SixSilver Jubiler Gliwice

Miasto dołoży do wymiany pieca

Nadchodzą zimniejsze dni, a to oznacza, że wkrótce w pełni rozpocznie się sezon grzewczy, a wraz z nim palenie w piecach. Warto pamiętać, że dzięki miejskim dotacjom można uzyskać częściowy zwrot kosztów poniesionych na modernizację systemu ogrzewania. Dofinansowanie może wynieść nawet 8000 zł!

FORUM

Gliwice od lat wspierają mieszkańców, dofinansowując wymianę przestarzałych pieców na nowoczesne i ekologiczne systemy. Od 1997 r. na dotacje przeznaczono z budżetu miasta ponad 10 mln zł, z czego 8,3 mln zł na zmianę systemu ogrzewania, a 2,5 mln zł na instalacje odnawialnych źródeł energii, w tym pomp ciepła. Tylko w tym roku rozpatrzono już ok. 400 wniosków na wymianę ogrzewania na kwotę ok. 2,7 mln zł i 24 związanych z instalacją OZE o wartości ok. 135 tys zł.

Zgodnie z tzw. uchwałą antysmogową właściciele przestarzałych kotłów są zobowiązani do ich wymiany. Jeśli kocioł/piec ma ponad 10 lat od daty produkcji lub nie posiada tabliczki znamionowej, musi zostać wymieniony do końca 2021 r. Urządzenia eksploatowane od 5 do 10 lat można użytkować najdalej do końca 2023 r., a krócej niż 5 lat – do końca 2025 r. Nieco dłużej, bo do końca 2027 r. można użytkować kotły spełniające wymagania w zakresie emisji zanieczyszczeń określonych dla klasy 3 lub klasy 4 według normy PN-EN 303-5:2012.

Choć zakończył się pilotażowy program PONE, mieszkańcy Gliwic nadal mogą starać się o dotacje na zmianę ogrzewania. Aby otrzymać dofinansowanie z miejskiego budżetu należy wymienić stary piec lub kocioł węglowy  i zastosować ogrzewanie gazowe, olejowe, elektryczne, lub przyłączyć się do miejskiej sieci ciepłowniczej albo zainstalować kocioł na paliwo stałe z automatycznym załadunkiem paliwa, bez dodatkowego rusztu i bez możliwości jego montażu, spełniające wymagania klasy 5 w zakresie emisji i sprawności cieplnej wg normy PN-EN 303-5:2012. Wysokość dotacji jest uzależniona od zakresu wykonanych prac i może pokryć do 50% kosztów kwalifikowanych, do 4000 zł. Jeżeli w czasie ostatnich 4 lat została wykonana termomodernizacja budynku, dofinansowanie może wynieść do 8000 zł.

Z pomocy miasta mogą skorzystać również te osoby, które instalują ogrzewanie w nowo wybudowanych lokalach. W tym przypadku na zwrot części kosztów można liczyć w przypadku montażu pompy ciepła, bądź kotłów na paliwo biomasowe spełniające wymagania klasy 5 w zakresie emisji i sprawności cieplnej wg normy PN-EN 303-5:2012.

Wnioski o dotację przyjmowane są w Biurze Obsługi Interesantów, na parterze Urzędu Miejskiego przy ul. Zwycięstwa 21 w Gliwicach. Więcej informacji dostępnych jest na stronie internetowej bip.gliwice.eu/strona=50,104,14 oraz w Biurze Obsługi Interesantów (hol Urzędu) – stanowisko Wydziału Środowiska lub pod nr. tel. 32/239-13-02.

źródło: UM Gliwice
fot. pixabay

53 KOMENTARZE

 1. A KTO SIĘ W KOŃCU WEŹMIE ZA BALKONOWYCH TRUCICIELI?
  OKNA PRZEZ CAŁY ROK NIE MOŻNA SPOKOJNIE OTWORZYĆ BO WIECZNIE ŚMIERDZI PAPIEROSAMI!!!!!
  CODZIENNIE PRZEZ TAKICH BARANÓW WYPALAMY MY I DZIECI PO KILKA PAPIEROSÓW.
  A POTEM BĘDZIE, ŻE NIEPALĄCY A MAMY RAKA PŁUC CZY INNE ŚWIŃSTWO!!!
  CZY JEST NA TAKICH JAKAŚ SIŁA??

