Zarząd Województwa Śląskiego przyjął projekt uchwały antysmogowej. Już od września w regionie ma obowiązywać zakaz stosowania paliw złej jakości

Wśród najważniejszych założeń uchwały antysmogowej, która trafi teraz do konsultacji i zostanie poddana pod obrady Sejmiku Województwa Śląskiego, znajduje się wprowadzenie od 1 września 2017 roku zakazu używania paliw, których stosowanie powoduje wysoką emisję trujących substancji do atmosfery, czyli węgla brunatnego, mułów i flotokoncentratów oraz wilgotnego drewna.

Sama uchwała nie zakazuje spalania węgla czy drewna, ma spowodować natomiast stosowanie odpowiednich jakościowo paliw stałych w odpowiednich urządzeniach grzewczych.

– Traktujemy ten problem priorytetowo. Chcemy od przyszłego sezonu grzewczego zakazać palenia mułem i paliwami złej jakości, i doprowadzić do wymiany starych kotłów na nowe w ciągu najbliższych 10 lat. Smog wróci, dlatego apelujemy do rządu o wprowadzenie takich rozwiązań w skali kraju, potrzebne będą skuteczne kontrole stosowania przepisów w tym zakresie – przekonywał w trakcie konferencji marszałek Wojciech Saługa.

Ograniczenia lub zakazy wynikające z założeń do projektu uchwały antysmogowej mają objąć całe województwo śląskie i obwiązywać w całym roku kalendarzowym.

Marszałek Wojciech Saługa zadeklarował również, że w przypadku kolejnych przekroczeń norm jakości powietrza Koleje Śląskie będą dostępne dla mieszkańców za darmo.

Jak wynika z projektu uchwały, pożądanym sposobem ogrzewania budynków w województwie śląskim jest ciepło systemowe oraz ogrzewanie gazowe. Możliwe jest także ogrzewanie paliwami stałymi (węgiel, drewno), ale wyłącznie przy zastosowaniu kotłów klasy 5.

Projekt zakłada trzy daty graniczne wymiany starych kotłów w zależności od ich wieku

Użytkownicy urządzeń powyżej 10 lat od daty produkcji będą je musieli wymienić na klasę 5 do końca 2021 roku. Ci, którzy użytkują kotły od 5-10 lat, powinni wymienić je do końca 2023 roku, a użytkownicy najmłodszych kotłów mają czas do końca 2025 roku.

Na rynku są stosowane również kotły klasy 3 i 4. Ze względu na to, że do roku 2016 wymiana na takie kotły była dofinansowywana, graniczną datę ich obowiązkowej wymiany na klasę 5 wydłuża się do końca roku 2027.  Co istotne, każdy, kto buduje nowy dom i zamierza ogrzewać go węglem lub drewnem, ma obowiązek zainstalować od razu kocioł klasy 5. Ta regulacja będzie miała zastosowanie po 12 miesiącach od dnia wejścia w życie uchwały antysmogowej.

Stare kotły emitują nawet do dziesięciu razy więcej zanieczyszczeń niż nowe, a ich wymiana pozwoli ograniczyć problem niskiej emisji w regionie. Jesteśmy chyba jedyną wyspą na mapie Europy, gdzie wciąż można kupować paliwa niskiej jakości i ich używać, zatruwając sobie życie. Czas to zmienić  – dodał marszałek Wojciech Saługa.

Uchwałą objęte są wszystkie kotły i piece na paliwo stałe niezależnie od ich przeznaczenia. Uchwała dotyczy całego sektora mieszkaniowego

58 KOMENTARZE

 1. Proszę kontrolować kominiarzy, którzy zaniedbują obowiązki. W moim mieszkaniu ulatnia się czad, ale kogo to obchodzi, co nie ? Nie palę syfem, a węglem i co i rusz Straż Pożarną wzywam, a kominiarz w kulki gra. Czy ktoś z Redakcji szanownej mi pomoże i mojej niepełnosprawnej córce ? Prosiłam już Państwa o pomoc i cisza. Ale pisać o smogu Państwo potraficie. Napiszcie, jak ludzie nie z własnej winy trują się przez zaniedbania kominiarzy i administracji.

 2. Zakazy to niech sobie w dupę wsadzą. Mądry zdjął by akcyzę i nadmierne opodatkowanie paliw, tak by ludzi było stać na dobre i ekologiczne ogrzewanie. Oderwanym od życia partyjnym urzędasom już się w głowach popierdoliło.

