spot_img
spot_img

Kręcimy kulturę odc. 16: Parkowe Lato, Ogród na Sztukę, Rynek Kultury, Miedzianka

Wesoły Wędrownik – warsztaty gospel

Plan Warsztatów

Prowadzenie: 

  • Gabi Blacha

Akompaniatorzy:

  • Iwona Blacha-Durczok – Piano
  • Radek Pendziałek – Gitary

Dzień pierwszy – sobota, 27 sierpnia, Scena Bojków ul. Parkowa 5 (CK Victoria)

  • 8:30 – 9:00 – Rejestracja uczestników, rozdanie materiałów warsztatowych
  • 9:00 – 11:00 – Warsztat I
  • 11:00 – 11:15 – Przerwa
  • 11:15 – 14:15 – Warsztat II
  • 14:15 – 15:00 – Przerwa
  • 15:00 – 16.30 – Warsztat III
  • 16.30 – 16.45 – Przerwa
  • 16:45 – 19.00 – Warsztat IV

Dzień drugi – niedziela, 28 sierpnia, Teatr Miejski w Gliwicach, ul. Nowy Świat 55/57

  • 09:00 – 11:30 – Warsztat V
  • 11.30 – 11.45 – Przerwa
  • 11.45 – 13.00 – Warsztat VI
  • 13:00 – 15:00 – Przerwa obiadowa/ czas na przemieszczenie się na miejsce próby akustycznej
  • 15:00 – 16:30 – Próba generalna
  • 18:00 – Rozpoczęcie Koncertu

Zgłoszenia

Aby wziąć udział w Warsztatach:

  1. Między 17 lipca, a 14 sierpnia (23:00) wypełnij formularz online.
  2. Dokonaj wpłaty 50 zł na konto Organizatora.

Formularz zapisów online

Pozostałe informacje:

  • Liczba uczestników ograniczona, dlatego zastrzegamy sobie prawo do szybkiego zamknięcia zapisów w przypadku wyczerpania limitu miejsc.
  • Gwarancją uczestnictwa w warsztatach jest poprawne wypełnienie formualrza online (nie trzeba go wysyłań, formularz zapisuje się automatycznie), oraz dokonanie wpłaty w ciągu 5 dni kalendarzowych od daty przesłania zgłoszenia.

Dane do przelewu:

  • Odbiorca: Stowarzyszenie Przyjaciół Akademickiego Zespołu Muzycznego Politechniki Śląskiej,
  • Adres: ul. Kościuszki 1A, 44-100 Gliwice,
  • Nr konta: 43 2130 0004 2001 0559 6531 0001,
  • Tytuł przelewu: WARSZTATY GOSPEL Z TWÓRCZOŚCIĄ NORBERTA BLACHY + imię i nazwisko uczestnika.

Parkowe Lato

  • Data wydarzenia: 27 sierpnia | godz. 19:30
  • Miejsce wydarzenia: Park im. Fryderyka Chopina, Gliwice
  • Wstęp: bezpłatny

Zespół ŻUKI z Bydgoszczy – od początku występują w tym samym składzie – Piotr Andrzejewski, Adam Staniszewski, Marek Posieczek, Jerzy Bołka oraz od kilku lat Joachim Perlik. Swoją profesjonalną, muzyczną, magiczną podróż rozpoczynali 17.02.1987 podczas kultowego Wydarzenia Automobilistów w warszawskim, prestiżowym Hotelu Forum, u boku plejady Gwiazd polskiej Estrady. Potem zaczęły pojawiać się kolejne propozycje w kraju i za granicą, wielokrotnie kreowane przez sam zespół.

Ulubionym miejscem prezentacji stało się też Trójmiasto, z częstym udziałem chociażby w Sopot Festival, finałach Wyborów Miss Polonia, Jarmarku Dominikańskim i wielu Wydarzeniach. W ofercie grupy są między innymi projekty z Orkiestrami Symfonicznymi, musical Tribute To The Beatles YESTERDAY, Wielcy Nieobecni Estrady i Przebojowe Koncerty z muzyką The Beatles, Krzysztofa Klenczona, Czesława Niemena i innych oraz autorskimi piosenkami z płyt Moment, Dom.

