Podróże do Kędzierzyna i Strzelec będą szybsze. Powstanie też nowy przystanek na osiedlu Kopernika. PKP PLK SA podpisały umowę na przygotowanie dokumentacji projektowej wartej prawie 5 mln zł.

Gliwice od lat zabiegały o szersze wykorzystanie kolei w miejskim transporcie publicznym. PKP PLK zmodernizują stację Gliwice Łabędy, odtworzą połączenie stacji Gliwice Port ze stacją Gliwice Łabędy, co usprawni przewóz towarów, i wybudują przystanek osobowy o roboczej nazwie Gliwice Kopernik. Miasto uzupełni go o tzw. infrastrukturę miejską.

Zamysł Gliwic dotyczący szerszego wykorzystania komunikacji kolejowej jest realizowany przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię. GZM zleciła opracowanie koncepcji kolei metropolitalnej, którą wykonała Politechnika Śląska.

– Gliwice Łabędy to ważna śląska stacja, przez którą przebiegają linie: z Katowic do Kędzierzyna-Koźla (nr 137) oraz do Pyskowic (nr 135) i dalej do Strzelec Opolskich (linia nr 132). Przez Gliwice Łabędy przebiega międzynarodowy szlak kolejowy E30 łączący Niemcy, Polskę i Ukrainę – tłumaczy Jacek Kaniewski, rzecznik prasowy PKP PLK.

Prace są obecnie na etapie przygotowywania dokumentacji projektowej inwestycji. Według planu ten etap o wartości niemal 5 mln zł zostanie zakończony w 2020 r.

14 KOMENTARZE

  1. Stacji w Sośnicy już nie ma,a szkoda bo to był jeden z nielicznych zabytków tej dzielnicy.Stacja wybudowana w 1905r przetrwała obie wojny światowe,a zbiły ja zmiany ustrojowe.Ciekawym dlaczego żadne organizacje i miłośnicy Sośnicy nie zadbali o jej rewitalizację?Tak na marginesie stacja by się przydała.Czy wiadomo coś o planach w tym temacie???

  2. Sośnica też kiedyś miała stację. I jeździłem bezpośrednio w Beskidy z pominięciem przesiadki w Katowicach. Pociąg leciał przez Katowice Ligotę a potem dalej jak inne na Bielsko… To były czasy… Łabędom faktycznie przyda się “lifting”… ale Kopernik? Kto z tego będzie korzystał?

  3. Z Kopernika na tą planowaną nową stację jest w linii prostej tak z 2 kilometry, nie będzie bezpośrednio z osiedla kursował tam żaden autobus (no bo którędy?). Szybciej dostaniesz się na stację w centrum ulicą Toszecką (dużo autobusów) niż tam na piechotę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here