację multimedialną, prowadzący przedstawi uczestnikom jak wyglądał obrządek pogrzebowy ludzi, którzy zamieszkiwali teren Polski w epoce kamienia, epoce brązu i żelaza, w Okresie Wpływów Rzymskich, a także w średniowieczu. Oprócz różnic w sposobie pochówku (groby ciałopalne, szkieletowe) dzieci poznają czym wyróżniły się grobowce najznamienitszych ludzi okresu pradziejów, a także jakie przedmioty wkładano zmarłym do grobów w trakcie obrzędów pogrzebowych w czasach starożytnych. Nie mniej interesujące będą cmentarzyska rycerzy oraz władców epoki średniowiecza. Uczestnicy dowiedzą się również, co okryto w grobach mieszczan gliwickich odkrytych na cmentarzu przy kościele Wszystkich Świętych. Pokazowi towarzyszy prezentacja oryginalnych eksponatów biżuterii, elementów uzbrojenia oraz innych przedmiotów, które odkryto w trakcie badań archeologicznych cmentarzysk na terenie powiatu gliwickiego. 

Dla dzieci w wieku 6-9 lat przygotowane zostały specjalne kolorowanki przedstawiające „Pogrzeb neandertalczyka”, „Kurhany starożytnych książąt i księżniczek”, „Barbarzyńskiego wojownika z Pławniowic”, „Kolorowy sarkofag księcia śląskiego Henryka”.

Uczestnicy w wieku 10-15 lat otrzymają specjalnie przygotowany arkusz ze „szkicem” jednego z zabytków grobowych lub związanych z kultura duchową znajdujących się na wystawach stałych i czasowych w Zamku Piastowskim. Zadaniem każdego będzie znalezienie podobnego zabytku wystawach, a następnie w oparciu o podpisy ustalenie co to za przedmiot i z jakiego okresu pochodzi. Warsztaty kończy wspólne sprawdzanie dokonań ‘młodych odkrywców’.

 

Uzyskać wszelkie dodatkowe informacje oraz zamówić zajęcia można pod numerem telefonu (32)335 44 03
Grobowce i kurhany – o zmarłych w pradziejach i średniowieczu
Bezpłatne zajęcia dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych
23-26 października oraz 30 i 31 października 2012 roku, Zamek Piastowski, godz. 09.00, 11.00, 13.00

 

client-image
client-image
client-image
client-image

Podobne artykuły

Ulubiony Portal Gliwiczan

91,185FaniLubię
15,038ObserwującyObserwuj
1,138ObserwującyObserwuj

Inne artykuły