Bezwzględne pierwszeństwo pieszych – to nie postulat, ale przywilej, który od 1 marca
przysługuje wszystkim poruszającym się pieszo po gliwickiej Starówce, gdzie wprowadzona została STREFA ZAMIESZKANIA.

 

W takim miejscu, pieszy nie jest zobowiązany do korzystania z chodnika lub pobocza. Ma prawo korzystać z całej szerokości jezdni, na której ma pierwszeństwo przed samochodami. Dla kierowców wprowadzone zostanie ograniczenie prędkości do 20 km/h. Strefa zamieszkania obowiązywać będzie na obszarze Starego Miasta zamkniętego ulicami Górnych Wałów i Dolnych Wałów – informuje Jadwiga Stiborska-Jagiełło, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach. To nie koniec zmian. – Na wszystkich skrzyżowaniach Starówki zlikwidowane zostanie pierwszeństwo przejazdu. Od 1 marca wprowadzone zostaną skrzyżowania równorzędne, gdzie pierwszeństwo ma pojazd nadjeżdżający z prawej strony. Sposób parkowania samochodów w obrębie Starego Miasta pozostaje bez zmian. Jest ono możliwe w miejscach do tego wyznaczonych – dodaje Jadwiga Stiborska-Jagiełło. ZDM prosi pieszych o rozwagę, a kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności.

źródło: UM Gliwice

8 KOMENTARZE

  1. Magdalena Es-el, najlepiej nie ograniczać w ogóle uprawnień kierowców – dla bezpieczeństwa pieszych. Może w ogóle, dla bezpieczeństwa, zakazać pieszym wychodzenia z domu? Albo poprowadzić im alternatywną trasę? Podziemną? Może kanałami?

  2. marny pomysł… idioci jeżdżą za szybko uliczkami wokół Rynku niejednokrotnie pod prąd. Wątpię, że nowe znaki coś zmienią. Do tej pory przechodnie uważali, teraz będą wchodzili na pewniaka. Mało trzeba do tragedii.

  3. Święta krowa to nie potrafi przejść kilkuset metrów na nogach tylko musi grube d… wozic samochodem. Co jest takiego w samochodzie, ze osobie która w nim aktualnie nie siedzi, odbiera się prawo do korzystania z przestrzeni publicznej. Wiem. Dla bezpieczeństwa. To powinni zakazać całkowitego wjazdu na Starówkę i wtedy bedzie najbezpieczniej.

  4. Nie tylko na pieszych…chyba wszystkie skrzyżowania są równorzędne, przez co przed chwilą prawie miałbym golfa odciśniętego w lewych drzwiach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here