Kręcimy kulturę odc. 12: Parkowe Lato, OGRÓD NA SZTUKĘ, RYNEK KULTURY i Letnie Kino Plenerowe

Parkowe Lato

Mała Orkiestra Dancingowa pod dyr. Noama Zylberberga

  • Data wydarzenia: 6 sierpnia | godz. 19:30
  • Miejsce wydarzenia: Park im. Fryderyka Chopina, Gliwice
  • Wstęp: bezpłatny
  • Organizator: CK Victoria

Mała Orkiestra Dancingowa gra wczesny polski pop, bez nostalgii rekonstruując dźwięki ukryte pod szumem starej płyty. Dwunastoosobowy skład wykonuje muzykę dwudziestolecia międzywojennego zgodnie z duchem czasów, z której pochodzi. Korzystając z oryginalnych nagrań, orkiestra przygotowuje aranżacje utworów w takiej postaci, w jakiej zostały skomponowane i wykonuje je zachowując wierność stylowi.
Orkiestrę regularnie można spotkać w warszawskim klubie SPATiF. To właśnie tutaj od 2017 roku warszawiacy specjalnie przychodzą na imprezy Małej Orkiestry Dancingowej.

„Grają tak, że trudno się nie poderwać do kolejnych fokstrotów i tang, muzycy uwypuklają bowiem taneczny element tego repertuaru i przypominają do czego (przede wszystkim) służył on przed osiemdziesięcioma laty.” – Gazeta Magnetofonowa

„Na albumie 'Wczesny polski pop’ odnajduje radość i finezję zespołowego grania” – Polityka

MOD_fot_Daniel_Hawryluk_1

Orkiestra wystąpi w składzie:
Noam Zylberberg – śpiew / pianino / kierownictwo artystyczne
Michał Górczyński – klarnet / saksofon
Michał Robak – klarnet / saksofon
Maurycy Idzikowski – trąbka
Filip Mazur – trąbka
Dagna Sadkowska – skrzypce
Zofia Endzelm – skrzypce
Olga Owczynnikow – skrzypce
Mikołaj Majkusiak – akordeon
Andrzej Izdebski – gitara / banjo
Łukasz Owczynnikow – kontrabas
Krzysztof Szmańda – perkusja / wibrafon

OGRÓD NA SZTUKĘ 2022

Główny cel projektu niezmiennie stanowi przybliżenie mieszkańcom Gliwic twórczości lokalnych artystów oraz aktywizacja do czynnego udziału w tworzeniu oferty kulturalnej miasta.

  • Data wydarzenia: 6 sierpnia | godz. 18:00
  • Miejsce wydarzenia: Ogród na sztukę na tyłach MDK, ul. Barlickiego 3

“Super kino” – seans – Fundacja Pracownie

Dzięki wspólnym wysiłkom gliwickich artystów i społeczników każdy śmiałek może spróbować swoich sił jako Clark Kent lub Lois Lane, podkładając głos pod postacie z pierwszej animowanej serii o Supermanie w 80 lat po jej premierze! Wszyscy chętni będą mogli przygotować swoją wersję historii na podstawie udostępnionych scenariuszy i multimediów, najlepsze realizacje wyświetlimy w wieczornym kinie w ogrodzie.

RYNEK KULTURY – Wielka Brytania

Podobno Królowa jest tylko jedna. Czy spotkacie ją na popołudniowej herbatce u Victorii? W pierwszą niedzielę sierpnia ruszamy do Wielkiej Brytanii.

  • Data wydarzenia: 7 sierpnia | godz. 16:00, 19:00
  • Miejsce wydarzenia: Aleja Przyjaźni, Ruiny Teatru Victoria w Gliwicach

O godzinie 16:00 rozpoczną się dwugodzinne warsztaty.

Stworzymy podkładki pod kubki (z herbatą!) z motywami kojarzonymi z Anglią – Big Ben, czerwone autobusy i cup of tea. Zbudujemy zegary z plastrów drewna z mechanizmem kwarcowym.

Weźmiemy udział w popularnych grach, które były i są znane do dziś w Anglii  – zabawy ruchowe „Egg and spoon race” i „Parachute game” oraz popularne gry– osiołek i pchełki i hopscotch.

Będzie z nami Miejska Biblioteka Publiczna z literackim kołem fortuny i książkami w nagrodę.

Już tradycyjnie o nasze podniebienia zadba klubokawiarnia Klar.