Dotychczas od 1987 roku występowali w 16. krajach, także z wieloma światowymi Gwiazdami Muzyki, również na prestiżowych Festiwalach, Koncertach. Wspominają Spotkania na wspólnej z scenie z Electric Light Orchestra, The Rubettes, Slade, The Trogs, Bad Boys Blue, Smokie i wielu Innymi. Koncertowali wielokrotnie praktycznie w całej Europie oraz USA, Kanadzie, Libanie, Izraelu.

Od wielu lat współpracują z Orkiestrami Symfonicznymi polskich i zagranicznych Filharmonii oraz także z Orkiestrą Symfoników Bydgoskich, uczestnicząc w różnych projektach. Ostatni to, Historia Rocka Symfonicznie z Rock Symphony Orchestra,a jego pierwsza część jest do obejrzenia w serwisie YouTube.
Aktualnie rozwija się kolejny międzynarodowy projekt Aleja Rocka Symfonicznie, z Artystami, Orkiestrą, Chórem, Baletem z Ukrainy.
W tym roku Żuki w tym samym składzie: Piotr Andrzejewski, Adam Staniszewski, Marek P osieczek, Jerzy Bołka oraz Joachim Perlik, świętują Jubileusz 35. Lecia działalności.

OGRÓD NA SZTUKĘ 2022

Główny cel projektu niezmiennie stanowi przybliżenie mieszkańcom Gliwic twórczości lokalnych artystów oraz aktywizacja do czynnego udziału w tworzeniu oferty kulturalnej miasta.

  • Data wydarzenia: 27 sierpnia | godz. 18:00
  • Miejsce wydarzenia: Ogród na sztukę na tyłach MDK, ul. Barlickiego 3

„Radio My” – piknik – redakcje Radio Aktywni i My z Ukrainy

Na wielokulturowy wieczór z muzyką i rozmowami z redaktorami społecznych rozgłośni radiowych zapraszają radia Radio Aktywni i My z Ukrainy. Na uczestników interaktywnej
audycji czekają konkursy z nagrodami i wizyta za kulisami mobilnego studia radiowego. Razem skomponujemy idealny program na zakończenie wakacji.

RYNEK KULTURY – Portugalia

Dla jednych to wino, słońce i odpoczynek na piaszczystych plażach. Dla innych to muzyka fado. Jeszcze inni odpowiedzą: wolność i miłość. Z czym Wam kojarzy się Portugalia?

W planie:

  • Spotkanie autorskie z wybitnym znawcą kraju na krańcu Europy – MARCINEM KYDRYŃSKIM. Rozmowa o muzyce, kulturze, sztuce Portugalii i pokaz slajdów książki „Lizbona. Muzyka moich ulic”
  • Portugalska oprawa muzyczna : Nuno Gonçalves
  • Śladami KORKA i AZULEJOS – MEJK po PORTUGALSKU – animacje dla najmłodszych
  • Degustacje portugalskich win z doliny DOURO i TEJO

O godzinie 16:00 rozpoczną się twórcze zajęcia z Warsztatem Miejskim* – MEJK PO PORTUGALSKU.

Kafle azulejos i rękodzieła z drewna oraz korka, które uczestnicy będą tworzyć własnymi dłońmi.

* Warsztat miejski jest społecznością skupioną jako grupa inicjatywna „Warsztat Miejski w Gliwicach” i jako taka dąży do stworzenia w Gliwicach przestrzeni do pracy dla makerów (majsterkowiczów, twórców, artystów).

O godzinie 19:00 zapraszamy na SPOTKANIE Z MARCINEM KYDRYŃSKIM AUTOREM KSIĄŻKI „LIZBONA – MUZYKA MOICH ULIC”.

W trakcie spotkania pokaz slajdów i szeroka rozmowa o Portugalii, jej muzyce i osobistych doświadczeniach autora książki z kraju na krańcu Europy.

