Przypominamy, że od kwietnia w Gliwicach obowiązywać będą wyższe stawki opłat za odbiór śmieci

Mieszkańcy segregujący odpady zapłacą za ich wywóz średnio 20% więcej. Podwyżka opłat w przypadku osób nie stosujących segregacji śmieci będzie dużo bardziej odczuwalna.

Przegłosowany dla Gliwic w grudniu wzrost kosztów gospodarowania odpadami dotyczy de facto wszystkich gmin i wynika m.in. ze zmiany przepisów prawnych. – Chodzi głównie o wzrost opłaty środowiskowej oraz wymóg uzyskania przez Polskę do 2020 roku co najmniej 50-procentowego poziomu recyklingu i przygotowania odpadów do ponownego użycia – przypomina Mariola Pendziałek, naczelnik Wydziału Przedsięwzięć i Usług Gospodarczych Urzędu Miejskiego w Gliwicach. Co więcej, zgodnie z obowiązującymi  przepisami koszty te w całości muszą być finansowane z opłat pobranych od mieszkańców.

Ile zapłacimy?

Warto podkreślić, że podniesienie opłaty za odpady zmieszane (niesegregowane) służy wyłącznie uzyskaniu wymaganych prawem poziomów odzysku. Miasto zaś dąży do tego, by w przyszłości płacących najwyższe stawki za odbiór śmieci było jak najmniej.

Zniżki dla seniorów!

W trosce o osoby starsze, dla których ponoszenie opłaty za wywóz nieczystości jest nadmiernym obciążeniem finansowym, prezydent Gliwic wprowadził zasady udzielania dofinansowania do opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi w formie zasiłków celowych.

Z dofinansowania takiego mogą skorzystać osoby, które ukończyły 65. rok życia, nie kwalifikują się do otrzymania dodatku mieszkaniowego, są uprawnione do zajmowania lokalu mieszkalnego o powierzchni przekraczającej 45,5 m2na osobę w gospodarstwie domowym oraz uzyskują miesięcznie dochód (w rozumieniu ustawy o pomocy społecznej) w wysokości nieprzekraczającej 1 902 zł netto dla osoby samotnej lub 1 542 zł netto na osobę w rodzinie.

Wysokość dofinansowania wynosi:
• 50% stawki – dla osób segregujących odpady komunalne,
• 30% stawki – dla osób niesegregujących odpadów komunalnych.

Świadczenie może zostać przyznane po złożeniu wniosku i przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego przez pracownika  socjalnego w miejscu zamieszkania wnioskodawcy. Termin przeprowadzenia wywiadu zostanie indywidualnie ustalony z wnioskodawcą.

Formularz wniosku należy pobrać ze strony internetowej www.opsgliwice.pl/formy-pomocy/seniorzy/dofinansowanie-oplat-odpady-komunalne/ lub odebrać go w siedzibie Ośrodka Pomocy Społecznej (ul. Górnych Wałów 10, pok. nr 10 na parterze) bądź w filiach OPS (nr 1 – ul. Reymonta 18, ul. Krzywa 2/4; nr 2 – ul. Fiołkowa 26, ul. Dziewanny 2; nr 3 – ul. Bojkowska 20; nr 4 – ul. Ziemowita 1). Wypełniony dokument można składać w poniedziałki w godzinach 9.00–11.00, we wtorki, środy i piątki w godzinach 8.00–10.00 oraz w czwartki w godzinach 13.00–15.00. Dodatkowe informacje są udzielane pod nr. telefonu 32/335-96-13.

źródło: UM Gliwice

37 KOMENTARZE

 1. W Gliwicach w porównaniu z Małą gminą w Zachodniopomorskiem macie niskie stawki za odpady. Jeszcze program osłonowy dla seniorów. Tylko pozazdrościć.

 2. Pozdrawiam Januszów którzy swoje lenistwo w temacie segregacji śmieci tłumaczą jedną podjezdzającą smieciarką nie sprawdzając informacji jak to działa faktycznie…

 3. OD KIEDY METRAŻ PRODUKCJE ŚMIECI TO JEST CHORE NA METRAŻU 42 MIESZKA 5 OSÓB A NA 60 JEDNA OSOBA KTO MA WIĘCEJ ŚMIECI

 4. Ja tego nie rozumiem byłam świadkiem jak smieciara zabierają śmieci z kolorowych pojemników tych małych i dużego wszystko szło do jednego to po co nam segregacja co innego gdyby tylko przyjezdaly osobne do szka i plastiku wtedy miało by to sens a tak tylko nam roboty dodają z tą segregacja tragedia jakąś

 5. A ja jednak jestem za “metrażem” Lata płaciłam za syna który jest zameldowany a mieszka gdzie indziej. Nie produkował więc żadnych śmieci. Pani która wykupiła 3 pokojowe mieszkanie i wynajmuje dla 6-ciu osób płaciła tylko za siebie bo zameldowania no więc gdzie tu szukać dobrego rozwiązania?

