To miejsce pozna każdy! – Centrum Przesiadkowe w Gliwicach, sąsiedztwo dworca PKP, ul. Składowa. Uruchamiany w tym miejscu w grudniu nowoczesny kompleks komunikacyjny z charakterystycznymi srebrnoszarymi „falami” zadaszeń peronowych i odnowioną ponadstuletnią wieżą ciśnień w tle połączy transport koleją (w przyszłości też Koleją Metropolitalną) z systemem stacji autobusów miejskich, regionalnych i międzynarodowych, podnosząc komfort i jakość podróży mieszkańcom całego regionu. 

Budowa kompleksu trwała 27 miesięcy. Realizacji prac prowadzonych w warunkach niekorzystnych regulacji ustawowych sukcesywnie obniżających dochody własne samorządów, dodatkowo w trudnym okresie pandemii COVID-19 i wojny na Ukrainie, sprzyjała racjonalnie prowadzona gospodarka finansowa Miasta Gliwice. Koszt wszystkich robót zamknął się w kwocie około 200 mln zł. Na ten cel Gliwice pozyskały 129,5 mln zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Inwestycję wykonało konsorcjum firm Mostostal Zabrze Gliwickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego SA i Przedsiębiorstwo Remontów Ulic i Mostów SA. 

Jak powstawało Centrum Przesiadkowe? Jakie ciekawe rozwiązania w nim zastosowano? Co robi na jego terenie schron typu ołówek? Okazją do uzyskania odpowiedzi na wszelkie pytania zainteresowanych będzie zwiedzanie kompleksu z przewodnikiem, organizowane w dniu oficjalnego „odpalenia” startu CP – 10 grudnia, między godz. 14.00 a 16.00, co pół godziny, w 4 grupach. Zapisy chętnych ruszą 1 grudnia na tworzonej przez miasto stronie: otwieramycp.gliwice.eu.

10 grudnia nie zabraknie licznych atrakcji dla dorosłych, nastolatków i najmłodszych. W programie imprezy rozpoczynającej się o godz. 14.00 przewidziano m.in. wystawę nowoczesnych i zabytkowych autobusów, symulatory jazdy samochodem i przegubowcem, próbę motoryzacyjnych umiejętności w strefie bezpiecznej jazdy oraz popołudniowo-wieczorny koncert utalentowanej Sary James, finalistki amerykańskiej edycji show „America’s Got Talent” (godz. 17.00). Miejsce – plac peronowy przed budynkiem głównym Centrum Przesiadkowego, od strony ul. Składowej. Współorganizatorami wydarzenia są Mostostal Zabrze Gliwickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego SA i Przedsiębiorstwo Remontów Ulic i Mostów SA. 

Zobaczcie zdjęcia:

fot. D.Nita-Grabiec

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here