spot_img
spot_img

Czas wakacyjnych wyjazdów. Jak bezpiecznie przetrwać podróż w pociągu?

Wraz ze zbliżającymi się wakacjami, przypominamy kilka prostych rad, które sprawią, że podróż pociągiem odbędzie się bezpiecznie

-Oczekując na peronie na przyjazd pociągu dyskretnie zwracaj uwagę, czy nie jesteś obserwowany przez podejrzane osoby.

-Nie sprawdzaj kilkukrotne zawartości bagażu na peronie i nie wyjmuj portfela – bilet trzymaj osobno, a przedmioty wartościowe uprzednio spakuj w torbę podróżną.

-Miejsca w większości pociągów dalekobieżnych (ekspresy IC, pośpieszne TLK) są zarezerwowane – kupując bilet przy kasie należy sprawdzić, który numer wagonu i miejsca widnieje na bilecie.

-Szukaj takich przedziałów, w których znajdują się podróżni w miarę budzący zaufanie – unikać ludzi hałaśliwych czy pod wpływem alkoholu.

-Portfel oraz pieniądze, rozmieszczone po kilku miejscach, trzymaj w wewnętrznych kieszeniach ubrania, które masz na sobie – nie tylko ze względu, że wewnętrzne kieszenie „nie rzucają się w oczy”, ale i dostęp do nich jest utrudniony.

-Nie trzymaj portfela w kieszeniach kurtki, którą powiesisz na wieszaku obok siedzenia – znaną złodziejską metodą jest zakrywanie kurtką tak, by zabierając swoje okrycie, spenetrować kieszenie twojego ubrania.

-Rzeczy z wartościowymi przedmiotami miej cały czas w zasięgu wzroku. Torby podróżne umieść na półkach bagażowych, najlepiej w ten sposób, by zamki znalazły się po stronie niewidocznej.

-W miarę możliwości ogranicz korzystanie w podróży z laptopa, zwłaszcza w porze nocnej – złodzieje nie muszą wiedzieć, co wartościowego posiadamy i w której torbie.

-Nigdy nie zostawiaj wartościowych urządzeń na siedzeniu czy półkach podokiennych. Nic tak nie zaprasza złodzieja jak „bezpańskie” urządzenie.

-Opuszczając na chwilę przedział, dobrze jest poprosić współpodróżnego o przypilnowanie naszego bagażu. Również współpasażer może następnie nas o to poprosić. Działa tu psychologiczna zasada wzajemności.

-Poznaj trasę przejazdu pociągu. Złodzieje najczęściej wsiadają na stacjach węzłowych, tam gdzie następuje kilkuminutowy postój (co ułatwia ich „pracę”) i opuszczają skład na nich lub na następnych przystankach.

-Unikaj przyjmowania poczęstunków od nieznanych osób, czy kupowania alkoholu. Z dostępnych Policji informacji wynika, iż wielu ze sprzedających alkohol współpracuje ze złodziejami – obserwuje podróżnych w przedziałach, przekazując następnie zdobyte informacje. W alkoholu oferowanym podróżnym mogą znajdować się środki usypiające.

W sytuacji zagrożenia skorzystaj z numeru alarmowego – 997 lub 112, przy czym – zwłaszcza podczas jazdy pociągu – możemy zostać połączeni automatycznie z najbliższą jednostką Policji, niekoniecznie znajdującą się w miejscowości, przez którą przejeżdża pociąg. Zapamiętaj jak najwięcej szczegółów (włącznie z kierunkiem jazdy pociągu, gdzie on się znajduje), by przekazać je oficerowi dyżurnemu danej jednostki.

Straż Ochrony Kolei posiada ogólnopolski numer alarmowy – (22)474-00-00.

 

 

 

client-image
client-image
client-image
client-image

Podobne artykuły

Ulubiony Portal Gliwiczan

102,222FaniLubię
14,745ObserwującyObserwuj
1,138ObserwującyObserwuj

Inne artykuły