O godzinie 19:00 taras Ruin Teatru zamienimy w scenę, którą do czerwoności rozgrzeje zespół SWAYZEE.

To młody, ale już rozchwytywany pięcioosobowy skład tworzony przez muzyków sięgających po różne gatunki. Inspirują się muzyką lat 70. i 80., są odważni i swobodni. Ostrzejsze brzmienie punk i glam rocka podkreślają syntezatorami. Swayzee porwą Cię do tańca!

Naprawdę chwytliwe piosenki o tekstach prostych jak ciosy karate. Swayzee ma być energetyczne i sexy.  – tak piszą o sobie sami muzycy.

Zadebiutowali w 2021 roku albumem „Greatest Hits”. Nazwa płyty zobowiązuje! Swayzee dał słuchaczom krążek, na którym każdy utwór brzmi jak hit. Szykujcie się więc na potężną dawkę energii i doznania nie tylko muzyczne. Ten koncert będzie prawdziwym show, jak podczas występów największych rock and rollowych gwiazd, kiedy wokalista rzucał się ze sceny w roztańczony tłum…

Członkami zespołu są: Karl Nesser (wokal), Aleksander Juźków (klawisze), Kacper Urbański (gitara), Maciej Sondij (gitara) oraz Bruno Jasieński (perkusja).

Ważne! Tym razem sceną będzie taras Ruin Teatru, a publiczność zapraszamy na Aleję Przyjaźni. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Patroni medialni wydarzenia: Nowiny Gliwickie, Dzisiaj w Gliwicach, Radio CCM

Partnerzy wydarzenia: Miejska Biblioteka Publiczna, PKM Gliwice, Hotel Qubus

Rynek Kultury jest elementem Gliwickiego Festiwalu Kultury Kulturalia.

Letnie Kino Plenerowe – Obrońców Pokoju

Wieczór z kinem pod gołym niebem rozpoczniemy o godzinie 18:00 od filmu familijnego – „PASKUDY. UGLYDOLLS”

  • Data wydarzenia: 7 sierpnia | godz. 18:00
  • Miejsce wydarzenia: Obrońców Pokoju, SP nr 39

Paskudy są miłe, bystre i życzliwe, ale nietypowa uroda wyklucza je ze świata pięknych lalek, które mają nieść radość dzieciom. Pogodzone z losem wiodą spokojny żywot w położonej na uboczu mieścinie Uglyville. Dla małej zadziornej Moxy to jednak za mało.  Ona pragnie poznać świat i zrozumieć, dlaczego Paskudom nie dane jest trafiać do rąk dzieciaków. Razem z grupą przyjaciół przedostaje się do skostniałego, pełnego reguł miasta lalek idealnych. Wszystko tu jest eleganckie, symetryczne, ale zimne i pozbawione uroku.  Czy poczucie humoru i niespożyta energia Moxy może to zmienić i udowodnić, że nie trzeba być idealnym, by być wspaniałym?!  Czy Paskudy mają szansę spełnić swoje marzenie i nieść radość dzieciom? No raczej, bo przecież paskudne jest cudne! (źródło: filmweb.pl)

O godzinie 20:00 zapraszamy na film dla starszej widowni „Skóra, w której żyję”

Film Pedro Almodóvara, niekwestionowanego mistrza współczesnego kina. Po raz pierwszy w swojej karierze twórca „Wszystko o mojej matce” sięgnął po materiał literacki i przygotował scenariusz na podstawie powieści „Tarantula” Thierry’ego Jonqueta. Książka opowiada o chirurgu plastycznym, który trzyma w zamknięciu w swoim mieszkaniu piękną Ewę. Kim jest tajemnicza kobieta? Jakie stosunki łączą ją z lekarzem? Prawda okaże się bardziej szokująca niż najśmielsze przypuszczenia. O „Tarantuli” krytycy pisali, że to Markiz de Sade i Jean-Paul Sartre w jednym, więc thriller „Skóra, w której żyję” na jej podstawie, ma szansę stać się jednym z najbardziej szokujących filmów w dorobku Almodóvara. (źródło: filmweb.pl)

Materiały przygotowane przez CK Victoria. Źródła:

client-image
client-image
client-image
client-image

Podobne artykuły

Ulubiony Portal Gliwiczan

102,307FaniLubię
14,736ObserwującyObserwuj
1,138ObserwującyObserwuj

Inne artykuły