spot_img
spot_img

Internetowa rewolucja. Miliony na „szerokopasmówkę”!

Wielomilionowa inwestycja ma zrewolucjonizować śląskie miasta.

Oto wiadomość nadesłana nam przez Marka Jarzębowskiego, rzecznika Prezydenta Miasta Gliwice,

– Kamery monitorujące miasto, miejskie hot-spoty z bez­płatnym dostępem do sieci WiFi, bezpłatna telefonia VoIP i darmowy internet w instytucjach samorządowych, „inteligentne świa­tła” na skrzyżowaniach – to tylko niektóre z możliwości miejskiej sieci szerokopasmowej. W Gliwicach już się sprawdzają. Sieć szerokopasmowa będzie więc rozbudowywana – nie tylko u nas, ale także w innych śląskich miastach. Gliwice, jako lider międzygminnego projektu, pozyskały na ten cel 27 mln zł z Unii Europejskiej.

W czwartek, 30 sierpnia, o godz. 12.00 w Ratuszu na gliwickim Rynku zostanie podpisana umowa gwarantująca dofinansowanie projektu „Budowa Sieci Szerokopasmowej dla Społeczeństwa Informacyjnego na terenie gmin Górnego Śląska wraz z punktami dostępu hot-spot”. Pieniądze zostaną przekazane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007 – 2013 (Priorytet II Społeczeństwo Informacyjne, Działanie 2.1 Infrastruktura Społeczeństwa Informacyjnego). Podpisy pod dokumentem złożą: Mariusz Kleszczewski – wicemarszałek województwa śląskiego oraz Zygmunt Frankiewicz – prezydent Gliwic. W Ratuszu spotkają się też prezydenci, burmistrzowie, wójtowie gmin uczestniczących w tym przedsięwzięciu.

Realizacją projektu zajmuje się miejska spółka Śląska Sieć Metropolitalna. Została utworzona w 2008 roku, kiedy Gliwice – jako lider grupy śląskich samorządów – wygrały  przetarg na 14-letnią rezerwację częstotliwości radiowej. Jest to jeden z pierwszych w kraju samorządowych operatorów infrastruktury teleinfor­matycznej. Przedsięwzięcie, którego dotyczy umowa, zakłada budowę infrastruktury szerokopasmowej w postaci sieci bezprzewodowej transmisji danych (WiMAX) na potrzeby jednostek samorządu terytorialnego na terenie 14 gmin województwa śląskiego. Udział w nim biorą: Bieruń, Bytom, Chełm Śląski, Chorzów, Gliwice, Katowice, Krupski Młyn, Miasteczko Śląskie, Ornontowice, Pilchowice, Siemianowice Śląskie, Świętochłowice, Tworóg i Wielowieś. Swoim zasięgiem obejmie blisko milion mieszkańców oraz obszar ponad 800 km2. Przewidziano ustawienie 36 stacji bazowych, w tym 9 masztów teletechnicznych oraz 455 punktów odbiorczych.

(foto. K.Krzemiński)

client-image
client-image
client-image
client-image

Podobne artykuły

Ulubiony Portal Gliwiczan

102,201FaniLubię
14,755ObserwującyObserwuj
1,138ObserwującyObserwuj

Inne artykuły