Każdy powinien zdawać sobie sprawę z tego, jak dobry sen jest ważny dla ogólnego stanu zdrowia. Niestety nie do końca tak jest. Oczywiście, ktoś może powiedzieć, że każdy spać powinien tak jak po prostu lubi. Jednak trzeba wiedzieć, że od pozycji snu w ogromnym stopniu zależy poranne samopoczucie. Co więcej, zła pozycja snu może stanowić choćby przyczynę bólu nóg. Wszystko przez niewłaściwie ułożenie ciała w trakcie snu. Może ono powodować nie tylko wspomniany ból nóg, ale i kręgosłupa czy głowy. Warto zatem wiedzieć, jaka pozycja podczas snu wpływa na bóle nóg oraz jak spać w sposób prawidłowy, aby bólu uniknąć.

Jakie pozycje podczas snu wpływają na bóle nóg?

Jak wspomniano, niewłaściwa pozycja podczas snu może być przyczyną bólu nóg. Ciekawostką jest, że niestety złą pozycję do snu przyjmuje znaczna część społeczeństwa. Mowa tu pozycji na boku z podkurczonymi nogami. Choć wiele osób może twierdzić, że w takiej pozycji śpi im się wygodnie, to w rzeczywistości nie jest to zbyt dobry wybór. W takiej pozycji mięśnie nóg są przez cały czas napięte, a kręgosłup wygięty jest w łuk. Dodatkowo podkurczone nogi mogą być przyczyną bólu w stawach kolanowych. Wspomnieć trzeba jeszcze, że pozycja na boku z podkurczonymi nogami może prowadzić do niedotlenienia organizmu. Wynika to z tego, że takie ułożenie ciała powoduje ucisk na płuca. Wszystko to sprawia, że rano budzimy się niewyspani z odczuwalnym bólem mięśni. Mówiąc o niewłaściwych pozycjach snu, wskazać trzeba jeszcze na spanie na brzuchu. Taka pozycja w znaczący sposób obciąża kręgosłup, co również może prowadzić do bólu nóg.

W jakiej pozycji spać, aby się wyspać i uniknąć bólu nóg?

W jakie pozycji zatem warto spać? Na pewno polecić można spanie na plecach. W tej pozycji ciało jest bowiem ułożone w sposób naturalny i mięśnie mogą się rozluźnić. Warto dodatkowo dobrać odpowiednią poduszkę, która unosić będzie głowę, co będzie miało pozytywny wpływ na kark i kręgosłup. Inną odpowiednią pozycją jest spanie na boku, jednak w tym przypadku nogi powinny być jedynie lekko ugięte, tak aby zachowały swoje naturalne ułożenie. Śpiąc w takiej pozycji, można swobodnie oddychać i niczym nie obciąża się kręgosłupa. Decydując się na spanie na boku, warto wybrać lewą stronę, ponieważ w ten sposób poprawia się krążenie krwi, co również ma wpływ na stan zdrowia organizmu. Sama pozycja snu to nie wszystko. Aby spać wygodnie, zdrowo i uniknąć bólu głowy ważne jest także, aby wybrać odpowiedni materac. Ważne, aby był to produkt wysokiej jakości jak np. materac w Gliwicach oferowany przez markę Hiding.

Jaki materac wybrać, aby spać zdrowo?

Przede wszystkim pamiętać trzeba o zasadzie, że materac do spania nie może być ani zbyt twardy, ani zbyt miękki. Spanie na zbyt twardym materacu utrudniać będzie krążenie w uciskanych miejscach. Dodatkowo mięśnie przez cały czas będą strać się utrzymać kręgosłup we właściwej pozycji, co prowadzić może odczuwania ich bólu po przebudzeniu się. Z kolei zbyt miękki materac powodować będzie stałą pracę mięśni podczas snu, przez co nie będą one mogły się właściwie zregenerować. Spanie na zbyt miękkim materacu będzie również utrudniać zmianę pozycji. Dlatego ważne jest, aby materac dopasowany był do indywidualnych potrzeb i preferencji. Materac przy bólach pleców powinien umożliwiać regulację twardości. Dobrym wyborem będzie również model z pianką termoelastyczną, która dopasowuje się do kształtu ciała, zapewniając odpowiedni komfort snu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here