W ostatnich dniach urzędowania prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o programie „Mieszkanie dla Młodych”. Państwo będzie dopłacać młodym za mieszkania nie tylko z rynku pierwotnego, ale też wtórnego. Teraz nowe prawo wchodzi właśnie w życie.

Założenia programu MdM są proste – młodzi mogą liczyć na 10 proc. dopłat do małych mieszkań. Ale, po pierwsze, metr lokalu musi być tańszy niż ustalony przez rząd limit (dla województwa śląskiego to niecałe 4,4 tys. zł, samych Katowic – 4,8 tys.). Po drugie, dotychczas programem były objęte tylko mieszkania z rynku pierwotnego (przedstawiciele rządu tłumaczyli, że chodzi o pobudzenie rynku deweloperskiego). Problem był w tym, że lokale z rynku pierwotnego są zazwyczaj droższe niż z wtórnego. Rzadko mieściły się w „widełkach” zaproponowanych przez rząd. Emilia, która chciała z mężem skorzystać z programu dla młodych, wspomina, że było to praktycznie niewykonalne. – Nowe mieszkania były po prostu za drogie. Za takie z rynku wtórnego nie mogliśmy natomiast otrzymać dopłaty. Koło się zamykało – wspomina świeżo upieczona żona. Takich jak ona było w Polsce tysiące.

moduł63

Na szczęście politycy w końcu, po wielu petycjach i prośbach, pochylili się nad ich losem. Za nowelizacją ustawy, która daje możliwość skorzystania z dotacji również przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego, opowiedzieli się prawie wszyscy posłowie. Dzięki temu z programu będzie można skorzystać też przy zakupie mieszkania z nowej, ciekawej inwestycji na granicy Zabrza i Gliwic, w coraz popularniejszej dzielnicy Maciejów. Inwestor, firma budowlana Revan z prawie dwudziestopięcioletnią tradycją, nie do poznania odmieniła tu były hotel pracowniczy. Powstał tu elegancki, nowoczesny budynek mieszkalny Moduł63, z ponad 100 jasnymi, przytulnymi mieszkaniami, głównie niewielkimi (33 m2).

modul63_2
Inwestycja kusi niezłą lokalizacją (pięć minut do centrum Zabrza, 12 do Gliwic, bliskość autostrady A1, A4 i drogi 88), wysokim standardem i ceną. Metr mieszkania kosztuje zaledwie 2 tys. 890 złotych. Również niski czynsz (150 złotych razem z centralnym ogrzewaniem) sprawia, że to wyjątkowo korzystna inwestycja.

modul63_3
– Po co wynajmować mieszkanie, skoro rata kredytu i czynsz razem wzięte są w tej samej cenie? – pyta Marcin Gałuszka z Moduł63. – Nasze mieszkania to świetny pomysł dla młodych ludzi, studentów, singli, ale też małżeństw, które w racjonalnej cenie mogą mieć już swoje pierwsze mieszkanie. Szczególnie teraz, kiedy mogą jeszcze liczyć na dotację od państwa. To dobry start, a jeśli kiedyś będą planowali zakup czegoś większego, po prostu sprzedadzą mieszkanie, odzyskując kapitał. A jeśli przez lata będą wynajmować, przecież nie zostanie im z tego nic – opowiada Gałuszka. Już teraz inwestor oddał w ręce klientów 70 z ponad 100 mieszkań i kończy kolejny etap inwestycji. Docelowo w „apartamentowcu” ma powstać też siłownia i rowerownia do użytku mieszkańców, by ten budynek nie był tylko „sypialnią”, ale i fajnym miejscem spotkań sąsiadów, uprawiania wspólnych pasji i twórczych rozmów.

Biuro sprzedaży mieszkań:
Zabrze ul. Wolności 63
+48 601 354 447
biuro@modul63.pl
www.modul63.pl

6 KOMENTARZE

  1. To jest wielka szansa dla trochę mniejszych miejscowości. Deweloperzy tam nie zaglądają, a mieszkań dla młodych potrzeba coraz więcej. Co więcej, sprawdzając informacje na https://mdmprogram.com/ mieszkania takie kupowane są chętniej, gdyż są tańsze i w ciekawych lokaliazacjach. 

  2. W woli ścisłości,cena mieszkanie za metr kwadratowy z rynku wtórnego w Gliwicach, aby dostać dofinansowanie z programu mieszkanie dla młodych, nie może przekroczyć kwoty 3286,80 zł. Powodzenia w znalezieniu mieszkania w Gliwicach w takiej cenie. Aby nie być gołosłowną informacja pochodzi ze strony mieszkaniedlamłodych.com, Gliwice są ujęte jako pozostałe miasta w województwie śląskim.
    http://mieszkaniedlamlodych.com/limity-cen-dla-rynku-pierwotnego-i-wtornego-w-programie-mieszkanie-dla-mlodych-w-iii-kwartale-2015-r/

  3. Jakie dofinansowanie? Niech w końcu społeczeństwo zacznie się domagać zmniejszenia podatków pracy i płacy tak aby każdy mógł sobie pozwolić na co tylko zechce. Obecnie rząd rzuca ochłapy a ludzie się cieszą jak na promocji nieświadomi faktu, że z czegoś to rząd będzie musiał pokryć.

  4. do ilu m2 jest refudacja ? czyw przypadku wiekszego mieszkania doplata jest do limitowanej ilosci metrow a reszta platna 100% ?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here