Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Gliwicach wzbogaciła się o nowy pojazd, który jest odpowiedzią na aktualne zagrożenia wynikające z rozwoju cywilizacyjnego i aktualnej sytuacji na świecie.

Sprzęt stanowi wyposażenie Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemiczno – Ekologicznego w JRG PSP Gliwice – Łabędy, a został zbudowany na bazie samochodu Scania z napędem 4×2. Przeznaczony jest do usuwania skażeń (dekontaminacji) przy zagrożeniach z zakresu CBRNE. Jest to jedyny tego typu pojazd na terenie województwa śląskiego.

DECON – bo tak brzmi nazwa pojazdu, został wyposażony w zewnętrzny, mobilny moduł do dekontaminacji pianą aktywną (system DeFcon®), zewnętrzną kabinę do wstępnego usuwania skażeń, zespół pomieszczeń umożliwiających dekontaminację ratowników, pakiet środków ochrony indywidualnej i szereg specjalistycznych urządzeń, w tym do procesu fumigacji wewnętrznej i wykrywczo – pomiarowych.

Pojazd posiada również zbiornik wody o pojemności 300 l, zbiornik na wodę podekontaminacyjną o pojemności 400l i instalację CWU. Proces dekontaminacji odbywa się pod kontrolą strażaka przebywającego w pomieszczeniu nadzoru, gdzie znajduje się m.in. kabina do dekontaminacji sprzętu wrażliwego i zespół urządzeń sterujących wyposażeniem pojazdu.

Samochód jest jednym z 8 wyprodukowanych przez firmę Wawrzaszek ISS z Bielska – Białej, jego zakup został dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach projektu KOLEJ.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here