SixSilver Jubiler Gliwice

Smog jest zjawiskiem, które powstało na skutek ludzkich działań. W jego skład wchodzą szkodliwe związki chemiczne: tlenek azotu oraz tlenki siarki i pochodzące zwykle ze spalania węgla, drewna lub biomasy cząstki stałe – PM10. Drobinki o rozmiarze poniżej 10 mikrometrów charakteryzuje możliwość przedostawania przez nasz układ oddechowy do układu krwionośnego.

tygiel

Główną przyczyną powstawania smogu jest palenie w piecach domowych. Z obserwacji wynika, że wysokie stężenia pyłu PM10 w województwie śląskim występują głównie w miesiącach zimowych. 

Ogrzewając dom węglem, drewnem, biomasą lub ekogroszkiem emitujemy do atmosfery szkodliwe drobiny, które gromadzą się w powietrzu. Wielu mieszkańców spala w piecach także śmieci i do atmosfery wydostają się trujące substancje. Aby zminimalizować ryzyko występowania smogu, należałoby zmienić standardy piecyków spalających węgiel w domostwach lub wybrać alternatywne, ekologiczne formy ich ogrzewania.

Marszałek Województwa Śląskiego wkrótce uruchomi przetarg dla opracowania zadania o nazwie: “Opracowanie i przyjęcie, w ramach aktualizacji Programu ochrony powietrza, metodyki referencyjnej wykrywania nielegalnego spalania odpadów w indywidualnych urządzeniach grzewczych. 

W tamtym roku straż miejska podjęła 127 interwencji dotyczących „termicznego przekształcania odpadów” na terenie naszego miasta – wręczono 16 mandatów karnych i 111 pouczeń.

– Mamy nadzieję, że metodyka pozwoli na prowadzenie legalnych kontroli weryfikacyjnych. Dotychczas, nie było zasad co taka kontrola powinna wykazać, jakie są poziomy zanieczyszczeń, co tak naprawdę należy wykrywać. W zasadzie dotychczas prowadzone kontrole z pobraniem próbek z paleniska nie miały oparcia w prawie. – mówi Agnieszka Setnik, Naczelnik Wydziału Środowiska Urzędu Miejskiego w Gliwicach. – Będzie to pierwsza tego typu metodyka przyjęta w Polsce, która pozwoli na uporządkowanie działań straży miejskich i innych służb w tej dziedzinie na Śląsku.

Dotychczas próbki były pobierane bezpośrednio z domowych palenisk co wiązało się z zakłócaniem konstytucyjnie chronionego miru domowego. Powstają już jednak technologie, m.in. w Głównym Instytucie Górnictwa w Katowicach z wykorzystaniem dronów oraz na Politechnice Śląskiej, gdzie trwają prace nad aparaturą do zdalnego pomiaru składu stężeń spalin, które mogą okazać się tańszą, szybszą w użyciu i bardziej efektywną metodą niż pobór popiołu.

Podobne działania podjął Minister Środowiska, który też zaplanował w Krajowym Programie Ochrony Powietrza opracowanie takiej metodyki na najbliższe lata. Miasto Gliwice postulowało o to do ministerstwa już w roku 2010.

Miejscy urzędnicy mają także swój aktywny udział w pracach zespołu roboczego ds. ograniczania niskiej emisji – grupy technicznej przy Marszałku Województwa Śląskiego. Miasto dokłada starań aby kształt tzw. uchwały antysmogowej był akceptowalny społecznie a jednocześnie sprzyjał zdecydowanej poprawie stanu powietrza w najbliższej dekadzie.

