Chyba każdy miłośnik kawy pewnego dnia dochodzi do wniosku, że ta rozpuszczalna oraz parzona już mu nie wystarcza. Zaczyna się zastanawiać nad kupnem profesjonalnego ekspresu do kawy. Sprawdźmy, jakie ma możliwości i jakie rodzaje tego typu sprzętów są obecnie dostępne na rynku.

Co wyróżnia dobry ekspres do kawy?

Na początek warto odpowiedzieć sobie na pytanie, co jest dla nas tak naprawdę ważne i czego oczekujemy od takiego sprzętu. Dla jednych osób może być to kompaktowa wielkość, tak, aby zmieścił się bez problemu nawet w niewielkiej metrażowo kuchni, dla innych natomiast jak największa możliwość kombinacji i wersji przygotowywanych napojów – od ich wielkości, aż po smak. Na pewno trzeba także zwrócić uwagę na takie cechy jak łatwość czyszczenia i pielęgnacji, gwarancja od producenta. Czy wystarczy nam najprostszy model, za pomocą którego przygotujemy najbardziej klasyczną, czarną kawę, czy może zależy nam na dodatkowych funkcjach i dodatkach, typu spieniacz mleka?

Pierwszy ekspres do kawy – na jaki się zdecydować?

Przed zakupem swojego pierwszego, wymarzonego ekspresu do kawy, warto dowiedzieć się chociaż pokrótce, czym różnią się poszczególne typu, na czym polega zasada ich działania i jakich efektów można po każdym z nich się spodziewać, tak, aby wybrać ten idealny dla siebie, dopasowany do potrzeb swoich oraz innych domowników.

Ekspres przelewowy

To najprostsza i najbardziej podstawowa forma ekspresu do kawy. Jego praca opiera się na zalewaniu zmielonych ziaren kawy wrzącą wodą, która zagotowuje się w specjalnym pojemniku po uruchomieniu sprzętu. W dzbanku gromadzi się już gotowy, aromatyczny napój – gorąca, czarna kawa, gotowa do picia. Jego niezaprzeczalną zaletą jest z całą pewnością najniższa, niewygórowana cena, w porównaniu do innych ekspresów. Wada? Nie mamy tutaj żadnych możliwości wyboru ani tworzenia kaw smakowych, z mlekiem albo z pianką. Jedyna opcja to dodanie mleka, syropu, czy przypraw już bezpośrednio do swojego kubka albo filiżanki, po napełnieniu go przygotowaną w ten sposób kawą.

Ekspres na kapsułki

Ekspres do kawy na kapsułki wyróżnia się na tle innych zasadną swojego działania – nie wsypuje się do niego całych ziaren kawy, ale wkłada gotowe kapsułki – jest to zmielona i odpowiednio już przygotowana kawa, zamknięta próżniowo w małym pojemniczku. Zwolennicy tego typu sprzętów cenią je za niewielkie, kompaktowe rozmiary, przystępną cenę (choć trzeba pamiętać o konieczności późniejszego dokupywania kapsułek) oraz za szerokie pole popisu w kwestii wielkości, rodzajów i smaków – kapsułki występują w naprawdę wielu wersjach.

Ekspres kolbowy

To sprzęt niskociśnieniowy, który do parzenia kawy wykorzystuje działanie specjalnej pompy, za pomocą której gorąca woda trafia do pojemnika z kawą. Dzięki temu ekspres ten daje możliwość przygotowania pysznej i aromatycznej kawy z gęstą i puszystą pianką. Nowocześniejsze modele ekspresów kolbowych posiadają także dodatkową funkcję spieniania mleka. Ekspres do kawytego typu to jeden z najczęściej i najchętniej wybieranych modeli.

Ekspres automatyczny

Ostatni rodzaj ekspresu to najbardziej zaawansowany technologicznie ekspres do kawy ciśnieniowy automatyczny. Oczywiście w parze z najróżniejszymi, ciekawymi funkcjami będzie szła odpowiednio wysoka cena – to najdroższy typ ekspresu dostępny na rynku. Za jego pomocą można wyczarować najróżniejsze rodzaje oraz wielkości kaw i innych napojów. Jest łatwy obsłudze i najczęściej spotyka się go w firmach i biurach, nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby wykorzystać je także do użytku domowego.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here