 6. Skandalem jest to,że opłatę ustala sie na podstawie powierzchni! Bo tak jest wygodniej dla urzędu a nie dla obywatela.i tak oto ja samotnie mieszkajaca płacę tyle samo co majaca te sama pow.mieszkalną mieszkajaca obok mnie 4-osobowa rodzina.Mój kubęl jest zawsze w połowie pusty a segregowane śmieci wyrzucam tylko raz w miesiącu.Skandal,skandal i jeszcze raz skandal!!!!!

 7. Chętnie bym segregował ale nic na to nie poradzę, że codziennie śmieci stoją na ziemi bo idiota “zapomniał kluczyka”. W związku z tym właściciel “zastanawia się”.. No faktycznie, wcześnie na zastanowienia

 8. Po co segregujemy śmierci po to tylko aby smieciarka zgarnela wsz ystko do jednego kontenera. Najpierw niech zorganizują wywóz a nie wymagają segregacji. Szlak mnie trafia segreguje tylko po co.?

 9. dlatego za śmieci płacimy od metra mieszkania a nie od ilości mieszkańców…niedługo będziemy płacić za użytkowanie chodników i autobusów od kilograma masy ciała obywatela…

 10. To i tak chore rozliczanie jest mieszkam sam, kubeł wystawiam raz na miesiąc albo dwa bo z jednym workiem mi się nie opłaca…. Do tego Remondis wykonuje swoją pracę niedbale i albo pominą Lublin wystawiony na ulicę albo po opróżnieniu postawią po drugiej stronie u sąsiada i trzeba latać za swoim kubłem…
  A obsługa…. Jak zadzwoniłem to mi jakaś baba pierdolnela słuchawką. Kurwica człowieka bierze naprawdę….

 11. Segreguj śmieci a śmieciarka przyjedzie i wysypie to i tak do jednego kontenera i zamiesza jak blenderem. Logika poziom expert.

 12. Obojętnie jak będzie ustalane to będzie źle. Jeśli stawki będą od zameldowanej osoby to zaraz znajdą się Janusze, którzy całą rodzinę wymeldują żeby mieć taniej. Nie mówiąc już o tym ile ludzi i tak mieszka bez meldunku. Licząc od metra przynajmniej ściągają z każdej nieruchomości.

 13. Dlaczego od metra a nie od osoby? Odpowiedź za Portal Samorządowy “Poznańscy urzędnicy szacują, że w 725-tysięcznej aglomeracji za wywóz śmieci nie płaci około 90 tysięcy ludzi. Miejski budżet traci na tym nawet 6 mln zł rocznie”. W Poznaniu liczą stawki od liczby zameldowanych

 14. Wystarczy porównać z miastami w których płaci się za śmieci od ilości zameldowanych osób… wszędzie płaci się przynajmniej 15% więcej… a średnio prawie 40% więcej niż w Gliwicach… więc może system opłat powiązanych z metrażem jest jednak korzystny

 15. I znów ucierpią emeryci, którzy po wychowaniu gromadki dzieci zostali sami w dużych mieszkaniach! Bo przy dwóch świadczeniach, łatwo przekroczyć tę średnią. A w Gliwicach obowiązuje najbardziej niesprawiedliwy system naliczania opłat – od metra kwadratowego mieszkania (które często mają po 150 i więcej metrów), ustanowiony przez nierobów, urzędników, którym nie chce się weryfikować liczby osób zamieszkujących daną nieruchomość. A czy METRY PRODUKUJĄ ŚMIECI??? Dlaczego emeryci – mieszkańcy starych kamienic, którzy już za samo ich ogrzanie płacą krocie – mają finansować mieszkańców małych mieszkań w blokach i mini domków, budowanych za PRL-u? I NIE MÓWCIE, ŻEBYŚMY ZAMIENIALI MIESZKANIA, bo starych drzew się nie przesadza, a dzieci , wnuki i prawnuki trzeba gdzieś pomieścić, jak przyjadą na święta…

 16. Ale czy nasz kraj zastanawia się nad ludźmi ,którzy nie mają co jeść?. Przecież smieci mają taką cenę że ludzie tylko zajmują się rachunkami, a gdzie życie?.I cała reszta zrobiono z nas roboty do zapylania za rachunkami a reszta się nie liczy! Dajcie ludziom podwyżki i dogodne życie a nie nędzne grosze do życia! Ceny kolosalnie idą w górę a pensje?Choć ten temat nie jest nam nowy ale dajemy się pomiatać.

 17. A jest dofinansowanie za co drugie spłukanie gówna w toalecie dla samotnych pracujących matek nie pobierających zasiłków?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here