Napisała do nas czytelniczka, poruszona sprawą dotyczącą płatnego parkowania w Gliwicach. Problem jest dość nietypowy. Okazuje się, że niezadowolenie kierowców z parkomatów nie kończy się tylko na zgłaszaniu reklamacji  w Biurze Obsługi SPP czy informowaniu redakcji o tym, że nie wydają reszty lub nie działają w ogóle.

“Bliska mi osoba pracuje przy obsłudze parkomatów i dziennie wysłuchuje pod swoim adresem wyzwiska i niewybredne komentarze. Ludzie jej grożą, każą oddawać pieniądze zrabowane przez parkomat, wyrażają się o niej w niecenzuralny sposób.

Ludzie! Firma, która została wybrana do obsługi parkomatów w żaden sposób nie jest odpowiedzialna za to całe zamieszanie, to nie ona wprowadziła strefy płatnego parkowania, nie ona postawiła parkometry, nie ona ustaliła stawki. Pracownicy ciężko pracują na utrzymanie (8 godz na powietrzu niezależnie czy upał, czy deszcz, muszą chodzić po sklepach czy instytucjach by móc skorzystać z toalety i do tego słyszeć na każdym kroku obelgi) za śmieszne pieniądze.

Wczoraj doszło do tego, że jeden z pracowników został pobity przez kierowcę za to, że wystawił mandat. Jak już chcecie bić i wyzywać innych, to idźcie do Urzędu Miasta i tam kozaczcie, bo to tamtejsi włodarze doprowadzili do tego, co mamy. Parkingowym dajcie spokój, bo to naprawdę nie ich wina. Oni tylko wykonują odgórne polecenia, jak z reguły czynią to pracownicy.

Oczywiście, nikt im nie każe pracować w tym miejscu, ale nie czarujmy się, sytuację na rynku pracy mamy taką, że większość nie może sobie pozwolić na przebieranie w ofertach. Pozdrawiam i życzę większej wyrozumiałości.”

12 KOMENTARZE

 1. To jest jakaś obsesja naszych urzędasów, duze ,większe, jeszcze większe po cholerę.
  Megalomania w czystej formie po co wpisywać numer rejestracyjny, co prowadzą rejestr aut czy co, na co to komu. Przykład Londyn, tam parkomat jest prosty mały i drukuje tylko bilet parkingowy a miasto ma wiekszy budżet niż Gliwice więc kto dostał do kieszeni za taki bubel?

 2. Ludzie płacą podatki, żeby banda urzędasów stawiała za nie parkomaty i zdzierała z nich jeszcze więcej… Brak mi słów…

 3. Przemoc wobec pracowników jest haniebna i to nie podlega dyskusji. Wystawianie mandatu kierowcy, który nie może opłacić parkingu ponieważ parkomat nie działa to podłość i tu też nie ma nad czym dyskutować.

 4. Kierowcom sie nie dziwie i rozumiem. Ale wyzywac obsluge i ja bic? Bydlo i zenada. Pani czy pan w mundurku moze jedynie zglosic niepoprawnie dzialajacy parkomat, ale to ze nie dziala to wina firmy a nie pani/pana w mundurze. Troche zrozumienia ludzie, bo Wy tez nie lubicie jak sie ktos na Was w pracy wydziera. Szczegolnie nieslusznie.

 5. Sprawa jest prosta – jeżeli system nie działa jak należy to należy go wyłączyć a kosztami obciążyć operatora. Nie ma się co dziwić nerwowym reakcjom.

 6. Podstawowy problem parkomatu to zbyt duża ilośc funkcji, które ma obsługiwać. Dwa zajmuje za dużo miejsca, trzy wieczorem razi zbyt jasnym ekranem, natomiast za dnia powłoka antyrefleksyjna miernie sprawuje swoje zadanie. Gliwice na przykładzie Katowic mogliby postawić podobne maszyny. Tam działaja bez zarzutu i są też wydzielone miejsca parkingowe. Ta “inwestycja” to ogromne nieporozumienie.

 7. Byłem ostatnio w Gdańsku, Gdyni, Warszawie i Krakowie. Stoją tam parkometry, tak jak kolega nadmienił, 4 razy mniejsze od tych gówien. Dodatkowo mają u góry panel słoneczny więc ekologia. Po co w tym badziewiu ma być możliwość wejścia na stronę urządu i płacenia rachunków?! to jest parkomat a nie e-kiosk… pomylenie….

 8. Ja trzy razy mialem stycznosc z tymi parkomatami..Za pierwszym razem bylo ok ,za drugim juz nie chcial mi kasy wydac a za trzecim w czasie zaplaty ,przestal dzialac,zawiesil sie!! Nie pomoglo nic..Bylo obok mnie dwoch kierowcow i to dokladnie widzieli,parkomat przestal dzialac!! Dla mnie to jest totalne nieporozumienie..W to lato odwiedzilem wiele miejsc w polsce i za granica,nigdzie nie bylo takich urzadzen jak w Gliwicach,byly wszedzie zwykle ,proste NIEZAWODNE parkomaty zajmujace 1/4 miejsca jakie zajmuja te w gliwicach..
  Frankiewicz po raz kolejny pokazal ze liczy sie bardziej co wpadnie do kieszeni ,niz to co bedzie lepszym wyborem..ZENADA!!
  Nie zaplace juz nigdy i niech mnie w d…e cmokna i oddadza moja kase..teraz parkuje i nie place a jak podejdzie jakis delikwent i tego nie zrozumie ,to nie recze za siebie..

 9. …”Na mocy noweli rozporządzenia wykonawczego, która weszła w życie w dniu 14 lutego 2014 r. w strefie oznakowanej znakiem D-44 miejsca dla postoju pojazdu samochodowego wyznacza się jednocześnie znakiem pionowym D-18 oraz adekwatnymi znakami poziomymi: P-18 „stanowisko postojowe” , P-19 – „linia wyznaczająca pas postojowy”, P-20 – „koperta”, P-24 – „miejsce dla pojazdu osoby niepełnosprawnej”.
  Oznacza to, że naliczanie opłaty za postój (a także opłaty dodatkowej) nie jest możliwe, jeśli miejsce parkowania zostało oznakowane jedynie znakiem pionowym lub jedynie znakiem poziomym”…
  To zacytowałem tak na początek, żebyśmy w ogóle mieli jasność dotyczącą legalności pobierania opłat.
  Moim zdaniem winna jest Firma, ponieważ produkt + usługa, którą sprzedała urzędowi miasta po prostu nie działa.
  Równolegle urząd miasta wraz z Firmą i jej nic nie mogącymi pracownikami pobiera opłaty za parkowanie w miejscach, które nie są odpowiednio oznaczone!!!
  A nic nie mogący zrobić pracownicy mają swój współudział w tym procederze.
  Nie ma więc wyrozumiałości dla osób, które w biały dzień na ulicy próbują naciągnąć obywateli.

 10. Wina leży po stronie urzędu oraz Firmie która te parkomaty zamontowała. Jeśli biorą się za coś czego nie potrafią zrobić to powinni z tego zrezygnować a nie postawić jakiś złom którego sami nie potrafią ustawić do porządku to oni zamontowali wadliwe urządzenia które cały czas się psują, nie potrafią ich ustawić to jest ich wina a nie urzędu. Skoro parkomaty nie działają poprawnie to z jakiej okazji kierowcy mają dostawać mandaty ?? Jeśli za parking mam zapłacić 2zł a automat zabrał mi 5 to logiczne że następnym razem tego biletu niee kupie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here