– Dążymy do tego aby zapisy uchwały antysmogowej pozwalały na całym Śląsku spalać węgiel, ale w najlepszy dostępny technicznie sposób. W strefach miast gdzie jest możliwość podpięcia do sieci ciepłowniczej aby to był kierunek uprzywilejowany i aby tam nie pozostawały pojedyncze paleniska indywidualne. W strefach gdzie nie ma sieci ciepłowniczej – aby tam była możliwość posiadania paleniska na paliwa stałe ale pod warunkiem, że urządzenie spełnia najwyższe obowiązujące normy kotłowe. mówi  Agnieszka Setnik. – Chcemy, aby w uchwale antysmogowej był określony standard emisji pyłu i tlenku węgla i aby te parametry mogły być kontrolowane interwencyjnie. – podkreśla.

111 KOMENTARZE

 1. Był program Kawka z urzędu miasta po czym urząd sie z tego wycofał i wysyłał pisma o rezygnacji ,sami nie wiedzą co chcą .Do dziś wielu mieszkańców ma kaflaki w domach to w czym mają palić XXI wiek niech miasto zaiwestuje w co to znikną piece .Tyle kasy idzie na różne inwestycje chwalą sie jak to Gliwice sie rozbudowuje pomyśleć w końcu o mieszkańcach i u nich coś zmienić a nie co roku w okresie grzewczym straszyć tym samym problemem ze smog mądry ten co nie musi palić w piecu bo przyjdzie do domu i ma od razu w dupke ciepło

 2. Logika taka ze coraz więcej ludzi ma piece a palić w nich nie potrafi albo co gorsza zaczyna palić byle czym bo ludzie mają taką cechę jak krotkowzrocznosc. Co komu szkodzi syf w powietrzu a za 30 lat Ci sami będą płakać że ich dzieci na białaczkę czy innego typu nowotwory w kwiecień wieku umierają

 3. Co roku w sezonie grzewczym temat wraca jak bumerang,sądzę ze temat i problem nie zniknie,ludzie palą i palić będą,węglem, drzewem i niestety czym popadnie,a problem jest w tym ostatnim,ale póki wegiel będzie w cenie złota to sytuacja raczej się nie zmieni,każdy szuka najtańszych źródeł ciepła i mozna się temu nie dziwić,są tereny gdzie gazu nie ma więc ludzie i kuchennych piecach caly rok palą,wiec strach przed gazem z butli przegrywa,a zasoby portfela dopiero.

 4. POlski sposob to nie obnizenie cen ekologicznego ogrzewania typu gaz tylko taki domiar w mandatach za nie-ekologiczne grzanie aby przestalo sie to oplacac. Taki to marszalek Slaskiego madry. O tym wlasnie jest artykul. Nie aby komus pomoc tylko taki mu domiar przywalic zeby siedzial w swetrze i drapal szron ze scian 🙂

 5. POlski sposob to nie obnizenie cen ekologicznego ogrzewania typu gaz tylko taki domiar w mandatach za nie-ekologiczne grzanie aby przestalo sie to oplacac. Taki to marszalek Slaskiego madry. O tym wlasnie jest artykul. Nie aby komus pomoc tylko taki mu domiar przywalic zeby siedzial w swetrze i drapal szron ze scian 🙂

 6. Nie wina rządu tylko producentów opału i pośredników, Druga rzecz, to plastik, guma i inne śmieci, dużo energii nie dają znaczy mieszkania tym nie ogrzeją. Z tego co wiem, ludzie nie są bardzo zainteresowani podpieciem do miejskiego CO. Wystarczy palić węglem, poczytać pouczyć sie jak skutecznie ogrzewać mieszkanie, jak skutecznie palic w piecu.