Jako Słowo wstępne do książki, autor zwraca się do czytelników: „Ta książka powstała nie tylko z mojej miłości do jednego z najpiękniejszych miast świata i jego przebogatej muzyki. W „Sieście” w radiowej Trójce od piętnastu lat sięgałem po muzykę krajów języka portugalskiego. Tę, którą zewsząd słychać w Lizbonie. Ta muzyka ma w sobie szczególne światło, czułość, zmysłowość. Jak i miasto, które jest jej domem. To zatem podwójny portret. Obraz miasta na krawędzi Europy i muzyków, którzy każdego dnia nadają mu ton. To, spośród niezliczonej ilości, moja wersja historii jednego miejsca na ziemi. Zaledwie chwila jego istnienia: siedemset dni twarzy, smaków, zapachów, dźwięków, nastrojów. Ciekawe, że jeśli dokładnie w tych samych dniach próbowałby portretować Lizbonę ktokolwiek inny, powstała by całkowicie odmienna książeczka. Jeśli dzięki tym stronicom ktokolwiek z Państwa zechce odwiedzić Białe Miasto, poznać je i rozwinąć parę rozpoczętych przeze mnie wątków, będę szczęśliwy. Marcin Kydryński.”

Prowadzenie spotkania autorskiego o Lizbonie: KAMIL RUBIK

Portugalia to muzyka! Tego wieczoru wystąpi dla nas Nuno Gonçalves (GITARA i WOKAL).

Portugalczyk mieszkający w Krakowie od 8 lat, zagra i zaśpiewa na żywo fado i nie tylko. W roku 2015 można było go zobaczyć w polskim programie „Mam Talent”. Jego wspaniały głos uświetni dzień portugalski w Gliwicach.

Licencjonowani dostawcy portugalskich win (w istocie Portugalczycy) zabiorą dorosłych w winną podróż po dolinie DOURO i TEJO.

Douro to jeden z najstarszych regionów winiarskich Portugalii – jak sama nazwa wskazuje, położony wzdłuż koryta rzeki Douro. Wina powstające w Dolinie Douro to zarówno świetne jakościowe czerwone wina wytrawne, jak również wina słodkie, wzmacniane, deserowe – znane jako Porto. Region Douro ma najwyższą klasyfikację wina w Portugalii – jako Denominaçao de Origem Controlada (DOC).
Dolina Douro to niezwykły górzysty teren, z przepięknymi tarasami obsadzonymi winoroślą. Ze względu na tradycję produkcji wina sięgającą ok. 2000 lat wstecz, której zawdzięcza swój urok i sławę, Dolina Douro została w 2001 roku wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Rzeka Douro która przez tysiąclecia stworzyła wspaniałe krajobrazy, jednocześnie gwarantuje wyjątkowy mikroklimat. Dzięki temu wszystko co rośnie w tym regionie musi być doskonałe i niespotykane. A wyśmienite wina produkowane są z wielu rodzimych szczepów winogron.

Tejo znajduje się w środkowej części Portugalii, w głębi lądu od stolicy Lizbony. W przeciwieństwie do innych regionów winiarskich Portugalii, Tejo jest całkowicie pozbawione dostępu do morza.. Żyzne aluwialne równiny wzdłuż rzeki Tejo, często dają fantastycznie wysokie plony dla winiarzy.
Dzieląc ziemię ze starymi wioskami, gajami oliwnymi i Montados de Sobro, Quinta do Tejo – każda z własną unikalną historią i stylem – łączy wspólny cel: produkcja wysokiej jakości win, które wyrażają wyjątkowe cechy ziemia, z której pochodzą winogrona. W rezultacie powstają wina, które zawierają entuzjazm, zaangażowanie i wspólną pracę entuzjastycznych portugalskich producentów, którzy wierzą w wyjątkowy teren, który definiuje region Tejo. Tam wierzy się w tradycję: wykorzystuje metodę miażdżenia i deptania winogron pod stopami; zbiory we wspólnocie (lokalne kobiety zbierają dojrzałe owoce podczas śpiewania tradycyjnych pieśni ludowych); stosowanie tradycyjnych zatyczek do korka (przy użyciu rodzimego, naturalnego i zrównoważonego korka portugalskiego z regionu z 30 000 akrów drzew korkowych).

Patroni medialni wydarzenia: Nowiny Gliwickie, Dzisiaj w Gliwicach, Radio CCM. 

Partnerzy wydarzenia: PKM Gliwice, Hotel Qubus

Rynek Kultury jest elementem Gliwickiego Festiwalu Kultury Kulturalia.

Festiwal Miedzianka w Gliwicach

W tym roku znany i lubiany festiwal literacki rusza w drogę i zmienia nazwę z MiedziankaFest na MIEDZIANKA po Drodze. Gliwice będą pierwszym miastem na trasie festiwalu! W planie spotkania autorskie, lekcja poezji, warsztaty dźwiękowe, strefa dziecięca, koncert, wieczorne czytanie.

