spot_img
spot_img

Jakie wycinaki do kiszonki sprawdzają się najlepiej w hodowli?

W gospodarstwie rolnym nastawionym na hodowlę zwierząt największe nakłady inwestycyjne są kierowane na sprzęt do żywienia i pielęgnacji. Dzięki tym urządzeniom produkcja zwierzęca jest bardziej wydajna, higieniczna i opłacalna.

W przypadku karmienia bydła ważną rolę spełniają wycinaki do kiszonki, które pozwalają w efektywny sposób wybierać i przenosić pożywienie z pryzmy wprost do miejsca karmienia. Jest to rozwiązanie optymalne, które sprawdza się w dużych stadach jak i średnich i małych gospodarstwach, jednocześnie przynosi wiele korzyści dla bydła i jego hodowcy. Wybierając wycinak do kiszonkiwarto poznać najważniejsze informacje na temat tych maszyn rolniczych.  

Marka BVL – sprawdzony wybór wielu rolników 

Jednym z czołowych producentów wycinaków i sprzętu dla hodowców jest niemiecka marka BVL. Firma produkująca sprzęt rolniczy powstała w 1860 roku dzięki Bernardowi von Langerich, od jego inicjałów powstała nazwa marki, która funkcjonuje do dziś. Jej wyróżnikiem jest niezwykłe podejście do produkowanych maszyn.

Powstają dzięki praktycznemu podejściu projektantów i inżynierów, którzy szukają rozwiązań wśród klientów marki i w miejscu, w którym są używane ich produkty – na polu. Karmienie zwierząt i różne aspekty hodowli cieszą się szczególnym zainteresowaniem pracowników firmy BVL.

Dzięki temu powstają zaawansowane produkty, wśród których występuje wycinak blokowy, wóz paszowy i inne rozwiązania dla hodowców. 

Jakie wycinaki można dostać na rynku? 

Prawidłowy rozwój stada zależy od jakości paszy, umiejętności jej podawania oraz wykorzystania w tym celu najlepszych technologii. Wycinaki oszczędzają czas pracy rolników, pozwalają dobierać właściwe proporcje pożywienia dla zwierząt oraz zmniejszają straty w czasie przewożenia pokarmu.

Ponadto pozwalają na wycinanie równych fragmentów kiszonki, która może być dłużej świeża i zachowywać wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Spośród wielu modeli występujących na rynku, poniższe zasługują na największą uwagę: 

  • wycinak blokowy V-Load z serii Top – posiada wyjątkową kompaktową konstrukcję, która szybko i precyzyjnie wycina kiszonkę, dzięki odpowiedniej geometrii ostrzy. Pozwala na regulację zakresu od 1,6 do 1,8 m. Może być wyposażony w dozownik, który kieruje paszę wprost do koryta, 
  • wycinak blokowy V-Load Megastar – posiada rozwiązanie w postaci poprzecznej ramy, która jest wyposażona w dwa przeciwbieżne ostrza. Dzięki temu bloki kiszonki mają wyjątkowo gładkie brzegi. Wycinak z tej serii można montować na ładowaczu czołowym lub na TUZ-ie, ale przede wszystkim na wszystkich ładowarkach. Firma BVL jest jedyną na rynku która fabrycznie przygotowuje system hydrauliczny wycinaków blokowych do pracy z ładowaczami teleskopowymi i ładowarkami kołowymi, mając również do nich w swoich ofercie przystawki montażowe do tych maszyn. Jest to możliwe, ponieważ rama jest wyjątkowo wytrzymała i mocna. Megastary są dostępne w wadze od 500 do 900 kg, 
  • wycinak blokowy V- Load z serii Master – podobnie jak Megastar V- Load wycinak blokowy Master wyposażony jest w wytrzymałą ramę tnącą. Ruchome ostrza z przodu podzielone są na dwie części . Te dwa ostrza działają w ruchu przeciwnym. Funkcja ta tworzy wyjątkowo gładką powierzchnię cięcia. Maszyna jest niemal bezobsługowa i szczególnie dobrze nadaje się dla wymagających profesjonalistów. Konstrukcja maszyny zapewnia aplikowanie dużych ilości materiału nawet do 3,6 m3. Warto tu dodać że wycinaki blokowe firmy BVL wyróżniają się niezwykłą trwałością , cała rama tnące gięta z jednego elementu trudnościeralnej stali Hardox ( nie spawana ) centralnie zamontowany siłownik, równej długości liny napędowe co zapewnia równomierne zużywanie się lin i opatentowany system cięcia z asymetrycznym uzębieniem co zapewnia równomierne przenoszenie mocy ` płynny proces cięcia dzięki obecności dwóch noży czołowych – nie szarpie na boki co szczególnie ważne przy pracy z ładowaczem teleskopowym, automatyczna kontrola prędkości cięcia, system hydrauliczny redukujący wysokie ciśnienie z płynną regulacją przepływu , wzmocniona konstrukcja i specjalne przystosowana hydraulika do pracy z ładowarkami powodują bezkonkurencyjność tych maszyn w swojej klasie.
  • wycinak szczękowy V-Load Top – został stworzony do montażu czołowego na wielu rodzajach pojazdów. Jest to możliwe dzięki indywidualnemu podejściu producenta do tej konstrukcji. Wyróżnia się dużą dokładnością i szybkością cięcia, 
  • wycinak szczękowy V-Load Mega – posiada pojemność 2,25 m2 . Maszyna może pracować z windą, która może być montowana na TUZ. Ostrza posiadają podział na trzy różne sekcje, dzięki czemu nawet po zużyciu pary ostrzy można kontynuować pracę wycinaka.  

