spot_img
spot_img

Jeśli doszło do spotkania, nie wolno dzika niepokoić. Nie zbliżaj się, nie goń!

Spotkałeś dzika, co robić?

Zdjęcia spacerujących po Gliwicach dzików budzą sporo radości wśród naszych czytelników. Niestety dużo mniej powodów do radości może przynieść bezpośrednie spotkanie z tymi zwierzętami.

Choć żyją w lasach, to nierzadko można spotkać je, zazwyczaj o zmierzchu, w mieście. Wszystkiemu winny galopujący postęp cywilizacyjny. Dlaczego dziki wychodzą z lasu i udają się do miasta? Te wszystkożerne ssaki z rodziny świniowatych mają tu zwyczajnie łatwy dostęp do pożywienia. W dużej mierze winę za ich odwiedziny ponoszą więc ludzie. Karmiony dzik przyzwyczaja się do takiej sytuacji i przekazuje wyuczone postawy swojemu potomstwu. Pamiętajmy, żeby zamykać śmietniki przy posesjach, nie zostawiajmy też worków ze śmieciami obok pojemników.

Dzik, który wtargnie na ogródek działkowy, skwer czy plac zabaw jest w stanie wyrządzić spore szkody. Należy podkreślić, że zwierzęta te mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzkiego na terenach zabudowanych i w miejscach zamieszkania ludzi.  

Dziki niejednokrotnie pojawiają się w okolicach bardzo ruchliwych ulic, stanowią zagrożenie dla ruchu kołowego i mogą powodować tragiczne w skutkach wypadki. Co więcej, ranny, np. potrącony przez samochód dzik czy chroniąca swoje młode locha, mogą być agresywne i bardzo niebezpieczne.

Zwróćmy uwagę na to, że należy zachować szczególną ostrożność, gdy w jakimś miejscu zauważymy świeże ślady bytności dzików (zryty teren).

Co robić, kiedy spotkamy dzika na swojej drodze?

Jeżeli zauważymy dzika, ale dzik jeszcze nie zauważył nas, nie wolno wykonywać żadnych gwałtownych ruchów. Należy spokojnie oddalić się z tego miejsca.

Jak instruuje gliwickie centrum ratownictwa, jeśli doszło do spotkania, nie wolno dzika niepokoić. Najlepszym wyjściem jest stanie w bezruchu, gdyż ucieczka może sprowokować zwierzę do ataku.

W przypadku, gdy spotkamy dziki na otwartym terenie, pod żadnym pozorem nie wolno się do nich zbliżać! Należy zachowywać się na tyle głośno, aby zwierzę mogło nas wcześnie zauważyć (z natury dzik nie zaatakuje człowieka, jeżeli nie zostanie sprowokowany).

Kiedy dzik pojawi się na terenie zamkniętym, np. wejdzie nam do ogrodu, nie należy go łapać, szczuć psami, ani zapędzać do miejsc, z których nie ma drogi ucieczki – sprowokowany lub bez możliwości ucieczki dzik na pewno zaatakuje!

Jak przepłoszyć dzika? Należy klaskać lub wykonywać szybkie ruchy rękami w miejscu. W żadnym wypadku dzika nie wolno gonić!

Pamiętajmy, że dzik, który sprawia wrażenie oswojonego, nadal pozostaje niebezpiecznym zwierzęciem. Nie wolno więc do niego podchodzić, drażnić, głaskać, karmić.

W przypadku zaobserwowania dzików na osiedlu należy zawiadomić Straż Miejską – bezpłatny tel. 986!

źródło: CRG
foto: pixabay

 

 

 

client-image
client-image
client-image
client-image

Podobne artykuły

Ulubiony Portal Gliwiczan

101,806FaniLubię
14,808ObserwującyObserwuj
1,138ObserwującyObserwuj
spot_img
spot_img

Inne artykuły