PROGRAM

  • 11:00 – 12:30 Lekcja poezji z Wojciechem Bonowiczem w kawiarni Nowa Prowincja
  • 12:30 Rozpoczęcie festiwalu, powitanie i wykład inauguracyjny – Filip Springer /Park Chopina
  • 13:15 – 14:30 Greenpeace Polska zaprasza: z Łukaszem Superganem rozmawia Bartek Sabela /Park Chopina
  • 14:30 – 15:45 #solidarnizUkrainą – z Tomášem Forró rozmawia Witold Szabłowski /Park Chopina
  • 14:30 – 15:30 Radio 357 zaprasza: Opowieści dźwiękowe – wykład Anny Dudzińskiej i Olgi Mickiewicz /Park Chopina
  • 15:30 – 16:30 Metropolia GZM zaprasza: “Miasto jako wspólnota wobec kryzysów” – Joanna Erbel w rozmowie z Filipem Springerem /Park Chopina
  • 15:45 – 17:00 „Pismo” zaprasza: z Bartkiem Sabelą rozmawia Beata Kwiatkowska /Park Chopina
  • 16:00 – 19:00 Warsztaty dźwiękowe Radia 357 – (Nowa Prowincja)
  • 16:30 – 17:30 – Metropolia GZM zaprasza: “Temat rzeka” – prof. Grzegorz Hańderek, prof. Tadeusz Sławek, prof. Sadzikowska w rozmowie o Rawie z Anną Dudzińską /Park Chopina
  • 17:00 – 18:15 z Urszulą Jabłońską rozmawia Wojciech Szot /Park Chopina
  • 17:30 – 18:30 z Marcinem Mokrym rozmawia Beata Kwiatkowska /Park Chopina
  • 18:15 – 19:30 z Mariuszem Szczygłem rozmawia Wojciech Szot /Park Chopina
  • 20:00 – 21:00 koncert Michała Zygmunta /Park Chopina
  • 21:30 – 22:30 Wydarzenie plenerowe: Latarnicy i Latarniczki (goście festiwalu czytają publiczności, publiczność czyta gościom: Springer / Sabela / Meller / Jabłońska oraz Rokita / Oparek / Podgornik / Siwczyk /Kornhauser / Pielichowski ) /Park Chopina

Ponadto: Kino Letnie Deloitte, warsztaty “Metropolitalne księgi rzeczne”, strefa dziecięca Naszej Księgarni i Etnowarsztatów, mobilna księgarnia Wrzenie Świata, foodtrucki

*program może ulec zmianie

W amfiteatrze podwórka_Lato 2022

Projekt „W amfiteatrze podwórka_Lato 2022” obejmuje 4 koncerty plenerowe w podwórku przy Bednarskiej 8 w Gliwicach, które odbędą się w 4 wakacyjne niedzielne wieczory – 26.06., 17.07., 31.07. i 28.08. Początek zawsze o godzinie 19:00. Zapraszają Fundacja PaskudoFonia i Centrum Kultury Victoria.

W razie niepogody koncerty będą odbywać się w lokalu (na zapleczu Sklepiku Charytatywnego PasCuda).

Program

17.07. Jacek Kadis
31.07. Gabi Gunia
28.08. Marek i Michał Andrzejewscy

Marek Andrzejewski – autor, kompozytor, wokalista.
Współzałożyciel i filar Lubelskiej Federacji Bardów. Jego kompozycje są melodyjne i optymistyczne. Teksty zaś skłaniają do zastanowienia i zapadają w pamięć. Co ciekawe, te najbardziej gorzkie i frapujące mają jednocześnie najweselsze melodie. Pewnie dlatego Marek został krzyknięty
najbardziej uśmiechniętym Bardem (to może być zadanie dla psychiatry). Kojarzony jest z Krainą Łagodności, nurtem piosenki literackiej i poetyckiej (ze względu na niebanalne teksty), a także z Liryką Politechniczną, której jest czołowym przedstawicielem dzięki festiwalowi YAPA. Nie poddaje się prostemu zaszufladkowaniu, jego muzyka jest fuzją jazzu, folku, bossa novy i ballady. Na scenie śpiewa swoje piosenki już od 30 lat, ale się do tego nie przyznaje, nie chcąc wyjść na starego zgreda.

