SixSilver Jubiler Gliwice

Mija 20 lat od wizyty papieża Jana Pawła II w Gliwicach. Z tej okazji Miasto Gliwice zaprasza do wspólnego świętowania tej rocznicy.

Finał obchodów zaplanowano na 15 czerwca – odbędzie się wtedy gra miejska „Papież i gliwiczanie” oraz koncerty na pl. Krakowskim i Scenie Bajka.

tygiel

15 czerwca 1999 roku tłumy katolików szykowały się na spotkanie z Ojcem Świętym z w Gliwicach. Niestety – Jan Paweł II zachorował i nie pojawił się na gliwickim lotnisku. Homilię w jego zastępstwie odczytał arcybiskup Józef Kowalczyk. Dwa dni później, 17 czerwca, Jan Paweł II postanowił jednak zrobić gliwiczanom niespodziankę i o godz. 11.55 wylądował na lotnisku na Trynku. Wielotysięczna rzesza pielgrzymów przywitała go gromkim „Kochamy Ciebie!”.

Z okazji 20 rocznicy papieskiej wizyty w Gliwicach, Miasto Gliwice, Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach i Diecezja Gliwicka zapraszają do wspólnego świętowania.

15 czerwca gliwiczanie stworzą symboliczny łańcuch serc. Będzie go można zobaczyć na skwerach Dessau i Doncaster. Warto poszukać tam również tabliczek z myślami i wypowiedziami Jana Pawła II. A o godz. 11.00 wspólnie cofniemy się 20 lat wstecz i zagramy w grę miejską „Papież i gliwiczanie”. Początek przy Bibliotece Centralnej.

Już o godz. 14.00 zaczniemy gromadzić się na pl. Krakowskim. Tam w rodzinnym gronie będziemy malować obrazy inspirowane zdaniem Jana Pawła II – „Dłonie są krajobrazem serca”. O godz. 16.00 rozpocznie się niezwykły koncert. Wezmą w nim udział: Chór AZM Politechniki Śląskiej, Regionalny Zespół Pieśni i Tańca Lipowianie, Jacek Kierok i Górnicza Orkiestra Dęta KWK Sośnica. Wszyscy artyści wystąpili w przeszłości przed Ojcem Świętym.

Na godz. 19.00 na Scenie Bajka (kino Amok, ul. Dolnych Wałów 3) zaplanowano drugi, bardziej kameralny występ. W poetycko-refleksyjnym koncercie „Ucisz serce” wystąpią: Barbara Bursztynowicz, Agnieszka Bielanik-Witomska, Ireneusz Miczka, Jarosław Spałek i Klaudiusz Kania. Bezpłatne bilety będzie można odebrać od 6 czerwca w kasach Bajki i Teatru Miejskiego w Gliwicach (ul. Nowy Świat 55–57) w godz. 10.00–19.00.

Więcej informacji na temat miejskich obchodów można znaleźć na stronie biblioteka.gliwice.pl

78 KOMENTARZE

 1. Papież kiedy umarł miał 85 lat – 8+5=13.

  Godzina śmierci: 21:37 – 2+1+3+7=13.

  Data śmierci: 02.04.2005 – 0+2+0+4+2+0+0+5=13.

  Postrzelony 13 Maja.

  9301 dni pontyfikatu – 9+3+0+1=13.

  Zmarł w 13 tygodniu roku.

  JAN PAWEŁ DRUGI – 13 liter.

  czy to zbieg okoliczności?
  prześlij to dalej niech inni myślą…

  Sorry, ale musi się spełnić….

  Pomyśl sobie życzenie a zobaczysz co sie stanie…

  Zacznij myśleć o czymś czego naprawdę pragniesz

  To funkcjonuje…. , osoba która mi wysłała tą wiadomość powiedziała że jej życzenie
  spełniło sie po 13 dniach po odczytaniu tej wiadomości

  Wypowiedz życzenie jak skończy sie

  odliczanie:

  10…

  09…

  08…

  07…

  06…

  05…

  04…

  03…

  02…

  01…

  *Wypowiedz życzenie*

  Wklej te wiadomość w ciągu 26 minut do 13 komentarzy

  Jeśli tego nie zrobisz stanie się przeciwność twojego życzenia

 2. Wilkomira Siergiejewna wstydzę się za takie głupie komentarze i nie wierze, ze ktoś jest tak ograniczony współczuje tez przyszłym pokoleniom. mam nadzieje, ze jesteś bezpłodna, bo głupota się szerzy

 3. Krzysztof Brzenk Dodam że krył też kryminalistę za którym był list gończy a nazywał się biskup Marcinkus . Poczytaj o tym trochę jak również o niektórych kanonizacjach JPII Dla mnie to porażka .

 4. Bob To Bobb dupisz fleki. Skoro krył przez x lat to jak mozesz mówić raz? On chłopie krył całą mafię pefofilską na całym świecie!!!!! Smarzy się w piekle teraz jeśli takie jest bo z tego co wiem to piekło wymyślił sobie kościół żeby straszyć ciemnotę.

 5. Krzysztof Brzenk bo tak przecież Jana Pawła człowiek świętym okrzyknął wstyd żeby człowiek ten tytuł mu zabrał za wstydliwe krycie pedofilii w tej kościelnej organizacji. Ludzie otwórzcie oczy.