 2. Urszula Keczma jak jest jesień albo zima to zawsze śmierdzi, bo ludzie palą w piecach. Tak jest od lat, trzeba się ogrzać, a na gaz czy prąd ludzi nie stać w krajum, w którym minimalna wynosi w przeluczeniu 400 euro, a ceny energii te same co w innych krajach. Prąd za to mamy najdroższy.

 3. Nie chodzi o wymiane pieca, ale o srodki na opal. Gaz drozeje. Ludzi nie stac na grzanie amerykanskim gazem, ktory jest drozszy od rosyjskiego. Co z tego, ze miasto doplaci za wymiane pieca? Za ogrzewanie nie doplaci. Cala sprawa smogu jest sztucznie nakrecana, zeby ludzi zmusic do kupowania gazu i grzania prądem. Smogu nie ma.

 4. Karolina Postół powodzenia! Panie na szczęście są na tyle miłe, że mówią co i gdzie i jak
  Zadzwoniłam do mamy się jeszcze upewnić z tym tematem i mówiła, że ponoć teraz przepisy i wielkość kwot znowu się zmieniły i są większe. Zatem… 3 mam kciuki

 5. Bzdury nie ma takiej kwoty jak 8 tyś zwrotu.
  Czy do 8 tyś. Dostaje się połowę za piec i za wkład kominowy więc przestańcie powtarzać i pisać głupoty o czymś o czym nie macie pojęcia!!

 6. Sprawa jest prosta do rozwiązania. Wystarczy poprzez podatki lub dopłaty tak skalkulować cenę mediów, żeby ogrzewanie gazem czy olejem było tańsze niż węglem. Ludzie wtedy sami zrezygnują z kopciuchów 🙂

 7. Niekoniecznie. Jest też system ogrzewania na podczerwień – elektrycznie i nie wynosi miesięcznie więcej niż ogrzewanie węglowe. Wiem, bo posiadam 🙂

 8. Jeszcze trochę tego sukcesu gospodarczego windującego ceny energii i wrócę do kopciucha z pieca elektrycznego, bo mnie zaczyna być nie stać na czyste ogrzewanie!

 9. 10 tys zl 4 sezony temu piec z podajnikiem i podlaczeniem. Wtedy nikt nie mowil jaki ma byc piec. Wiec w tym moge palic jeszcze tylko w nastepnym sezonie.. zarty sobie z ludzi robia.

 10. To jest dosc wyraznie napisane z tego co kiedys czytalam. Mozna skladac papiery juz przed wymiana z tego co kojarze i wymieniac po zakwalifikowaniu dopiero.

 11. Ale kto mowi, ze dofinansowanie 8000 ma pokryc dokladnie calosc kosztow? Inna sprawa, ze koszty pieca za rozne w zaleznosci od powierchni do ogrzania.

  U nas wielorodzinnym domu to koszt ok 20 000 a dofinansowanie dla wspolnot to 4000.

 12. Zalezy czy wspolnota czy osoba prywatna i jeszcze kilka warunkow. Przynajmniej tak bylo jak bylo PONE to byla opcja 8000 jak sie spelnilo warunki i standardowa 4000

 13. Zły tytuł….nie truj siebie i sąsiada…..mieszkam w bloku wybudowanym w latach 50-tych . Jak wiadomo w tych latach nikt nie myślał o jakiejś tam ekologii , budowało się szybko i tanio. Miałem w każdym pokoju piec węglowy. W 2007 roku za kwotę 12 tys. zł zmieniłem ogrzewanie na etażowe gazowe kocioł gazowy dwufunkcyjny , mam wszystkie zezwolenia i odbiory i co? Żadnej kasy nikt mi nie doplacił a sąsiad co ma dalej kopcące kafloki do dzisiaj się śmieje i puka w czoło , jaki to głupi jestem , bo on czeka aż mu za darmo wymienią ogrzewanie na ekologiczne. W tym teoretycznym kraju nie opłaci się być ekologicznym.

 14. W nowym nie da się spalić smieci, trzeba dolozyc z własnej kieszeni parę złotych na wymianę, wypełnić wnioski… Łatwiej i taniej jest nic nie zmieniać.

 15. To też nie jest takie różowe. Owszem, niby jest dotacja ale już po wymianie składa się całą dokumentację, wszystko co było wymagane wt się okazuje, że dotacja może i jest ale trzeba się teraz na listę oczekujących zapisać i liczyć na szczęście, że się dostanie. Najgorsze, że wcześniej nikt tego nie powiedział. Jedyny plus, że wygoda i czysto. Ale uwaga na te niby dotacje.

