Szczepionka przeciwko COVID-19 to jeden z kluczowych elementów powstrzymania rozprzestrzeniania się koronawirusa. Wyzwala w naszym organizmie człowieka naturalną produkcję przeciwciał. Stymuluje komórki odpornościowe tak, aby chroniły przed zachorowaniem i możliwym ciężkim przebiegiem COVID-19. By jej efekty były jak najlepsze i jak najszybsze, musimy być odpowiedzialni – i solidarni. Przestrzeganie kolejności szczepień według wyznaczonych grup ma tu niebagatelne znaczenie!

– Zainteresowanie szczepieniami przeciw COVID-19 wśród personelu medycznego naszej placówki jest duże. Biorąc udział w programie szczepień, chronimy siebie, swoich bliskich, osoby w naszym otoczeniu i – co bardzo ważne – naszych pacjentów – mówi dr Anna Dołaszyńska-Żółkiewska ze Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach.

Pierwsze dawki (tzw. etap zerowy szczepień) są przeznaczone dla osób, które są najbardziej narażone na zakażenie. To pracownicy sektora ochrony zdrowia (w tym wykonujący indywidualną praktykę), pracownicy domów pomocy społecznej i pracownicy miejskich ośrodków pomocy społecznej oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych oraz rodzice wcześniaków.

Dostępność terminów szczepień przeciw COVID19 jest uzależniona od dostaw kolejnych dawek szczepionki do Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach.

Placówka pełni funkcję szpitala węzłowego stanowiącego miejsce zaszczepienia pracowników podmiotu oraz personelu innych jednostek sektora ochrony zdrowia m.in. szpitali, przychodni, aptek oraz pracowników administracyjno-technicznych tych jednostek. Ile czasu powinno upłynąć pomiędzy dawkami szczepionki? czas minimalny to 21 dni, jeśli pacjent nie uzyskał kwalifikacji w trakcie planowanego drugiego terminu szczepienia, należy przyjąć drugą dawkę możliwie jak najszybciej.

Jak się rejestrować na szczepienia?

Dla grup 0 i 1 pierwszym krokiem jest rejestracja online pod adresem: https://szpital4.gliwice.pl/szczepienie-covid-instytucje po dostawie szczepionek do szpitala, zarejestrowani otrzymają wiadomość SMS w momencie udostępnienia terminów szczepień do rejestracji pod adresem: https://szczepienia.szpital.gliwice.pl/ należy się zarejestrować na DWA terminy naraz (1 dawka + 2 dawka), zalecana jest rejestracja w jednym punkcie szczepień, czyli np. Kościuszki 29 (1 dawka) + Kościuszki 29 (2 dawka) nie ma możliwości dokończenia szczepienia w innym podmiocie/mieście z uwagi na otwarcie przez dany podmiot e-skierowania odległość pomiędzy terminami powinny wynosić minimum 21 dni.

Jak wygląda szczepienie i jak się do niego przygotować?

Do szczepienia należy zgłosić się punktualnie, należy wydrukować kwestionariusz, wypełnić go w dniu szczepienia i zabrać ze sobą, jeśli jest to niemożliwe, należy przyjść 10 minut wcześniej i wypełnić kwestionariusz w poczekalni, po kwalifikacji lekarskiej podawana jest szczepionka, po zaszczepieniu należy pozostać w poczekalni przez 15-30 minut ze względu na ryzyko wstrząsu anafilaktycznego (w punktach szczepień są zestawy antywstrząsowe), informacje o zaszczepieniu będą dostępne w internetowym koncie pacjenta.

Gdzie znajdują się punkty szczepień?

Na terenie Szpitala Miejskiego nr 4 przy ul. Kościuszki 29 po wjeździe od strony ul. Sobieskiego punkt szczepień znajduje się w drugim budynku po lewej stronie około 40 metrów od szlabanu, wjazd na teren szpitala dla osób szczepionych jest bezpłatny. na terenie Szpitala Miejskiego nr 4 przy ul. Zygmunta Starego 20 punkt szczepień znajduje się w głównym budynku szpitala (część administracyjna z siedzibą zarządu), wejście od ulicy Kościuszki, na parterze wjazd na teren szpitala dla osób szczepionych jest bezpłatny.

Szczegółowe i aktualne informacje na temat szczepień można uzyskać, dzwoniąc na bezpłatną infolinię Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19 pod numer 989. Połączenie jest bezpłatne.

źródło: UM Gliwice

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here