Ubezpieczenie OC i AC to spory koszt dla każdego kierowcy. Towarzystwa ubezpieczeniowe konkurują jednak ze sobą o klienta, dlatego zawsze przed przedłużeniem ochrony u jednego ubezpieczyciela, warto sprawdzić, jaką ofertę ma dla nas jego konkurencja. Oferta na rynku jest bardzo szeroka, pozostaje więc tylko pytanie, jak się w niej odnaleźć.

Ubezpieczenie OC i AC — obowiązkowe czy nie?

Zakup ubezpieczenia OC jest obowiązkowy dla każdego kierowcy. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej przeznaczone jest na pokrycie ze strony sprawcy rekompensaty szkód, które mogą powstać w wyniku kolizji lub wypadku drogowego. Ubezpieczenie OC dotyczy szkód osobowych oraz materialnych. Warto pamiętać, że tego typu polisa OC jest przypisywana do pojazdu, a nie do poruszającego się nim kierowcy. Obowiązkowe jest ubezpieczenie samochodu, jak i ubezpieczenia motoroweru.

Z kolei ubezpieczenie samochodu AC obowiązkowe nie jest, natomiast decyduje się na nie bardzo duża grupa kierowców. Polisa ta przeznaczona jest na pokrycie kosztów twojej szkody. Chodzi o tę powstałą w wyniku kolizji lub wypadku, a także uszkodzenia przez osoby trzecie. Polisa AC obejmuje także szkody wywołane przez nieprzewidziane warunki atmosferyczne, pożar samochodu, a także jego kradzież. 

Ubezpieczenie samochodu — dlaczego jest takie kosztowne?

Ubezpieczenie OC samochodu jest dość kosztownym wydatkiem, dlatego każdy kierowca szuka jak najtańszej oferty, w czym pomóc może korzystanie z kalkulatora OC AC. Warto bowiem zdawać sobie sprawę, że na wysokość polisy wpływa bardzo wiele czynników. Dwa główne to sam pojazd i kierowca wnioskujący o polisę. Jeśli chodzi o samochód to wysokość składki ubezpieczenia OC, jak i AC jest mocno skorelowana z rokiem produkcji, marką i modelem pojazdu. Znaczenie ma także to, w jakim stanie jest pojazd (np. czy uległ wypadkowi, jest samochodem z dużym czy małym przebiegiem). Aby poznać koszty ubezpieczenia samochodu, trzeba więc podać szczegółowe dane pojazdu. Drugim ważnym czynnikiem jest sam kierowca. Chodzi tutaj przede wszystkim o jego doświadczenie i historię ewentualnych kolizji i wypadków drogowych, w których brał udział. Im dłużej może się on pochwalić bezkolizyjną jazdą, tym niższą składkę ubezpieczenia OC będzie płacić. Niestety młodzi kierowcy, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę za kółkiem, niestety muszą się liczyć z wysokimi kosztami ubezpieczenia. Rozwiązaniem w takim przypadku jest jednak współwłasność pojazdu z innym, znacznie bardziej doświadczonym kierowcą. 

Kalkulator OC i AC

Narzędzia takie jak kalkulatorubezpieczen.net.pl to bardzo cenne wsparcie dla kierowcy poszukującego taniego ubezpieczenia. Warto dowiedzieć się, jak działa kalkulator OC AC i z jego pomocą zorientować się, czy oferta proponowana ci przez aktualnego ubezpieczyciela jest atrakcyjna. O ile bowiem towarzystwa ubezpieczeniowe posługują się analogicznymi kryteriami oceny kierowców, o tyle ich oferty mogą się od siebie znacząco różnić. 

Mało kto z nas ma czas na to, aby uważnie studiować oferty każdego towarzystwa ubezpieczeniowego, nawet jeśli wziąć pod uwagę tylko najpopularniejszych ubezpieczycieli. Ponadto, wiedza o tym, jak dokładnie nasze dane u każdego ubezpieczyciela przekładają się na konkretną ofertę ubezpieczenia, nie jest powszechnie znana. Kalkulator zaś po podaniu danych jest nam w stanie przedstawić orientacyjną symulację kosztów ubezpieczenia, a przez to porównać szybko i bez większego problemu oferty konkretnych ubezpieczycieli. Oczywiście ostateczna propozycja oparta będzie już o konkretny wniosek, natomiast kalkulator przyspiesza ten proces wstępnego rozpoznania i pozwala zwrócić się do ubezpieczyciela z najatrakcyjniejszą konkretnie dla nas ofertą. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here