 16. Koszt pieca 9,7tys , całość inwestycji u nas 19tys miasto daje 8tys , realizacja za parę dni , na załatwienie firmy miasto daje 7dni (!) Termin prawie nierealny , nam się udało bo mogliśmy “przekierować środki”.

 17. Czy Pani raczy żartować? 90% należy się osobą które mają 600zł dochodu na osobę, przy 4 osobach to jest 2400 miesięcznie. Jestem wręcz pewien że takie osoby nie myślą o wymianie pieca, wykonania docieplenia bo dołożenie dla nich 5300 do interesu jest znaczącym wydatkiem w ciągu roku. Myślę, że taką rodzinę ledwo stać na opał. Osoby które mają dochód 1600 zł netto na osobę dostają 30% dotacji zwracanej z podatku dochodowego od 2019 roku. Jak jest dwóch emerytów(dajmy na to 3400 netto sumarycznie dochodu) to również myślę, że ostatnie o czym pomyślą to wydanie 38 tysięcy na termomodernizację… Ten program to tylko wyborczy afisz.

 18. Ja mówię o tych lokalach które należą do nich czyli gminnych. Dlaczego przepraszam to ja mam dokładać do ICH własności? Osobiście wstawiam na własny koszt okna-sama bo administracja ani myśli się ruszyć.wiec co jeszcze? Może elewację odremontuje,bo tynk się sypie?

 19. Trochę brakuje edukacji w kwestii palenia węglem. Przede wszystkim rozpalanie od góry gdzie płomień i żar idą w dół pieca a spaliny się dopalaja. Zdecydowanie mniej dymu i sadzy. Dłużej trzyma temperaturę. Podobnie jak z kotami z podajnikiem gdzie paliwo dostarczane jest od spodu a żar jest o góry.

 20. Trują nie tylko sąsiadów Mimo wysokich temp. jak na tą porę roku ponad 20st TO I TAK W GLIWICACH PRZEKROCZONE SĄ JUŻ DOPUSZCZALNE NORMY STĘŻENIA DWUTLENKU WĘGLA Z G R O Z A !!!

 21. Ale czemu, lub dla czego miasto ma dokładać ??? Miasto czyli ja, Pani, Pan ??? Jak za chwilę nie będzie można wjechać do centrum starym samochodem to miasto też mi dołoży żeby było mnie stać na zakup nowego ekologicznego ???

 22. Się truje bo ludzi na wymianę nie stać.Bo wpierw trza wydać żeby dostać ten zwrot.A jakby już X lat temu miasto wzięło dupe w troki i skupili się na wymianie staroci zgłaszanych przez ludzi to dzisiaj już byłoby zdrowiej na płucach

 23. Artur Rosołowski właśnie do tego dążę, budując dom chciałem od razu instalować kolektory słoneczne i piec gazowy – pytałem o jakieś dofinansowanie na to i otrzymałem odpowiedz ze się nie da bo nikt w domu nie jest jeszcze zameldowany (jak miał być jak to była budowa). Poradzono mi abym zrobił prostą instalacje, wprowadził się do domu, wystąpił o dofinansowanie i przerobił instalacje na „ekologiczną” – remont w NOWYM domu. Odpowiedziałem ze pierd…… takie rady i po prostu wydałem własne pieniądze na docelowy sprzet

 24. Ciekawe jest to ze żaden z tych „programów” nie przewiduje gratyfikacji dla ludzi którzy budując do nie wstawiają kopciucha tylko od razu inwestują swoje oszczędności w zakup nowoczesnego pieca np gazowego

 25. Michał Stycz a teraz znowu czas porownac ich zarobki z naszymi. 🙂 Jesli Polak mialby ogrzewac dom elektrycznie to musialby zywic sie mleczami i kamieniami. 🙂

 26. Ten program ma jedna podstawowa wade. Warunkiem przyznania dotacji powinna byc termomodernizacja budynku wraz z wymiana pieca na GAZOWY…..a nie na nowszy piec weglowy. W holandi planuja juz pozbyc sie piecow gazowych na rzecz elektrycznych, a my dalej weglem sie babramy

 27. parę lat temu zmieniłem z węglowego na gazowy piec dotacji od miasta 0 zł pomimo wszystkich pozwoleń odbiorów itd NIE ŁŻYJ FRANKIEWICZ OSZUŚCIE

Dodaj komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here