spot_img
spot_img

Historia gliwickiej piłki nożnej w gliwickim muzeum

W związku z wystawą, Muzeum w Gliwicach zaprasza grupy szkolne na bezpłatne lekcje piłkarskie.

Najmłodsi dowiedzą się, że historia piłką się toczy, a starsi zastanowią się czy „ustawki” organizowane przez kibiców to rzecz naturalna. Wszyscy zaś będą mieli szansę zwiedzić piłkarską wystawę razem z jej kuratorem – Grzegorzem Muzią.

Zajęcia będą prowadzone w Willi Caro (ul. Dolnych Wałów 8a) od 16 do 19 października. O godz. 9.00 rozpoczynać się będą lekcje dla uczniów szkół podstawowych – „Historia piłką się toczy”. Poprowadzi je Sonia Ogaza (historyk gliwickiego Muzeum). W ramach zajęć młodzi uczestnicy poznają podstawowe zasady gry w piłkę nożną, dowiedzą się m.in., co to jest linia boczna, pole karne, rzut wolny pośredni czy rzut karny, a także za co można otrzymać czerwoną kartkę. Przede wszystkim jednak poznają historię gliwickiej piłki nożnej, w tym sylwetki najbardziej znanych piłkarzy, którzy urodzili się w naszym mieście bądź grali w gliwickich klubach po II wojnie światowej. Mali uczestnicy lekcji dowiedzą się, jak grało się w piłkę 40 czy 50 lat temu, z jakimi problemami borykali się zawodnicy, jak wyglądały treningi oraz sprzęt, którym dysponowali. Dzieci zobaczą archiwalne zdjęcia i filmy. Zagrają w gry utrwalające zdobytą wiedzę, ułożą puzzle, a najmłodsi będą kolorować.

Na godz. 11.00 zaplanowano natomiast zajęcia dla szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych („Ustawka – rzecz naturalna? Czyli kilka słów o agresji”). Uczniowie poznają psychologiczną definicję agresji, jej typy, mechanizmy rządzące agresywnym zachowaniem oraz odpowiedzą na pytanie o jego źródła. Dowiedzą się również, do czego potrzebna jest nam złość i jak konstruktywnie ją wyrażać. Zajęcia poprowadzi Ewa Chudyba – pedagog i historyk filozofii. Około godz. 12.00 będzie zaś okazja obejrzenia wystawy „Historia gliwickiej piłki nożnej” z przewodnikiem.

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc muzealnicy proszą o wcześniejsze zapisy. Zgłoszenia grup szkolnych są przyjmowane telefonicznie pod numerem 32/335-44-03.

(żródło: UM Gliwice)

client-image
client-image
client-image
client-image

Podobne artykuły

Ulubiony Portal Gliwiczan

101,980FaniLubię
14,792ObserwującyObserwuj
1,138ObserwującyObserwuj
spot_img
spot_img

Inne artykuły