Gliwiczanka Tekla Juniewicz świętuje dziś 115 urodziny! Pamięta świat, który już nie istnieje, jest prawdziwą skarbnicą wiedzy, świadkiem wydarzeń, które znamy wyłącznie z filmów dokumentalnych czy lekcji historii. Jest aktualnie najstarszą Polką, drugą najstarszą osobą w Europie, a piątą na świecie.

Tekla Juniewicz urodziła się 10 czerwca 1906 r. w Krupsku, na terenie ówczesnych Austro-Węgier (obecnie Ukraina), 40 km od Lwowa. Były to czasy, gdy po ulicach przechadzały się mieszczanki odziane w obszerne suknie i strojne kapelusze oraz dżentelmeni w surdutach i cylindrach. Miała 8 lat, gdy wybuchła I wojna światowa, 12, gdy Polska odzyskała niepodległość, 21, gdy wyszła za mąż za starszego o 22 lata Jana Juniewicza, a 33 lata, gdy rozpoczęła się II wojna światowa.

Po ślubie Juniewiczowie przeprowadzili się do Borysławia, gdzie na świat przyszły dwie córki: Janina i Urszula. W 1945 r., podczas repatriacji, rodzina opuściła teren Związku Radzieckiego i po dwutygodniowej podróży pociągiem dotarła do Gliwic, gdzie mąż pani Tekli zatrudnił się w kopalni Sośnica. Po jego śmierci, do 103. roku życia pani Tekla była samodzielna, później zaopiekowały się nią wnuki: Anna i Adam.

Z okazji urodzin serdeczne życzenia szacownej solenizantce złożyli prezydent Gliwic Adam Neumann i jego zastępczyni Ewa Weber.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here