 7. Patrycja ‘Aili’ Stańczyk tak, i potem siedza w swetrach pod kotatsu 😛 poza tym JP ma deczko inna zabudowe z powodu bycia wyspą… niestety jesli chodzi o dom to nie da sie odciac czesci bo to zaszkodzi tej nieodcietej. a czemu duze domy? bo ktos mial 5 dzieci naprzyklad i w czasie budowy ten dom nie byl duzy a odpowiedni. a teraz dzieci wyrosly, wylecialy z gniazda, a dom zostal i przecie go nie zburzysz(bo prawdopodobnie nadal go splacasz…) natomiast zgadzam sie ze jak masz 300 mkw domu a mieszkaja w nim 2 osoby to w pokojach w ktorych nie przebywacie na codzien kaloryfery ustawic nalezy na 1-2 a nie na 5 i pozaslaniac okna. to zadziwiajace jak ludzie olewaja fakt ze ciezkie grube story WYBITNIE zapobiegaja utracie ciepla i wszyscy wieszaja tiulowe szmatki ku ozdobie…
  Krzysiek Wojtuń: nie, poprostu jest dobrze zbudowany, straty ciepla minimalne :)piec też z tych ‘madrzejszych’ a nie ognisko obudowane żelazem:P dobrze, moze nie 300. ale ile kosztuje 3 tony wegla?

 8. Michalina, to kto w takim scenariuszu będzie Ci ulicę zamiatał, sprzedawał ciuchy czy jedzenie albo obsługiwał w restauracji? W tym kraju nie ma możliwości, żeby wszyscy zarabiali ponadprzeciętnie. Poza tym te tzw. ‘ambitne kierunki’ też nie pomieszczą wszystkich.

 9. Chętnie zrezygnuję z własnego c.o., o ile PEC ogrzeje moje mieszkanie taniej, duży może więcej to i taniej. Niestety tak nie jest i nie będzie. Nie zamierzam dokładać do ich potrzeb.

 10. Ja troszke sie tylko nie zgodze, bo Ci ktorzy pala wiedza o tym caly rok i zamiast przez caly rok po trochu sie zabezpieczac to oni oczywiscie w pazdzierniku sobie o tym przypominaja i to ze nie maja na tyle tego wegla na raz bo ich nie stac to raz, ale dwa, ze pala co popadnie

 11. Arletta Dorota Szymczak sa w naszym kraju jak i miescie ludzie ktorzy musza niestety wybierac pomiędzy opalem a jedzeniem czy lekami. Nie wszystkim sie “nie przelewa” sa i tacy co zyja na skraju nedzy i kazdy grosz sie liczy wiec spala wszystko by w domu bylo choc troszke cieplej.

 12. Szkoda, że nikt się nie bierze za samochody. Myślę, że emitują one znacznie więcej trujących “wyziewów” niż palenie w piecach węglem. Każecie pozbywać się pieców ludziom biednym, których na inne ocieplanie nie stać, a sami czy zrezygnujecie z samochodów?? Nie, bo to was dotyczy…..

 13. Szanowna Pani ! Jestem samotną matką niepełnosprawnego dziecka, nie przelewa mi się, ale w piecu palę węglem, a nie czym się da. Chronię zdrowie i życie mojej Córki, ale też mam wysoką świadomość, że paląc świństwem, trułabym innych. A więc Pani tłumaczenie mnie nie przekonuje. Co do reszty ma Pani rację.

 14. Adam Sinus Skawiński , wydajne piece nie pomoga jesli obslugujacy je czlowiek nie ebdzie potrafil ich ustawic. Mozna palic najtanszym weglem/ekogroszkiem i miec piekne spalanie i zero widocznego dymu! Tylko trzeba nauczyc sie palic. A tak palic mozna i w zwyklym piecu.

 15. “spalajac wegiel/ekogroszek w zbyt niskiej temperaturze wypuszczamy syf w niebo”. Zapraszam do mnie- dymu z komina nie zobaczycie, pale ekogroszkiem najtanszym. Sasiedzi palacy normalnym wegiel robia czarny smierdzacy dym…

 16. Gaz jest przyzwoity, tylko, oczywiście, droższy. Niestety ludzie pobudowali sobie wielkie domy jak na możliwości grzania i teraz jest problem. Być może trzeba część budynku odciąć i nie grzać, a jak grzać to minimalnie, byle nie zamarzło. W bogatej Szwecji domy mają mniejsze niż u nas a w bogatej Japonii w ogóle się tak nie grzeje tylko poszczególne pomieszczenia.