 3. A co to jest paliwo złej jakości??? Czy ktoś w tym chorym kraju myśli, że szary Kowalski udaje się do składu węgla i mówi-poproszę opał w kiepskim gatunku? Kupujemy co akurat jest aktualnie na składzie i jest to loteria, nikt nie wie co akurat mają i jak to się będzie palić! Czy ktoś kiedyś zadał sobie trud, żeby skontrolować składy z węglem??? Palę w piecu od wielu lat i z doświadczenia wiem, jaki węgiel był kiedyś, a jaki jest teraz, to co oferują składy to nie ma prawa nazywać się węglem, ile człowieku wsadzisz do pieca tyle wyciągasz żużla, szlaki i niespalonego kamienia, i co z tego, że kupię sobie piec ekologiczny i paląc takim gównem dalej będę smrodził ale będzie się nazywało że jestem eko, że wywaliłem kupę prywatnej kasy i mam piec z atestem? Myślę, że każdy skład z opałem powinien mieć certyfikat, co sprzedaje i taka informacja powinna być dołączona do rachunku za węgiel! A poza tym jestem ciekaw ile w tym roku wzrośnie opłata za segregowanie śmieci! Chcesz być w zgodzie z ekologią to bul z własnej kieszeni, chcesz podłączyć się do kanalizacji? Ano płać kilka tysięcy! Chcesz pozbyć się eternitu? Ano weź sobie firmę specjalistyczną i płać słono, brak słów, ręce opadają! Gliwice słynie z tego, że jeśli chodzi o ekologię to zawsze dymało mieszkańców, a karami to sobie mogą straszyć tych, dla których ważniejsze jest budowanie stadionu od poprawy warunków życia obywateli!

 4. Dziwne pozamykali na Śląsku koksownie, huty ,kopalnie ,ludzie pozmienuali kafloki na centralne ,samochody mają katalizatory i co okazuje się nagle ze powietrze teraz dopiero jest złe? W Rybniku alarm ogłoszono bo o 2 w nocy było największe stężenie.(swoją drogą pytanie kto o tej godzinie palił? Czy nie elektrownia?) A może ktoś kto dorwal się do władzy ma zakład produkujący nowoczesne kotły grzejne ?

 5. Hehe ustawy i kontrole ?? W tym popierdolonym kraju tylko to potraficie. Straszycie wysokimi karami ?? I co z tego ?? Myslicie ze jak ktos w tym momencie nie ma pieniedzy na wegiel to pozniej je bedzie mial ?? Ze zaplaci wam mandat ?? Za co ?? Co najwyzej bedziecie mogli go w du.e cmoknac a oni dalej beda palic smieciami bo nikt nie bedzie zamarzal przez jakas smieszna ustawe czy smieszne kary. Najpierw pomozcie ludzia zmienic piece, pozniej zajmijcie sie cenami opalu bo to jest smieszne. Potem chodzcie kontrolujcie i karajcie. Z wlasnego przykladu na dofinansowanie na wymiane pieca nie mam co liczyc bo oczywiscie gmina nie ma takich. Na zwykla oczyszczalnie przydomowa sa losowania, od zlozenia wniosku moze za 3 lata sie uda jak dobrze pojdzie. Wiec najpierw zajmijcie sie przyczyna dlaczego tak jest i pomoca dla ludzi a potem wprowadzajcie sobie ustawy.

 6. Zdecydowaną większość trucicieli stać na lepszy kocioł i lepsze paliwo.. ale po co, jak można przyoszczędzić na ciekawsze wydatki. A najlepszym usprawiedliwieniem dla własnego sumienia trucicieli jest “wszyscy tak robią, więc czemu mam być lepszy”.

 7. A co, w innych krajach tak jest. I to normalne. Jest okresowa kontrola systemu ogrzewczego. Kiedyś paliliśmy drzewem i olejem to “kominiarz” sprawdzał jakość drewna, czy nie jest za wilgotne i poziom oleju. Teraz mamy na prąd i za jakiś czas będzie tez kontrola i nie ma zmiłuj sie ani “co mi tu ktoś będzie sprawdzał”.Ludzie zmieńcie sie bo zginiecie.

