spot_img

Jak dobrać opony motocyklowe? Praktyczne porady

spot_img

Sezon motocyklowy zbliża się wielkimi krokami, a dobrze dobrane opony to podstawa bezpieczeństwa i przyjemności z jazdy. Wychodząc naprzeciw miłośnikom jednośladów, prezentujemy krótki poradnik, jak dobrać opony motocyklowe!

Rozmiar opon motocyklowych – jak dobrać?

W doborze opon motocyklowych najważniejszy jest prawidłowy rozmiar. Już na etapie projektowania, motocykl jest przystosowany do pracy z oponami w określonym rozmiarze. Wybierając opony, należy więc kierować się zaleceniami producenta i postawić na homologowany rozmiar opon.

Jak odczytać rozmiar opon motocyklowych (przykład: 120/70 ZR17)

 • 120 – szerokość opony, która jest podawana przez producenta w milimetrach.
 • 70 – profil opony, czyli wysokość boku opony. Jest wyrażona w stosunku procentowym z szerokości (70% z 120 mm).
 • Z – indeks prędkości, wyrażający maksymalną prędkość, z jaką możemy poruszać się przy dopuszczalnym obciążeniu.
 • R – typ konstrukcji opony (R – radialna, “-” – diagonalna)
 • 17 – średnica koła, na jaką przeznaczone są opony. Wyrażona w calach.

Opony motocyklowe – rodzaje konstrukcji

Wybierając opony motocyklowe, z pewnością napotkamy dwa rodzaje konstrukcji wewnętrznej. Znając już wymiary dedykowane do naszego jednośladu, warto zastanowić się, jaka konstrukcja opon motocyklowych będzie dobra do naszych potrzeb.

W branży oponiarskiej wyróżnia się dwa rodzaje opon motocyklowych. Każdą z konstrukcji charakteryzują inne zalety, co widać już po motocyklach, do których najczęściej się je stosuje.

 • Opony radialne (inaczej promieniowe) – cechują się większą przyczepnością na zakrętach oraz elastycznością. Pozytywnie wpływa to zarówno na komfort jazdy, jak i przyczepność podczas manewrowania. Radialną konstrukcję opon stosuje się najczęściej do motocykli sportowych, szosowych oraz szosowo-turystycznych.
 • Opony diagonalne (inaczej krzyżowe) – zachowują dużo większą sztywność, a sama konstrukcja lepiej radzi sobie z tłumieniem drgań i nierówności na trudnym terenie. Diagonalną konstrukcję stosuje się często w maszynach off-roadowych, tj. enduro oraz crossach.

Jaki typ opony do motocykla?

Opony motocyklowe są przeznaczone do różnych typów jednośladów. Z tego względu będą miały inne kształty, rzeźby bieżnika oraz przystosowanie do zróżnicowanych warunków drogowych.

Wybierając opony motocyklowe, warto więc kupić model dostosowany do naszego typu motocykla. W branży wyróżniamy kilka najważniejszych typów.

 • Opony do motocykli szosowo-sportowych – mieszanka przystosowana do jazdy w zróżnicowanych warunkach. Bardziej zaokrąglony profil jest przystosowany do jazdy w przechyle.
 • Opony do motocykli turystycznych – komfort na długich trasach oraz stabilniejsze prowadzenie na suchej i mokrej nawierzchni.
 • Opony cross oraz enduro – bieżnik o agresywnej rzeźbie, dostosowany do manewrów w trudnym terenie.
 • Opony do choppera – wysoka wytrzymałość i odporność na uszkodzenia. Opony te wyróżnia różny rozmiar na oś przednią i tylną.
 • Opony do skutera – uniwersalna konstrukcja, stawiająca przede wszystkim na bezpieczeństwo i komfort jazdy.

Dobór opon do motocykla – na co zwrócić uwagę?

Podsumowując – powyżej zaprezentowaliśmy najważniejsze czynniki, którymi wyróżniają się opony motocyklowe. Żeby ułatwić miłośnikom jednośladów wybór właściwego ogumienia, poniżej prezentujemy trzy ważne wskazówki, co wziąć pod uwagę przy doborze opon do motocykla.

 • Rozmiar dobieraj zgodnie ze wskazówkami producenta jednośladu.
 • Przed zakupem przeanalizuj swój styl jazdy oraz planowane trasy. To pomoże w dobraniu właściwej konstrukcji opon.
 • Zastanów się, jakich opon potrzebuje konkretny typ Twojego motocykla. Opony turystyczne do motocykla enduro będą zdecydowanie złym pomysłem!

client-image
client-image
client-image
client-image

Podobne artykuły

Ulubiony Portal Gliwiczan

91,185FaniLubię
15,038ObserwującyObserwuj
1,138ObserwującyObserwuj

Inne artykuły