To wyjątkowy solenizant i wyjątkowe urodziny – podkreślił prezydent Zygmunt Frankiewicz, który zaprosił jubilata oraz dowódców i przedstawicieli GROM, Jednostki wojskowej Agat, Fundacji im. Cichociemnych spadochroniarzy AK, członków grup rekonstrukcyjnych oraz rodzin cichociemnych na urodzinowe spotkanie w Urzędzie Miejskim. Ten wyjątkowy solenizant to kapitan Aleksander Tarnawski pseud. „Upłaz”, oficer Armii Krajowej i jeden z ostatnich żyjących cichociemnych. Kapitan od wielu lat mieszka w Gliwicach, 8 stycznia świętował swoje 95. urodziny.

W okresie 1947–1949 studiował na Wydziale Chemicznym Politechniki Śląskiej. Studia te ukończył z tytułem magistra inżyniera chemika. Aleksander Tarnawski mieszka w Gliwicach. W wieku 93 lat, wykonał w tandemie spadochronowym kolejny skok z żołnierzami jednostki GROM. Ppor. Tarnawski jest honorowym kombatantem Jednostki Wojskowej GROM, która kultywuje tradycje i obyczaje cichociemnych. Cichociemni, czyli żołnierze polscy szkoleni w Wielkiej Brytanii do zadań specjalnych m.in. dywersji, sabotażu czy prowadzenia działań partyzanckich. Wysyłano ich do okupowanej Polski początkowo z Wielkiej Brytanii, a od końca 1943 roku z bazy we Włoszech. Należy podkreślić, że wszyscy byli ochotnikami.

źródło: UM Gliwice
fot. archiwum UM Gliwice (K. Magiera)

26 KOMENTARZE

  1. a w tle prezydent Frankiewicz który chyba kultywuje też tradycje Gwardii Ludowej i Armii Ludowej skoro jeszcze nie zlikwidował nazwy jednego z osiedli-brawo,brawo,brawo!!!!!!!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here