Zdarza się, że ludzie, widząc osobę leżącą lub bezwładnie osuniętą na ławce w parku czy na przystanku, myślą: „pewnie pijak” i… przechodzą obojętnie. Niestety, w wielu wypadkach może być to sroga w skutkach pomyłka.

Przykładem prawidłowej reakcji jest interwencja policjanta, który, jadąc o zmierzchu mało uczęszczaną ulicą, spostrzegł zarys – jak się domyślał – leżącego człowieka.

8 marca policjant Referatu Kryminalnego Komisariatu Policji IV w Gliwicach nie miał służby – jechał prywatnym samochodem, gdy zauważył leżącą w ciemnościach, na chodniku, postać. Człowiek ten nie ruszał się. Co oczywiste, wzbudziło to niepokój kierowcy, który natychmiast zatrzymał pojazd w pobliskiej zatoczce autobusowej.

Było już ciemno, panował chłód i padał deszcz. Jak się okazało, na chodniku leżał mężczyzna, który miał wielkie trudności z odpowiedzią na zadane pytania. Policjant zauważył, że nie może też się poruszać, a tym bardziej wstać. Człowiek był przemoczony i wszystko wskazało, że zasłabł. Nie było od niego czuć alkoholu.

Funkcjonariusz natychmiast zadzwonił pod numer 112, a dyspozytor skierował na miejsce załogę pogotowia. Po ocenie zachowania poszkodowanego stwierdził, że najprawdopodobniej doznał on udaru. W tym momencie na miejscu zatrzymał się jeszcze inny kierowca, z którym policjant przeniósł chorego na zadaszoną ławkę przystanku. Panowie podtrzymywali z poszkodowanym kontakt i zrozumieli, że szedł na nocną zmianę do jednej z firm w rejonie. Niestety, młody, trzydziestoparoletni mężczyzna nagle upadł bez świadomości.
Po przyjeździe pogotowia pacjent został zabrany do szpitala. Aby zadbać o chorego i jego miejsce pracy, powiadomiono firmę.

Działanie sierż. szt. Tomasza Koniczka i drugiego, nieznanego w chwili pisania informacji, kierowcy zasługują na pochwałę. Ich empatia najprawdopodobniej przyczyniła się do uratowania mężczyźnie życia i zdrowia. Przypomnijmy – było przejmująco zimno, człowiek leżał przemoczony, skrajnie zziębnięty i nie mógł się poruszyć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here