 17. Teść w elektrowni robił, więc info mamy z pierwszej ręki. Raz, że filtry są faktycznie, dwa, że palą również pelletem (większa sprawność niż węgiel i mniej syfi).

 18. Nie do końca zgadzam się ze wchodząc do domu straż miejska czy urzędnik narusza mirdomowy. Była skarga do Trybunału Konstytucyjnego i postępowanie zostało umorzone. Dotyczyło to co prawda odpadów komunalnych, ale można spojrzeć analogicznie. TK stwierdził ze jeśli kontrola jest zwiazana tylko z udostępnieniem dokumentów np umowy/ deklaracji na odbiór odpadów to faktycznie jest to duza ingerencja w prywatność. Jednak z drugiej strony TK stwierdził ze tylko niezapowiedziane kontrole mogą przynieść efekty. Niestety nie chodzi tylko o śmieci ale głównie o złej jakości paliwa – prawnie dopuszczone do spalania jak flot, muł i inne odpady kopalniane. Potrzebne są mechanizmy finansowe i prawne w tym zakresie.

 19. Wymiencie ogrzewania w cholernych mieszkaniach komunalnych na centralne ogrzewanie to będzie po problemie. Problem ma miasto bo kasa na podium jest ale żeby zainwestować trochę żeby też ludzie mieli lżej to już pieniędzy niema Żenada!!!

 20. I znów lament dajcie dofinansowanie ludzia to będą zmieniać ogrzewanie też bym chciał mieć centralne a nie kaflok. Denerwuje mnie palenie i ten syf co roku ale ciepło trzeba mieć niestety. Dofinansowanie dają ludzia który i tak mają kasy jak lodu. Jest takie przyslowie Bogatemu to nawet…..

 21. nieno wszystko w pyte tylko co to są te ekologiczne zrodla? prąd? grzeje pradem bo nie mam innego wyjscia i co, 800 zl na miesiac vs ogrzanie 2x wiekszego domu weglem (czy tam ekogroszkiem, nie pamietam)- okolo 300 zl NA ROK. jesli ktos ma alternatywe to jak myslicie co wybierze. jest tak ogromna przepasc kosztowa miedzy grzaniem pradem a grzaniem paliwami stalymi. ekologia ma szanse tylko w momencie kiedy jej koszty beda porownywalne z nie-ekologia.

 22. Raz, że filtry, dwa, że lepszej jakości opał, trzy, że wydajniejsze piece. A wszystko: “miejmy nadzieję”. Co do obecności któregokolwiek czynnika w prywatnych domach nie ma nawet nadziei :>

 23. Michał Barczyk oczywiście, ze nie kazdy. Nie zaliczamy do tego grona ludzi, którzy kończą tak bardzo przyszłościowe kierunki jak ‘zarządzanie’ czy ‘socjolologie’ mając nadzieje na przebojowa karierę. Mam tu na mysli bardziej ambitne kierunki 😉 jest taka magiczna uczelnia w Warszawie- SGH, jest Uniwersytet Jagielloński, jest Politechnika Śląska, UW, ŚUM do wyboru do koloru 🙂

 24. Michalina Guzik A to każdy, kto ma wyższe zarabia ponadprzeciętnie? Ponadprzeciętnie, czyli ponad 4000 BRUTTO? I za tyle to można właśnie paliwem stałym palić. Albo zainwestować w koce i nie palić niczym.

 25. Elektrociepłownie mają (a przynajmniej – mają mieć) filtry, których nie montuje się w domach prywatnych. W dalszym ciągu jest to czystsza energia.

 26. Adrian Schlesiona może właśnie przez takie podejscie nie zarabia Pan ponad przeciętnie? 🙂 dostęp do uczelni wyższych ma każdy, edukacja na państwowych uczelniach jest darmowa, a wiec kazdy moze dobrze zarabiać pod warunkiem, ze ruszy tyłek i popracuje głowa zanim zabierze sie za reprodukcje, a potem olaboga pieniędzy nie ma! No cóż, klepać biedę moze kazdy, ale użyć mózgu juz nie.

