Dzieci najczęściej rozwijają się i poznają świat podczas zabawy, dlatego tak ważne jest, aby zapewnić im odpowiednią rozrywkę. Jeśli nie masz pomysłu, jak kreatywnie spędzić czas ze swoją pociechą, to koniecznie przeczytaj poniższy artykuł, w którym przedstawiono pomysły na najlepsze zabawy dla dzieci w wieku szkolnym.

W co lubią bawić się dzieci w wieku szkolnym?

Różnego rodzaju zabawy edukacyjne i kreatywne najlepiej jest wprowadzać od najmłodszych lat i w miarę możliwości kontynuować je jak najdłużej. Starsze dzieci często jednak nie są zainteresowane zabawą z dorosłymi, dlatego najlepiej poszukać czegoś, co je zaciekawi. Jedną z alternatyw jest np. zabawa w przedstawienie z rekwizytami i kukiełkami. Taką zabawę możecie rozłożyć nawet na kilka dni – pierwszego dnia przygotować scenę, drugiego dnia rekwizyty, trzeciego kukiełki, a czwartego wystawić spektakl. W czasie tego typu aktywności dzieci mogą odegrać wymyśloną przez siebie scenkę lub odwzorować ulubiony fragment bajki. Innym fajnym pomysłem jest zbieranie liści, kwiatów i patyków, które później posłużą jako przybory do tworzenia obrazków. Jeśli natomiast chcesz, aby Twoje dziecko rozwinęło swoje umiejętności przestrzenne, to możesz w tym celu wykorzystać zalegające w domu kartony. Niepotrzebne pudła mogą przerodzić się w niezwykłe budowle – np. takie jak zamki lub domy, a także w pojazdy. Jeśli szukać inspiracji, to koniecznie zobacz na blogu gazetkowo.pl co ciekawego możesz stworzyć z dzieckiem w domu.

Jakie rzeczy powinieneś posiadać w domu?

Do kreatywnych zabaw z dzieckiem mogą przydać się różne przedmioty, także te codziennego użytku. Jeśli w Twoim domu jest dziecko w wieku szkolnym, to staraj się zbierać takie przedmioty, jak:

 • pudełka po lodach, owocach, serkach itp.,
 • patyczki po lodach,
 • kartony i pudełka po butach,
 • wstążki, druciki, koraliki, cekiny itd.,
 • liście, kasztany, żołędzie,
 • kwiaty polne.

Nigdy nie wiadomo do czego mogą przydać się przedmioty, które normalnie stałyby się po prostu śmieciami. Jednak oprócz tego typu przedmiotów dobrze jest posiadać także:

 • kolorowy papier,
 • brystol,
 • klej,
 • nożyczki,
 • taśmę klejącą,
 • blok A4,
 • kredki, mazaki i kolorowe długopisy.

Gdzie szukać materiałów do zabaw?

Materiały do zabawy możecie znaleźć wszędzie w waszym otoczeniu. Warto zbierać puste kubeczki, puszki i butelki, aby później zrobić z nich wspaniałe dzieła sztuki. Jeśli chcesz, żeby Twoje dziecko miało jeszcze lepszą zabawę, to postaraj się ponadto zaopatrzyć je w dobre jakościowo materiały plastyczne, takie jak: kredki, mazaki, plastelina, farby plakatowe czy też gotowe elementy – np. ruszające się oczka. Jeśli nie wiesz, gdzie szukać takich przedmiotów to gazetka Tiger przyjdzie Ci z pomocą. Znajdziesz tam wiele ciekawych artykułów w atrakcyjnych cenach.

Jak zachęcić dziecko do zabawy?

Chcesz, aby Twoje dziecko zaczęło wykonywać kreatywne rzeczy samodzielnie? Jeśli tak, to najpierw musisz pokazać mu jak ma to zrobić – pamiętaj przy tym jednak, aby zbytnio nie ingerować w to, co robi. Dobrym pomysłem na zachęcenie dziecka do kreatywnej zabawy jest schowanie standardowych zabawek i zastąpienie ich papierem, plasteliną, farbami, puszkami, klamerkami, kubkami i innymi przedmiotami, którymi się zainteresuje. Należy pamiętać jedynie o tym, aby żaden przedmiot nie był ostry lub niebezpieczny, a także o tym, aby pomagać dziecku z trudniejszymi czynnościami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here