Reprezentacyjny budynek dyrekcji byłej Huty Gliwice w połowie października ponownie trafi pod młotek

Okazały gmach przy ul. ks. Hlubka 4 doskonale nadaje się na siedzibę banku, hotelu, instytucji publicznej, apartamentowca czy dużej firmy. Kto zostanie jego właścicielem? Tego dowiemy się być może w połowie listopada. Obiekt oferowany będzie na sprzedaż łącznie z działkami o powierzchni około 0,25 ha.


wizualizacja: UM Gliwice

 

Stojący na działce o powierzchni 1944 m2 gmach wzniesiono w latach 1913–1915. Składa się on z dwóch części – wyższej przyległej do ul. ks. Hlubka i niższej przy ul. Piwnej. Na czterech kondygnacjach znajdują się 134 pomieszczenia o łącznej powierzchni użytkowej 3954 m2. Obiekt jest wyposażony w instalacje: elektryczną, wodociągową, kanalizacyjną, telefoniczną i centralnego ogrzewania, jednak w większości wymagają one naprawy lub wymiany. Wyższa część budynku ma wymieniony dach.

Atutem tej nieruchomości z pewnością jest lokalizacja – w centrum miasta, w pobliżu zmodernizowanego dworca PKP i zjazdu Drogowej Trasy Średnicowej. Dojazd do największego w Polsce węzła stanowiącego skrzyżowanie autostrad A4 i A1 zajmuje około 10 min (5 km).

 Budynek przy ul. ks. Hlubka 4 to reprezentacyjna budowla wzniesiona na początku XX stulecia, w okresie największej prosperity huty założonej przez Salomona Huldschinsky’ego. Mimo upływu lat wciąż wiele elementów przypomina o dawnej świetności. To klatka schodowa z kutymi balustradami czy reprezentacyjne wejście do budynku – podkreśla Ewa Pokorska, miejski konserwator zabytków. Główne wejście do budynku zaakcentowano czterema masywnymi kolumnami jońskimi, zwieńczonymi trójkątnym naczółkiem. Zdobią je także płaskorzeźby przedstawiające alegorię przemysłu ciężkiego, handlu, żeglugi i budownictwa oraz symbole hutnicze – obcęgi, młot i żelazko. Prawdziwą perełką jest natomiast wpisany do rejestru zabytków wystrój gabinetu dyrektora i sali konferencyjnej. Składają się na niego oryginalne drewniane okładziny ścian i drzwi, meble, kominki oraz zegar. Zachowały się także obrazy. W sali konferencyjnej są to personifikacje handlu i przemysłu, ognia, wiatru, wody i światła, a w gabinecie dyrektora – obrazy o tematyce hutniczej i z motywami roślinnymi.

Cena wywoławcza nieruchomości (sprzedawanej i przeznaczonej do zagospodarowania łącznie z działką, na której jest posadowiona dyrekcja oraz z sąsiednią niezabudowaną działką o powierzchni 562 m2) wyniesie 6 918 000 zł brutto.

źródło i foto: UM Gliwice

 

70 KOMENTARZE

  1. Hotel, bez miejc parkingowych 😮 ? Sprzedaja juz kilka lat i nie widza problemu. Najlepie zeby tak piekny budynek pozostal w rekach miasta. Zamiast przenosic czesci UM na jakies peryferia to tutaj mogliby funkcjonowac.

  2. Nikt nie zostanie, mieszkam dosłownie na przeciwko i budynek ten próbują sprzedać od lat, a cena jest z kosmosu, więc nadal będzie stał i robił za miejsce spotkania wszystkich żuli w Gliwicach…

  3. A może przerobić to faktycznie na Hotel dla tych co Gliwic jeszcze nie widzieli i chcą je zwiedzić w sumie blisko mieli by od dworca do niego jak i też do centrum handlowego jak i przystanków autobusowych na Placu Piastów. A plac za nim przerobić częściowo na parkingi i miejsca z zielenią dla odpoczynku. A całą resztę tego dużego placu na osiedle mieszkalne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here