Niby zdrowa, ale… Co trzeba zrobić żeby woda z kranu była smaczna i bezpieczna

Niby zdrowa, ale… i tu trochę sprawa się komplikuje. Woda z kranu owszem jest zdrowa, ale nie da się tak po prostu odkręcić kran, podstawić szklankę i pić. Aby można było ją spożyć trzeba najpierw pozwolić jej zlecieć.

Jak długo? Nie wiadomo. Na pewno trochę, bo woda stojąca w rurach nie będzie najsmaczniejsza. Druga rzecz to taka, że ma sporo metali ciężkich co niekoniecznie nam sprzyja. Oczywiście szklanka wody jeszcze nikogo nie zabiła, tylko po co czekać?

Wiadomo, że czekanie aż woda zleci może trochę potrwać, a w dzisiejszych czasach marnowanie wody może nas sporo kosztować – zwłaszcza przy czteroosobowej rodzinie. Dobrą alternatywą może być założenie urządzenia do filtrowania wody kranowej za pomocą systemów odwróconej osmozy.

Filtrowanie wody za pomocą odwróconej osmozy

Filtr odwróconej osmozy stanowi narzędzie do bardzo skutecznego oczyszczania wody pitnej. Ponieważ jest droższy od innego typu filtrów do wody, a płyn uzyskany za pomocą tego systemu uzdatniania charakteryzuje się pewnymi unikalnymi cechami, warto przyjrzeć się, kiedy warto stosować to urządzenie.

Woda z kranu lub ze studni często zawiera w sobie wiele zanieczyszczeń biologicznych i chemicznych. Badania laboratoryjne próbek wykazały w nich obecność śladowych ilości leków i pestycydów, substancji organicznych, chloru i azotanów. O ile świeża kranówka jest wolna od bakterii, to już po kilku godzinach zaczynają się rozwijać w niej kolonie drobnoustrojów.

Przegotowanie wody oraz przepuszczenie jej przez popularne filtry mechaniczne przygotuje płyn do spożycia, ale całkowite usunięcie zanieczyszczeń umożliwia tylko filtr odwróconej osmozy. Tak gruntowne oczyszczenie szczególną rolę odgrywa przy częstym spożyciu wody z innych źródeł niż wodociągi. Jeśli często pijemy wodę ze studni, warto poddać ją analizie biologiczno – chemicznej, aby przekonać się, czy wymagane jest specjalne uzdatnianie.

Filtr osmotyczny usuwa z wody wszystkie rozpuszczone związki mineralne, dzięki czemu uzyskujemy wodę niezwykle miękką. Jej zastosowanie w urządzeniach gospodarstwa domowego, takich jak czajniki elektryczne, ekspresy do kawy i żelazka, znacznie przedłuża ich żywotność. Zapobieganie osadzaniu się kamienia pełni tu szczególną rolę ochronną. Woda ta ma również zastosowanie w domowym wywoływaniu fotografii, oraz napełnianiu chłodnicy w samochodzie. Przy częstym korzystaniu z urządzeń, do których producenci zalecają miękką wodę, własnoręcznie prowadzona odwrócona osmoza opłaca się bardziej, niż zakup baniaków z wodą RO lub destylowaną.

Zalety filtrowanej wody

Filtrowanie wody ma wiele zalet. Zdecydowanie poprawia się jej smak i zapach. Możemy ją spożywać od razu po przefiltrowaniu, bez konieczności gotowania. Mamy pewność, że nie ma w niej żadnych szkodliwych dla zdrowia zanieczyszczeń. Warto zaopatrzyć się w system odwróconej osmozy, zwłaszcza gdy cierpimy na alergie, choroby układu pokarmowego lub w domu są małe dzieci. Taka woda idealnie sprawdza się do przyrządzania żywności, mycia owoców, warzyw i mięsa. Posiłki w niej gotowane są zdrowsze, pełne naturalnego smaku.  

client-image
client-image
client-image
client-image

Podobne artykuły

Ulubiony Portal Gliwiczan

102,406FaniLubię
14,736ObserwującyObserwuj
1,138ObserwującyObserwuj

Inne artykuły