 8. Gdyby bylo ludzi stac na ekologiczne kotły i wszystko z tym zwiazane to tez nikt by się nie trul Panie bogaczu.ciekawe czemu o smogu nie trabia w lecie….prosta odp. Bo jest na tyle wyzej niz te wasze stacje i nic go nie wylapie…

 9. Tu mentalność trzeba zmienić a nie uchwalać ustawy. Ci co pała śmieci dalej je beda palić a jak dostaną mandat to tym bardziej bo zamiast węgiel kupić mandat zapłacą albo nie zapłacą. Jak dostaną tonę węgla to sprzedadzą i na coś innego pieniądze wydadzą kogo oni chcą wystraszyć? Chyba tylko na firmach chcą wymusić zmianę sposobu ogrzewania bo będzie z czego ściągać.

 10. duzo jest ludzi ktorzy zwyczajnie nie chcą tłumacząc się ze co dopiero wyremontowali mieszkanie nie sztuką jest komus zrobić CO bo na to tez trzeba wziasc skądś pieniądze ale posprzatac potem ten syf i wymalowac lub wytapetowac sciany bo na to juz nikt kasy nie da to w swoim zakresie

 11. Jest dobrze. Kiedyś ludzie palili tym co jest dostępne – węgiel, koks, drewno i papier. Silniki w autach (choć ich było mniej) były dwusuwowe. Dziś one są eko. Diesel jest lepszy jakościowo, benzyna jest wydajniejsza. A ludzie palą odzież z kontenerów (darów) dla PCK… Świat idzie do przodu choć ludzie się szmacą.

 12. Ustawa mówi ? Śmieszne ….. robicie takie afery nagle ten “smog” przecież on nie jest tu od wczoraj i co to za sens jeżeli ludzie biedniejsi nie maja pieniędzy i jak ich nie stać na węgiel teraz to potem Ma być ich stać ? Haha albo czy jeżeli “ustawa” mówi o zakazie palenia wilgotnym drzewem to skąd starsi lub biedniejsi ludzie mają brać suche….. śmiechu warte …..

 13. Wśród najważniejszych założeń uchwały antysmogowej, która trafi teraz do konsultacji i zostanie poddana pod obrady Sejmiku Województwa Śląskiego, znajduje się wprowadzenie od 1 września 2017 roku zakazu używania paliw, których stosowanie powoduje wysoką emisję trujących substancji do atmosfery, czyli węgla brunatnego, mułów i flotokoncentratów oraz wilgotnego drewna.

  Co znaczy zakaz palenia mokrego drzewa ? Bedzie ktos chodzil i sprawdzał wilgotność paliwa w piwnicy ?

 14. Jeszcze z zalozeniem Piotr Rudzki,ze przez te 10 lat taka osoba ma zapewnione zatrudnienie ! 🙂 … kpinaaa ! Wiele osób,by tylko karalo,ale bez zastanowienie,że nie każdego na to stać !

 15. to moje wypociny oparte na obecnych cenach ,a odpowiedz za co kupić ,niestety pytanie dla włodarzy miast i niszczęsnego rządu .moim zdaniem pożyczka z zreowym kasztem na 10 lat z gwarancjom ceny gazu na 5 lat i zwrot inwestycji 20%

 16. Jeśli mówicie węglem złej jakości Florek lub miałem to wytłumaczcie mi z czego jest flot i muł i jaki jest węgiel złej jakości? Jakoś pracuje na kopalni i nie wiem co to jest węgiel złej jakości a odpady to jest kamień i tzw placki z pras filtracyjnych których nie da się spalić

 17. Na jednym z portali przeczytałam bardzo fajny komentarz mieszkańca Gliwic. Wyliczył on,ze ekologiczny kocioł,pozwolenie na gaz, opał, zainstalowanie kosztuje ok 10500 zł. Ja się pytam za co ???

 18. jakiś czas temu Polak chyba nawet wygrał konkurs w którym przedstawił urządzenie do pochłaniania co2 i tym podobne , czemu nie zajmą się rozwojem tego , na pewno było by to tańsze od dopłat do pieców

 19. Czyli ludzie ktoorzy zarabiają bardzo mało albo umra z zimną albo głodu albo przestaną płacić rachunki za prąd . Bo z 100% kasy nie da się wydać 130%

 20. Jakie dopłaty do paliw dobrej jakości są przewidziane?
  Bo mimo wszystko wydaje mi się, że dla większości to nie brak świadomości jest największym problemem, a zaporowe ceny opału.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here