Gołąb jaki jest, każdy widzi. I choć z pozoru nie są groźne, to obecnie stanowią jedną z najbardziej uciążliwych plag w polskich miastach.

Okazuje się, że problemem są nie tylko brudne chodniki, elewacje budynków i ulice, ale przede wszystkim choroby, wywołane przez pasożyty przenoszone przez gołębie. W ich odchodach mogą występować nicienie, glisty, tasiemce. W piórach zaś, pomieszkuje obrzeżek (rodzaj kleszcza!) będący przyczyną m.in. boreliozy.

W walce z latającym kłopotem, nie pomagają również mieszkańcy, którzy dokarmiając ptaki, uzależniają je od siebie. Warto wiedzieć, że aby pozbyć się nieproszonych gości z gliwickich drzew, władze miasta są zmuszone do uruchomienia procedury uzyskania zgody Ministra Środowiska na odstraszanie ptaków.

Jak zauważa rzecznik MZUK Iwona Kokowicz – W niektórych miejscach Gliwic, z uwagi na gołębie, kwietniki muszą być obsadzane roślinami ozdobnymi tylko z liści, bo tych akurat gołębie nie zniszczą. A szkoda, bo przyjemnie jest patrzeć na barwne kwitnące „dywany”.


Przypominamy o przepisie dotyczącym dokarmiania gołębi: 

Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Gliwice (Uchwała Nr V/124/2007 Rady Miejskiej w Gliwicach z dnia 29 marca 2007 r.) 

§10.5. Zabrania się dokarmiania gołębi w okresie od 21 marca do 30 listopada. Dopuszcza się dokarmianie gołębi w okresie zimowym tj. od 1 grudnia do 20 marca, oraz – w ciągu całego roku – na obszarze niezabudowanym budynkami. 

1 KOMENTARZ

  1. Bzdury. Krucjata nie oparta na żadnych dowodach – podkreśla Walasz. – Ostatnie badania naukowe udowodniły: gołębie są nosicielami kilkunastu patogenów, które jednak absolutnie nie szkodzą ludziom. Nie zanotowano ani jednego przypadku, by te ptaki przeniosły jakąkolwiek chorobę – wyjaśnia ornitolog.- Radni zaś, zamiast zakazywać dokarmiania, powinni zastanowić się nad tym, jak stworzyć więcej zielonych terenów w mieście – kwituje Walasz.

    Jan Banaś, szef Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, potwierdza, że do tej pory nie zetknął się ani razu z zakażeniem pacjenta przez gołębia czy jego odchody.
    https://gazetakrakowska.pl/krakow-zakazac-karmienia-golebi-po-co-komu-ta-krucjata-sonda/ar/901400In response to questions about the effects of pigeons on human health, in 1986 the Association of Pigeon Veterinarians issued a statement that concludes, “…to our knowledge, the raising, keeping, and the exercising of pigeons and doves represents no more of a health hazard than the keeping of other communal or domestic pets.”http://www.picasuk.com/do_birds_spread_diseases.html

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here