spot_img

Już od września w nowej siedzibie. Zabytkowe wnętrza robią wrażenie

spot_img

Adaptacja zabytkowego budynku przy ul. Księcia Ziemowita 12 na potrzeby Państwowej Szkoły Muzycznej coraz bliżej końca. Już przed miesiącem – gdy do początku roku szkolnego 2022/2023 pozostawało nieco ponad 100 dni – uczniowie PSM symbolicznie żegnali się z dotychczasową siedzibą szkoły przy ul. Siemińskiego. Od września w nowej lokalizacji będą mieli do dyspozycji dwa razy więcej przestrzeni niż obecnie i zdecydowanie lepsze warunki do nauki.

Modernizowany dla PSM gmach przy ul. Księcia Ziemowita 12 składa się z dwóch pięter i trzech segmentów. Powstają tam wygodne i funkcjonalne sale dydaktyczne, sale prób dla orkiestry i chóru oraz biblioteka. Aranżowana jest też sala koncertowa z prawdziwego zdarzenia, mogąca pomieścić na widowni 300 słuchaczy. Przemieszczanie się pomiędzy piętrami ułatwi osobom z niepełnosprawnościami nowa winda, pozwalająca także na transport instrumentów.

głównym budynku szkolnym cały czas prowadzone są prace związane z montażem ścian i tzw. przedścianek w systemie suchej zabudowy, podwieszaniem sufitów kasetonowych, malowaniem wnętrz i układaniem parkietów. Równocześnie trwa montaż drzwi do pomieszczeń wewnętrznych, wstawiane są nowe okna i parapety wraz z obróbkami. W części budynku nadal układane są płytki, a na korytarzach uzupełniana jest dodatkowo posadzka z lastriko. Zakończono już etap robót instalacyjnych – obecnie prowadzone są próby i badania, a także rozruchy poszczególnych instalacji.

Na klatkach schodowych fachowcy zajmują się czyszczeniem i zgodnymi ze sztuką przeróbkami balustrad. Uzupełniana i czyszczona jest także zabytkowa elewacja z cegły od strony ul. Księcia Ziemowita. Renowacji poddawane są również główne drzwi wejściowe do gmachu.

W drugim segmencie, w którym powstaje sala koncertowa, kontynuowane są prace przy poszczególnych instalacjach i montażu aluminiowej ślusarki przeszklonej fasady. W pomieszczeniach sanitarnych układane są płytki. Gruntownie czyszczona i uzupełniana jest także ceglana elewacja obiektu. – W sali koncertowej zainstalowany zostanie wkrótce nowoczesny system audio-wideo składający się z systemu nagłośnienia, systemu cyfrowej transmisji sygnałów wraz z konsoletą foniczną, zestawu mikrofonów przewodowych i bezprzewodowych oraz systemu projekcji i podglądu wideo – podkreśla Mariusz Komidzierski, naczelnik Wydziału Inwestycji i Remontów Urzędu Miejskiego w Gliwicach.

Zadaniem pasywnego systemu nagłośnienia frontowego będzie równomierne pokrycie dźwiękiem widowni oraz zapewnienie odpowiedniego wskaźnika zrozumiałości mowy podczas wszystkich wydarzeń organizowanych w sali. Głównymi elementami systemu będą dwa szerokopasmowe głośniki zawieszone po lewej i prawej stronie sceny (nad jej krawędzią) oraz dwa głośniki niskotonowe, zlokalizowane pod sceną i odpowiedzialne za uzupełnianie pasm o niskich częstotliwościach. Zasili je wielokanałowy wzmacniacz mocy. Dodatkowym elementem będą aktywne monitory odsłuchowe dla artystów przebywających na scenie.

Występującym w sali uczniom nie zabraknie przewodowych i bezprzewodowych mikrofonów wokalnych i instrumentalnych o różnych charakterystykach kierunkowości oraz o różnych czułościach. Do szkoły dostarczony zostanie również szereg akcesoriów scenicznych oraz odtwarzacz-rejestrator sygnałów fonicznych.

Za wyświetlanie obrazów na wielkoformatowym ekranie w sali koncertowej będzie odpowiadał system projekcji wyposażony w projektor instalacyjny, łączący się z serwerem wideo, kamerą obrotową bądź mobilnymi źródłami sygnału wizyjnego. System podglądu wideo będzie natomiast przeznaczony do wyświetlania akcji dziejącej się na scenie na monitorach rozmieszczonych na zapleczu sceny i w garderobach.

Na tym nie koniec – prace prowadzone są bowiem także na szkolnym dziedzińcu. W ramach zagospodarowania terenu wykonywana jest podbudowa pod przyszłe chodniki i 61 miejsc postojowych, w tym 2 dla osób z niepełnosprawnościami. Układane są obrzeża, kostka ekologiczna i geokraty, trwają roboty instalacyjne. Docelowo przebudowane zostanie też oświetlenie gmachu i zjazd z ul. Królowej Bony.

Inwestycję realizuje firma Milimex SA z Siemianowic Śląskich, inżynierem kontraktu jest gliwicka spółka Inwestycje, Budownictwo, Handel „Inwest-Complex”. Przebudowa prowadzona jest pod nadzorem konserwatora zabytków. Jej szacunkowy koszt to ok. 25 mln zł.

client-image
client-image
client-image
client-image

Podobne artykuły

Ulubiony Portal Gliwiczan

91,185FaniLubię
15,038ObserwującyObserwuj
1,138ObserwującyObserwuj

Inne artykuły