Dzień Dziecka zbliża się wielkimi krokami, rodzice zaczynają się więc zastanawiać jaki prezent zakupić dla malucha, tak aby nie tylko umilał mu czas spędzany na zabawie, ale też wpływał korzystnie na jego rozwój. W pierwszych latach życia kształtują się umiejętności poznawcze dzieci, a sklepy oferują mnóstwo zabawek i przedmiotów, które wspomagają integrację sensoryczną i pozwalają połączyć zabawę z nauką. Jaki prezent wybrać zatem dla malucha, żeby jednocześnie stymulować jego rozwój i pozwolić mu na rozwijanie wyobraźni?

Zestawy klocków

Tworzenie skomplikowanych budowli z klocków do niedawna uważane było za domenę chłopców i to najczęściej oni byli nimi obdarowywani. Warto jednak przełamać schemat, bowiem zestaw klocków jest doskonałym prezentem zarówno dla córki, jak i dla syna. Wspólne układanie nie tylko pogłębia więź między rodzicem a dzieckiem, ale także wspomaga kreatywność i uczy planowania przestrzennego. Dopasowywanie klocków do siebie wpływa korzystnie na rozwój motoryczny i pokazuje dziecku, że wytrwałość i cierpliwość skutkuje wymiernymi efektami. 

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele zestawów, mniejszych i większych, tematycznych oraz dedykowanych wyłącznie dziewczynkom lub chłopcom. Wspólne tworzenie skomplikowanych postaci czy budynków stanowi doskonałą rozrywkę dla mniejszych i większych pociech, a dodatkowo wymaga od nich dużej dozy wyobraźni, która bez wątpienia okaże się przydatna na późniejszych etapach edukacji.

Kolorowanki

Kolorowanki były w ostatnich latach nieco zapomniane, jednak wydaje się, że zarówno dorośli, jak i dzieci na nowo odkrywają urok wypełniania konturów kolorami. Warto kupować malcowi kolorowanki dla dzieci, ponieważ nie tylko wpływają korzystnie na jego rozwój, ale także pozwalają nauczyć go co nieco o różnorodności barw oraz pokazują, jakie odcienie dobrze ze sobą współgrają, a jakich nie należy łączyć. 

Podczas kolorowania pociecha może puścić wodze fantazji i tworzyć swój własny świat, poprzez nadawanie przedmiotom, zwierzętom czy ludziom zupełnie nowych kolorów. Uczy się ponadto dokładności i cierpliwości oraz rozwija zmysł estetyczny. Kolorowanki stanowią idealny prezent, bo rozwijają wyobraźnię, zapoznają malca z paletą barw, a dodatkowo są niedrogie i niezwykle łatwo dostępne – zakupić je można zarówno w sklepach z akcesoriami dla dzieci, jak i papierniczych.

Puzzle

Wiele dzieci nie przepada za układaniem puzzli, uważają bowiem tę czynność za nudną i zbyt czasochłonną. Warto jednak zachęcać pociechę do wspólnego układania obrazków – można zacząć od tych mniej skomplikowanych, a stopniowo przechodzić do większej liczby elementów. 

Układanie puzzli wpływa korzystnie na pamięć wzrokową, uczy logicznego myślenia oraz pozwala się skupić i wyciszyć. Przyczynia się ponadto do wypracowania w dziecku wytrwałości oraz poprawy koncentracji. Wspólne układanie puzzli może więc stanowić doskonałą rodzinną rozrywkę, która wpływa korzystnie na funkcje poznawcze i motorykę malucha.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here