Większość modeli zbudowano w oparciu o specjalną stal, która posiada zwiększoną odporność na ścieranie – jest to Hardox 400. Do wycinaków można dobierać różne dodatkowe akcesoria, takie jak urządzenia podnoszące, układ przenoszenia czy mechanizm wypychania.  

W jaki sposób dokonuje się wyboru wycinaka? 

Wycinak do kiszonki jest sprzętem, który należy dobierać bardzo starannie, tak by jak najlepiej przysłużył się do skarmiania stada. Przed zakupem należy dokładnie zapoznać się ze wszystkimi parametrami technicznymi urządzenia i zwrócić uwagę na następujące aspekty: 

  • rodzaj konstrukcji – powinna być prosta i pozwalać na błyskawiczną wymianę palców i ostrzy, 
  • prosty i solidny mechanizm łączący wycinak z trzypunktowym układem zawieszenia (TUZ), który przyspiesza pracę wycinaka, 
  • wymiary między palcami wycinaka, im mniejsza jest szerokość, tym łatwiej posiekać kiszonkę na drobno i straty w czasie przewożenia są mniejsze. 

Warto zwrócić uwagę na materiał, z którego stworzono wycinak. Powinna to być stal nierdzewna, która jest niewrażliwa na działanie korozji. Ma to duże znaczenie dla higieny żywienia zwierząt. Jednym z istotnych parametrów jest też wysokość, na jakiej są pobierane kiszonki – ma to duże znaczenie podczas przygotowywania pryzmy.  

Jakie są zalety stosowania wycinaków do kiszonki? 

Kupowanie wycinaków wiąże się z dużym kosztem, jednak przynoszą one duże korzyści hodowcom. Przede wszystkim: 

  • tworzą równe bloki kiszonki, które mogą być przenoszone bezpośrednio do paszowozu lub do obory, 
  • eliminują przestwory w kiszonce, dzięki czemu nie ulega ona procesowi utleniania. Kiszonka nie psuje się, co zwiększa poziom higieny w stadzie, 
  • przyspiesza wydajność produkcji zwierzęcej, ponieważ zadawanie paszy trwa nieporównywalnie krócej niż w przypadku ręcznego ładowania paszy, 

Poza tym, dzięki wycinakom w kiszonce nie występuje efekt wyszarpywania, obecny w pracy ładowarek o konstrukcji czołowej lub chwytakowej. Można w o wiele krótszym czasie wykarmić większą liczbę zwierząt, co pozwala na utrzymywanie większej liczby pogłowia zwierząt. 

Agro-Tech Junoszyn – autoryzowany przedstawiciel na terenie zachodniej Polski niemieckiego producenta BvL. Producenta wyznaczającego najwyższe standardy w zakresie produkcji wozów paszowych, ścielarek i wycinaków do kiszonki.

client-image
client-image
client-image
client-image

Podobne artykuły

Ulubiony Portal Gliwiczan

102,221FaniLubię
14,745ObserwującyObserwuj
1,138ObserwującyObserwuj

Inne artykuły