Nowe mieszkania deweloperskie na obszarze Aglomeracji Śląskiej cieszą się dużym zainteresowaniem ze strony kupujących. Najlepsze firmy sprzedają swoje inwestycje „na pniu”. Nie przeszkadzają rosnące ceny ani zmiany oprocentowania kredytów. O czym warto pamiętać, decydując się na zakup nieruchomości w Gliwicach?

Czy nowe mieszkania deweloperskie wciąż będą drożeć?

Niestety, ale wiele wskazuje na to, że tak. Składa się na to szereg czynników: zarówno tych wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Wśród tych pierwszych można wskazać na galopującą inflację, która przekroczyła już próg siedmiu procent oraz na podniesienie oprocentowania przez Radę Polityki Pieniężnej.

Jednym z głównych winowajców wzrostu cen mieszkań jest także pandemia COVID-19. To właśnie dlatego liczące się w branży firmy, na przykład działający m.in. w Gliwicach deweloper, Dom100.eu, stanęły przed wieloma nowymi wyzwaniami, z którymi musiały sobie radzić.

Koronawirus wprowadził do światowej gospodarki wiele przestojów, a te poskutkowały zakłóceniem łańcuchów dostaw. Fabryki, które przez kilka tygodni (a nierzadko nawet miesięcy) nie działały, doprowadziły do braków towarów budowlanych na magazynach. 

Inwestycja deweloperska w Gliwicach: Apartamenty Poezji III

Hurtownie, które miały wybrane produkty na magazynach, na przykład płyty OSB, zaczęły podnosić ich ceny, bo wiedziały, że firmy budowlane, które chcą utrzymać ciągłość produkcji, kupią je nawet po zawyżonej kwocie. Szacuje się, że w listopadzie 2021 roku uśredniony wzrost cen w budowlance (w ujęciu rocznym) wyniósł 21%. Nie mogło to pozostać bez wpływu na ceny nowych inwestycji mieszkaniowych.

Eksperci prognozują, że inflacja przekraczająca 4% zostanie z nami na dłużej, być może nawet na dwa-trzy lata. Jeśli złotówka wciąż będzie tracić na wartości, to jest bardzo prawdopodobne, że jeszcze bardziej napędzi to spiralę cen we wszystkich sektorach rynku: w tym także w nieruchomościach. 

Nowe mieszkania w Gliwicach — co warto wiedzieć?

Szacuje się, że uśredniony wzrost cen nieruchomości w Gliwicach wyniósł 9-10% w ujęciu rocznym. Za metr kwadratowy trzeba zapłacić około 6,5 tysiąca złotych. Dla kontrastu, w oddalonych zaledwie o 25 kilometrów Katowicach, za jeden mkw wydamy aż 7,5 tys. PLN. 

Gliwice są bardzo atrakcyjnym miejscem do życia między innymi ze względu na bardzo dobre skomunikowanie z otoczeniem. W granicach administracyjnych gminy krzyżują się autostrady A1 i A4. Oznacza to, że szybko można dotrzeć zarówno na zachód, na przykład do Wrocławia, jak i na północ, do Łodzi czy Trójmiasta. 

Miasto może pochwalić się bardzo dobrze rozwiniętą siatką połączeń kolejowych i autobusowych. Deweloperzy, którzy działają w Gliwicach, na przykład Dom100.eu, który sprzedaje właśnie lokale mieszkaniowe na terenie Apartamentów Poezji III, doskonale wiedzą, że świetne skomunikowanie z otoczeniem, bogata baza edukacyjna oraz atrakcyjny rynek pracy, to cechy, które są niezwykle pożądane. 

Inwestycja deweloperska w Gliwicach: Apartamenty Poezji III

Czym powinno wyróżniać się dobre mieszkanie od dewelopera?

Bez względu na to, czy są to nowe apartamenty o powierzchni przekraczającej 90 mkw, czy kawalerki, warto docenić funkcjonalny układ pomieszczeń, garaże podziemne (które udrażniają ruch na terenie osiedla) oraz proekologiczne rozwiązania. 

W Polsce stopniowo przybywa pojazdów elektrycznych. Przemieszczanie się takim samochodem po Gliwicach na pewno przyniesie nam wymierne oszczędności. Najlepsze firmy, które tworzą osiedla mieszkaniowe, dają mieszkańcom dostęp do ładowarki elektrycznej, dzięki czemu każdy może szybko zasilić pojazd w niezbędną energię.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here