Młody kierowca ze starszym samochodem – skazany na drogie OC? Porównaj oferty!

Mateusz właśnie odebrał prawo jazdy. Nadszedł więc czas na zakup pierwszego auta. Z racji nieco opustoszałej kieszeni, jego wybór padł na 15-letnie Audi. – Co tam – powtarzał sobie młody kierowca – stare, ale tanie w utrzymaniu… Zmienił jednak zdanie, gdy sprawdził cenę ubezpieczenia OC.

Młodzi kierowcy rzadko mogą pozwolić sobie na zakup nowego auta. Zazwyczaj ich pierwszy samochód pamięta czasy przynajmniej ostatniej dekady. Co na to ubezpieczyciele? Dla większości towarzystw (ale nie wszystkich), niedoświadczony kierowca, który prowadzi stary (a więc bardziej awaryjny) samochód, może stwarzać zagrożenie na drodze.

Jak wiek pojazdu wpływa na cenę OC?

Mateusz ma 20 lat. Prawo jazdy odebrał przed trzema miesiącami. Jest właścicielem 15-letniego Audi A4 (benzyna, poj. silnika 1,8). Towarzystwo ubezpieczeniowe, do którego zwrócił się młody kierowca, wyceniło polisę OC na 3769 złotych. A gdyby tak Mateusz kupił młodszy samochód? Na przykład 7-letni? Ta sama firma proponuje mu już polisę za 3249 złotych*. Przy założeniu, że młody kierowca będzie właścicielem 3-letniego samochodu (marka i pojemność pozostają takie same), cena OC obniża się do 3039 złotych (24% taniej niż na pojazd 15-letni)*.

Dla porównania: 40-letni rolnik (60% zniżek za bezszkodową jazdę), który posiada takie samo 15-letnie Audi A4 zapłaci za OC 579 zł. W jego przypadku cena polisy dla 3-letniego auta również maleje, ale tylko o 13,7% (509 zł). A więc starsi i doświadczeni kierowcy nie muszą się już liczyć z tak dużymi zwyżkami z powodu posiadania kilkunastoletniego modelu samochodu.

Młody kierowca ze starszym samochodem – skazany na drogie OC?

Powróćmy na chwilę do początku naszego artykułu. A dokładnie – fragmentu, w którym nie bez powodu napisaliśmy, że większość towarzystw surowo traktuje młodych kierowców, którzy posiadają starsze samochody. „Większość” nie znaczy „wszyscy”.

Dzięki porównaniu ofert kilkunastu towarzystw (kalkulacja cen: porównywarka OC – najtaniejuagenta.pl) udało nam się znaleźć firmę (towarzystwo MTU), która proponuje taką samą składkę OC, bez względu na wiek pojazdu. W dodatku, w przypadku samochodu Mateusza jest ona zdecydowanym liderem w rankingu najniższych cen.

Młody kierowca wyda na polisę OC 2960 złotych, a więc w jego kieszeni zostanie ponad 800 złotych oszczędności (w porównaniu z ofertą towarzystwa, do którego pierwotnie zwrócił się młody kierowca).

Ile zapłacisz za OC swojego kilkunastoletniego auta?

Nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć na to pytanie, przed przeprowadzeniem kalkulacji cen. Pamiętaj, że każde towarzystwo stosuje własną politykę cenową. Zanim otrzymasz propozycję ubezpieczenia, będziesz musiał odpowiedzieć na kilka pytań ubezpieczyciela. Nie tylko o wiek i markę samochodu, ale również: własny wiek, staż w prowadzeniu pojazdów, wysokość zniżek w OC, miejsce zamieszkania, czy nawet – stan cywilny i wykonywany zawód. Każdy z tych czynników wpłynie na ostateczną cenę Twojej polisy w mniejszym lub większym stopniu. A więc – nie przekonasz się, ile zapłacisz za OC i który zakład ubezpieczeń ma dla Ciebie najtańszą ofertę, dopóki idąc za przykładem Mateusza nie porównasz ofert różnych towarzystw.

* internetowy kalkulator OC – porównanie ofert z 05.09.2017 r.

client-image
client-image
client-image
client-image

Podobne artykuły

Ulubiony Portal Gliwiczan

102,395FaniLubię
14,736ObserwującyObserwuj
1,138ObserwującyObserwuj

Inne artykuły