Sposobem na odmłodzenie wizerunku są koncerty wykonywane wspólnie z synem Michałem -bardzo zdolnym pianistą i producentem muzycznym. Dzięki Michałowi utwory Marka zyskały nowoczesne brzmienie i młodzieńczy wigor (druga młodość najstarszych piosenek). Artysta ma w swoim dorobku około 14 płyt (nikt nie wie dokładnie) nagranych z Lubelską Federacją Bardów oraz płyty autorskie: „Trolejbusowy batyskaf” (1997), „Dziesięć pięter” (2003), „Elektryczny sweter” (2012), „Akustycznie” (2015), „Hasztagi” (2018). 22 kwietnia 2021 ukazała się najnowsza płyta „Wariactwo” zaaranżowana i nagrana wspólnie z synem Michałem.

„Ma w sobie jakąś charakterystyczną jasność, jakąś młodzieńczą pogodę ducha, optymizm działający
wprost zaraźliwie na publiczność.” – Jan Poprawa krytyk muzyczny

Letnie Kino Plenerowe – 28 sierpnia – Wójtowa Wieś

O godzinie 18:00 rozpocznie się seans dla młodych widzów – film pt. „Bella i Sebastian 3” (7+).

Odkąd Bella urodziła piękne i zdrowe szczenięta, Sebastian jest wniebowzięty. Psiaki o imionach Atos, Portos i Aramis rosną jak na drożdżach i kudłata rodzinka co dzień przynosi całej okolicy mnóstwo radości. Niestety to szczęście wkrótce zburzy pewien nieznajomy, który pojawi się w wiosce żądając oddania Belli i jej dzieci. Twierdzi on, że jest jej prawowitym właścicielem i choć źle mu z oczu patrzy, sąd musi przyznać mu rację. Sebastian jest załamany, ale nie zamierza się poddać. Pod osłoną nocy ucieka w góry w towarzystwie swych ukochanych psiaków. Ich tropem rusza tajemniczy nieznajomy, a co gorsza zbliża się załamanie pogody… (źródło: filmweb.pl)

O godzinie 20:00 zapraszamy na finałowy film z cyklu Letniego Kina Plenerowego „The Square”

Christian (Claes Bang) ma wszystko pod kontrolą. Jest atrakcyjnym mężczyzną o wielkim uroku osobistym. Niedawno się rozwiódł i lubi wdawać się w niezobowiązujące romanse, a młoda amerykańska dziennikarka (Elisabeth Moss) może okazać się jego nowym trofeum. Na co dzień Christian jest dyrektorem prestiżowego muzeum sztuki nowoczesnej, co daje mu władzę i idealną pozycję społeczną. Do tego przykładnie opiekuje się córkami, jeździ kosztującą fortunę Teslą i wspomaga potrzebujących – zwłaszcza, jeśli nie wymaga to od niego zbyt dużego wysiłku. Jednak podczas przygotowań do premiery instalacji „The Square”, z którą wiąże ogromne nadzieje, utrzymanie starannie pielęgnowanego wizerunku okaże się być dla niego nie lada wyzwaniem. (źródło: filmweb.pl)

Materiały przygotowane przez CK Victoria. Źródła:

  • https://ckvictoria.pl/wydarzenie/wesoly-wedrownik-warsztaty-gospel/
  • https://ckvictoria.pl/wydarzenie/ogrod-na-sztuke/
  • https://ckvictoria.pl/wydarzenie/rynek-kultury-portugalia/
  • https://ckvictoria.pl/wydarzenie/festiwal-miedzianka-w-gliwicach/
  • https://www.paskudofonia.pl/projekty/w-amfiteatrze-podworka-lato-2022-koncert-marka-i-michala-andrzejewskich-28-08-godz-1900/
  • https://ckvictoria.pl/wydarzenie/letnie-kino-plenerowe-28-sierpnia-wojtowa-wies/

client-image
client-image
client-image
client-image

Podobne artykuły

Ulubiony Portal Gliwiczan

102,205FaniLubię
14,753ObserwującyObserwuj
1,138ObserwującyObserwuj

Inne artykuły