 6. Joanna Afrodyta Nykodym moralność Pani Dulskiej – czytała Pani taką książkę ?
  Obciach i wstyd to bronić ludzi którzy prawdę ukrywają.

 7. zmolestowaliby im dziecko to ciekawe czy tez by tak głośno się obrażali. Dla ludzi to trauma na całe życie, a krzywdziciele chodzą bezkarni.

 8. Michał Nikodem procesor niedługo Wam wszystkim wysiądzie przy takich imbecylach na stołkach rządzących. Beton zamiast mózgu. Kościół powinien być schronieniem dla ludzi a nie miejscem realizacji własnych popędów seksualnych. A Przy obecnym ociepleniu klimatu jak można dalej prowadzić taką politykę antyekologiczną ?! Zabraknie wam wszystkich wody w kranie to wtedy może do Boga wreszcie zaczniecie się szczerze się modlić ! Douczcie się nieuki o wpływie drzew, traw, wysuszania gleby na ekosystem, o prądzie strumieniowym o wpływie wycinania drzew na klimat. W okolicach biegunów Ziemii jest teraz 6 stopni więcej niż 10 lat temu. Proponuje zapoznać się z tematem w trakcie wolnej i upalnej niedzieli.
  A kościół powinien wspierać ludzi i interes społeczny a nie swój własny!

 9. Bob To Bobb czego odmówil i jakim “pajacą”? Bo ciężko z tej wypowiedzi cokolwiek zrozumieć, a chętnie bym się ustosunkował do niej, a skróty myślowe i brak znaków interpunkcyjnych uniemożliwiają mi to.

 10. Cikawe ilu pajacą z dużymi statusami i dużym kontem Pablo odmówił ze zrobili na niego taką burze moze w ten sposob hmm a nie wierzyc w gownoburze zawsze cuzz

 11. Mariusza Adamus po Tobie za to widać że jesteś bardzo mądrym “niekatolem” i swoim zachowaniem przekazujesz dziecią same dobre wartości.

 12. Za to pewnie jakby postawili pomnik i imprezke dla jakiegoś pajacyka z hoolywoodu di caprio czy keanu to byl klaskała i fotki co? #stupidbitch

 13. Justyna Rudnicka mam. Skazanie jego kolegi pella w Australii. Irlandia Islandia, Pensylwania , Polska . Itd itd. Wierzysz że nie wiedział? Nic nie zrobił bo tam wszyscy są po jednych pieniądzach…

 14. Wystarczy raz chciec dobrze coś sie nie zgodzić czy komuś zaszkodzić i zrobią z każdego pedofila, cpuna skandaliste‍♂️ Wsyd to raczej twoja wypowiedz

 15. Krzysztof Brzenk podaj źródła które zaprzeczają temu co piszę. Tylko nie kościelne bo wiadomo że te najbardziej kłamią od setek lat

 16. Ewa Sarah dokładnie. Wstyd dla Gliwic. Może pomnik zrobić “tu był ten który miał w dupie krzywdzone dzieci przez pasożytów”

 17. Krzysztof Brzenk też Newsweekiem gardzę, z tym że tak samo gardzę stricte prawicowymi gazetami. Najlepiej myśleć samodzielnie, a nie ślepo wierzyć jednej bądź drugiej szczujacej stronie. Aczkolwiek degeneracja kościoła jest faktem z którym nie należy nawet dyskutować (abstrahując od JP2)

 18. Krzysztof Brzenk właśnie dlatego warto czytać wszystko a nie tylko to co ci pasuje. Albo co ci każą. Pozdrów Kurskiego i rydzychuja.

 19. Krzysztof Brzenk znalazłem informacje na ten temat w: Washington post, the sun, Newsweek (polski i zagraniczny), gazecie polskiej. Po 2 minutach szukania. Nie mówię że to prawda, ale warto zaczerpnąć informacji z dwóch stron, a nie tylko z jednej “pochwalnej”. Szczerze postać JPII z racji tego że jestem niewierzący mnie kompletnie nie interesuje. Chodzi mi tylko o hierarchizację źródeł. Twoim zdaniem prawdą jest to że nie krył, innych zdaniem prawdą jest to że krył i nie w Twojej gestii jest mówienie komuś co ma czytać i gdzie jest prawdą a gdzie nie. W dzisiejszym świecie wszędzie są fakenewsy i każdy powinien samodzielnie wyrabiać sobie opinie na dany temat a nie wierzyć w ciemno jednym albo drugim.

 20. Adam Zadkowski nie pochwalne a zgodne z prawda, a nie takie pseudo strony gdzie piszą co chcą. Fakenews dziś są wszędzie, trzeba umieć to rozróżniać.

 21. Maria Anna Magdalena zwolenników pedofilii wszędzie pełno. Stuknij się w głupi łeb głupia babo i przestań bronić tego, kto chronił księży pedofilów.

 22. Ewa Sarah to pani powinna się zastanowić co pani wypisuje I rzeczywiście palnąć ci się ten głupi łeb i to 10 razy może coś dotrze

Dodaj komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here