spot_img

Nadwyżka ciepła z Olimpijczyka popłynęła do sieci. To innowacja

spot_img

Pierwsze zeroemisyjne ciepło systemowe popłynęło do gliwiczan. Porozumienie dwóch miejskich spółek: Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Gliwice, administratora ciepła systemowego i Miejskiego Zarządu Usług Komunalnych dotyczące współpracy na poziomie współdzielenia sieci ciepłowniczej stało się faktem.

Pierwsze ciepło wyprodukowane w Odnawialnym Źródle Ciepła (OZE) na terenie miejskiego basenu Olimpijczyk popłynęło do sieci. OZO-we źródło ciepła o mocy 120 kWt w okresach letnich dysponowało dużą nadwyżką, która była do tej pory bezpowrotnie tracona.

Dzięki współpracy dwóch miejskich spółek Olimpijczyk obniży rachunki za ciepło a administrator ciepła w mieście tj. PEC Gliwice otrzyma dostęp do rozproszonego źródła ciepła w Gliwicach, co przy zwiększeniu udziału takich inwestycji w konsekwencji będzie podnosić efektywność całego systemu ciepłowniczego, bezpieczeństwo dostaw oraz co najważniejsze będzie wspomagać ograniczenie emisji CO2 do atmosfery i obniżać koszty produkcji.

Tym samym basen Olimpijczyk stał się pierwszym prosumentem ciepła na terenie Gliwic, poprzez skierowanie swoich wyprodukowanych nadwyżek ciepła do miejskiej sieci ciepłowniczej. Pierwszy krok jaki został wykonany to część większego planu PEC Gliwice, który zakłada współpracę miejskich podmiotów nie tylko na poziomie zaspokajania potrzeb cieplnych w Gliwicach dzięki współdzieleniu sieci ciepłowniczej z centralnym źródłem ciepła.

Tego typu działanie obok flagowych inwestycji w tak zwaną transformację energetyczną PEC-u polegającą na budowie nowych wielkoskalowych OZO-wych źródeł ciepła przy ulicy Królewskiej Tamy i Edisona przyniesie korzyści środowiskowe i sprawi, że w perspektywie kolejnych lat miejskie ciepło będzie najpierw nisko, a w kolejnych latach zeroemisyjne, co wpłynie na niższe koszty dostawy ciepła dla Gliwiczan. 

Ta ostatnia inicjatywa, to jedna ze składowych transformacji, jaka jest rozpisana na lata przez zarząd gliwickiego PEC-u. Firma podąża dzisiaj drogą od dostawcy ciepła w kierunku stawania się w coraz większym stopniu administratorem ciepła i chłodu w mieście. W ten sposób będą zaspokajane potrzeby mieszkańców Gliwic w zakresie produkcji i dystrybucji ciepła oraz chłodu, jednocześnie wspierając mieszkańców oraz instytucje: projektowo, technicznie, eksploatacyjnie, doradczo.

Działania podejmowane przez PEC Gliwice stwarzają możliwości integracji rozproszonych źródeł ciepła i chłodu w mieście z centralnym źródłem ciepła przy jednoczesnym utrzymaniu wysokiej jakości usług. Takie działanie wpisuje się idealnie w strategię transformacji energetycznej i zrównoważonego rozwoju Gliwic i Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Gliwice.  

client-image
client-image
client-image
client-image

Podobne artykuły

Ulubiony Portal Gliwiczan

99,272FaniLubię
14,915ObserwującyObserwuj
1,138ObserwującyObserwuj

Inne artykuły