 27. to się nazywa sztuczne napędzanie gospodarki… palenie śmieci rozumiem ,ale dziś są nisko emisyjne kotły retortowe nazwane niedawno “ekologicznymi” a z miesiąca na miesiąc jak się słucha jest coraz gorzej ,coraz więcej smogu
  a z innej beczki… dziś jeździsz dieslem i jest problem, za rok to się będzie tyczyło benzyny i zmuszą cię do kupowania samochodów elektrycznych
  Jestem ciekaw ile miasta pieniędzy zainwestują w wymianę komunikacji miejskiej na taką z silnikami benzynowymi (które defakto spalają dwa czy trzy razy więcej paliwa) lub elektrycznymi…
  utrzymywanie linii tramwajowych było nie opłacalne 😉

 28. Mam piec kaflowy, chętnie zrezygnuję, tylko nie ja jestem właścicielem mieszkania, a Miasto Gliwice. Palę węglem dobrej jakości, ale proszę zapytać kominiarza, czemu w moim mieszkaniu już 2 razy ulatniał się czad i raz z córką niepełnosprawną podtrułam się i wylądowałyśmy w Szpitalu. Szczęście, że zakupiłam czujkę, bo już byśmy od prawie miesiąca nie żyły.Kominiarz twierdził, że wszystko ok , a nie było ok.

 29. Niech tak te mądre głowy co mówią o ogrzewaniu CO w domach wypowiedzą skąd się bierze to ciepło z ciepłowni ? Z kosmosu ? Przecież w ciepłowniach jest palone węglem/koksem tak samo skąd się bierze prąd elektryczny ? Z elektrowni które również w Polsce w większości są węglowe

 30. Jest Wojewódzki Fundusz ochrony środowiska i są dotacje. I-sz etap juz zakończony, ale mają być dalsze. Minimalne formalności, ludzie bardzo życzliwi -polecam obserwowac ich stronkę

 31. ja z miła chęcią zamienię się na eko ogrzewanie , podłącze sie do gazu bądź co z miasta z miłą chęcią , XXI wiek a w niektórych kamienicach do dziś gaz i centralne ogrzewanie to luksus ,niech urzędasy pomysla jak to zmienić zamiast wlepiac kary.

 32. Niech miasta dofinansują do ekologicznego ogrzewania. Skąd ci ludzie mają nagle wziąć kasę na modernizację. Najlepiej wymagać. A poza tym jest tutaj pewien paradoks. Albo gòrnicy i praca albo czyste powietrze. Kto mądry, niech to rozwiąże.
  Chętnie bym zmienił ogrzewanie na bardziej ekologiczne. Ale z tym dofinansowaniem gmin to jeden wielki przekręt. I tym powinien się ktoś zająć z urzędu. Np prokuratura panie Ziobro!!! Bo co to za pomoc gmin, skoro ja muszę brać kredyt w z gòry ustalonym banku. Nawet gdy moje 40% mam w gotòwce, to nie mogę skorzystać z dotacji gminy, gdyż jest to niemożliwe bez wzięcia kredytu. Tak jest u nas w Gminie Czerwionka-Leszczyny panie Ziobro. To jest przekręt i tu już paru pachołkòw powinno dawno siedzieć za kratkami. Gdyż dofinansowanie ma być formą pomocy mieszkańcom w poprawie warunkòw i jakości ogrzewania a nie funduszem wspierania bankòw.

 33. Kazdy chce miec cieplo w domu wiec ludzie pala czym sie tylko da. A to ze ich nie stac to wina rzadu ktory dba tylko o swoje dupska. Najważniejszy jest Smolensk a chu* tam z reszta. A wystarczy podlaczac ludzi do CO i problem by sie zmiejszal. W naszym miescie zawsze wazniesze sa budowy ronda czy odnowienie elewacji urzedu od przeznaczenia kasy na szpital i oddzial chirurgi dzieciej czy usprawnienia systemu grzewczego. A pozniej placz i lament bo powietrze u nas dobre gdy sie je pogryzie.

 34. Od kilkunastu lat istnieje technologia np.z wykorzystaniem lidarów zainstalowanych w furgonetkach która umożliwia badanie składu spalin z samochodu z ulicy. Odsyłam do artykułów na temat lidarów i instalacji tych urządzeń w samochodach w Polsce. Kierując wiązkę nad komin otrzymujemy wynik.

 35. Mój sąsiad od lat spala śmieci w piecach nie można okna otworzyć bo smród i dym wlatuje do mieszkania jeszcze palą papierosy w mieszkaniu i załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne do wiadra zamiast do ubikacji która jest na korytarzu. Mieszkają tam dwie osoby dorosłe i czworo dzieci jak otworzą drzwi na korytarz to wydostaje się ogromny fetor , gówna szczochów i dymu z papierosów jedne szambo ohyda fuj. W tym roku była propozycja wykonania centralnego ogrzewania z miasta to ci państwo nie zgodzili się i nie podpisali na liście chętnych bo śmieci nic nie kosztują a węgiel stoi pod drzwiami dla zmyłki w razie draki.

 36. Właśnie nie wielu stać. .I tu pojawia się następny problem.A w tej kwestii ludzie potrafią zrobić wszystko tylko i wyłącznie dla samych siebie. Może kiedyś będzie lepiej. …oby pozdrawiam

 37. Polska węglem stoi, a część społeczeństwa nie stać zwyczajnie na zmianę węgla na gaz np. więc po co karać ludzi skoro można z urzędów dofinansowac filtry do kominów. Np. Albo pomóc w zakupie paliw ekologicznych i modernizacji pieców. Przynajmniej w jakimś stopniu.

 38. ” wręczono 16 mandatów karnych i 111 pouczeń. ” to są jakieś kpiny! I co dały te pouczenia? Dalej smród i syf nawet nie ma jak wyjść z dzieckiem na spacer.

 39. Ciągle slyszymy że Gliwice w czołówce polskich miast są jesli chodzi o zarządzanie. ??? To może warto popatrzeć na dofinansowania do wymiany kotłów w innych miastach.A co z podłączaniem domow do sieci CO?

 40. Owszem, ale ilu polaków stać na to zeby sobie ekologicznie palic? Wszystko diametralnie poszło do góry, rozumiem tych ludzi. To złe, ale wcale im się nie dziwię. Ludzie od zawsze myślą o swojej dupie, a nie o innych. Każdy chce mieć ciepło w domu, nikt nie będzie się trząsł z zimna dlatego bo “sąsiadka obok krzyczy” sąsiadce wygodnie krzyczeć jak siedzi na wygrzanych czterech literach na fotelu z ikei z programu 500+. Przykładowe powiedzonko

 41. Brawo …ot to właśnie prawda ja moge grzać nawet prądem tylko jakby.mnie było na to jeszcze stać.Podejrzewam ,że nikomu nie chce się chodzić do piwnicy ,walczyć z popiołem i codziennym rozpalaniem.

 42. Nie wierzę w rychły koniec problemu. W Rybniku sprawdzają popiół jego zawartość – a u nas palą czym popadnie . W kamienicach przy Zimnej Wody lub na Lotników, Dzierżona . A na interwencję przyjeżdżać nikt się nie kwapi. Może warto porozglądać sie wokół.

 43. Smog. ..był jest i będzie. Dopuki ludzie nie zaczną szanować siebie i innych. Dopuki ceny innych ekologicznych paliw do ogrzewania gospodarstw domowych nie będą przystępne. .to zawsze znajdzie się “menda” co spali w piecu plastik itp…

Dodaj komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here